Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Mínuszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek, a 2009 közepi rally óta mért legnagyobb három napos emelkedést követően (Dow -0,7%; S&P -1%; Nasdaq -1,2%). Több rossz hír is befolyásolta a tegnapi kereskedést: a német GDP növekedés megállt, Európa pedig közös kötvénykibocsátás helyett pénzügyi tranzakciókra kivetett adót tervez bevezetni. A Wal-Mart és a Home Depot szép számai nem tudták ellensúlyozni a negatív híreket.
- A piacok meglehetősen volatilisek voltak, az S&P500 2%-os mínuszban is tartózkodott, a Dow pedig egy pillanatra pluszba is fordult tegnap, napon belül. Legjobban a pénzügyi szektort és a technológiai papírokat adták a befektetők.
- A német GDP szezonálisan igazítva mindössze 0,1%-kal bővült a második negyedévben, szemben a várt 0,5%-os növekedéssel. Év/év alapon, munkanaphatással tisztítva 2,7%-kal bővült a gazdaság, míg az előrejelzések 3,1%-os növekedést vetítettek előre.
- A német miniszterelnök és a francia elnök arról beszélt, hogy nem bocsátanak ki közös eurókötvényeket, az adósságválságot a szorosabb gazdasági integráció és a szigorúbb ellenőrzés útján kívánják megoldani. A piacok csalódtak, hiszen a közös kötvény tompítaná a problémás országok csődjével kapcsolatos aggodalmakat.
- A negatív hangulatot fokozta, hogy a két vezető ismét egy közös európai pénzügyi tranzakciókra kivetett adót javasol, melyet 2010-ben már elutasított az EU.
- Az amerikai építőipari adatok sem adtak okot a derűre. Bár a megkezdett házépítések a várt 4,5% helyett csak 1,5%-kal csökkentek júliusban, a kiadott építési engedélyek a vártnál is nagyobb mértékben, 3,2%-kal estek vissza.
- Jó hírek is érkeztek azonban az USA-ból. Az ipari termelés az előrejelzett 0,5%-kal szemben 0,9%-kal nőtt múlt hónapban, a tegnap jelentő cégek pedig megerősítették, hogy vállalati fronton még nem látszanak a gazdaság gyengülésére utaló jelek.
- A Wal-Mart az elemzői konszenzusnál jobb, 109 centes részvényenkénti eredményről számolt be tegnap és a bevételei is jobban nőttek a vártnál. A menedzsment ráadásul emelte az idei profitelőrejelzését, és bizakodásra okot adó hangnemet ütött meg. A kiskereskedelmi láncot üzemeltető cég részvényei 5,2%-kal emelkedtek a negatív tőkepiaci hangulat ellenére.
- A Home Depot is szép számokkal rukkolt elő tegnap, árfolyama 3,9%-kal emelkedett a kereskedés során.
- A Dell számítástechnikai cég, bár vártnál jobb eredményt tett közzé, bevételei elmaradtak a konszenzustól, a menedzsment pedig csökkentette az idei értékesítési előrejelzését. A zárás után közzé tett gyorsjelentést követően 7,9%-ot esett a cég árfolyama az OTC kereskedésben.
Olaj és arany
- A WTI kőolaj ára 1,4%-ot esett tegnap a negatív tőkepiaci hangulatban. Ma reggel már 0,7%-ot emelkedett az árfolyam, jelenleg 87,3 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma publikálja a szokásos heti készletadatokat. Az elemzőik onszenzus alapján 500 ezer hordóval csökkenhetnek a kőolaj-, és 1,17 millió hordóval a benzinkészletek az Egyesült Államokban.
- Az arany ára 1,1%-ot emelkedett tegnap, és jelenleg 1.784 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával. Az árfolyam egyelőre még nem közelítette meg a múlt csütörtökön elért 1.815 dolláros történelmi csúcsot.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -0,4%, Shanghai -0,3%, Hang Seng +1,3%, Kospi +1,2%, All Ordinaries +1,5%). A tegnapi kiábrándító GDP adatokat és a német-francia vezetők találkozójának eredmény(telenség)ét csak részben tudták ellensúlyozni a vállalati gyorsjelentések.
- A kínai pénzügyi felügyelet elnöke szerint az inflációs kilátások bizonytalanok, mivel a fejlődő piacokra továbbra is jelentős a tőkebeáramlás. Az önkormányzatok hitelei által jelentett kockázatok azonban kontrollálhatóak Liu Mingkang szerint.
- Nyomás alá kerültek az exportőrök, főként az autógyártók (Honda -2,6%, Suzuki -1,2%, Nissan -1,7%). A Sony 0,9%-ot veszített értékéből, miután bejelentette, hogy az erős árverseny miatt 17%-kal csökkenti a PlayStation3 árát.
- A tajvani HTC 1,7%-ot esett, miután beperelte az Apple-t, azt állítva, hogy az amerikai vállalat visszaélt három szabadalmával.
- A China Coal Energy 8,8%-ot emelkedett, miután első féléves eredménye felülmúlta a várakozásokat. Ugyanezen okból a Woodside Petroleum részvénye 1,2%-kal drágult.
Devizák:
- A hétfői dollárgyengülést követően tegnap korrigált a tengerentúli fizetőeszköz, és 1,44-ig csökkent az EUR/USD árfolyama.
- A japán fizetőeszköz már több mint egy hete oldalaz a 76,25-77 közötti sávban. Hamarosan nagy mozgás következhet.
- A forint napon belül 271-ig gyengült, zárásra azonban sikerült 270 forint alá süllyednie.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Sárközy és Merkel okozott egy kis csalódást a piacoknak. Ugyanis sokan már arra izgultak, hogy lesz eurókötvény, s egy csapásra minden megoldódik. Persze naivitás azt hinni, hogy a közös kötvény olyan egyszerű dolog. Ki használja fel a pénzt, s ki fizeti vissza, illetve milyen metódus szerint? Így nem véletlen, hogy Merkel azt mondta, hogy a pénzügyi integráció utolsó lépése lesz a közös kötvény bevezetése. Szerintünk ez nem is meglepő. Ugyanakkor fontos lépésekről döntöttek a szorosabb pénzügyi integráció felé. Ráadásul azt is elmondták, hogy ezentúl komolyabb következményei lesznek a fiskális fegyelem be nem tartásának. Ez valamiféle új európai rend születését sugallja. Emlékezzünk! A lengyelek és mi is már alkotmányba iktattuk az államadósság plafont. A megfelelő keretek kidolgozásával ez végül - a jövőben - garancia lehet, hogy ne kerüljünk hasonló helyzetbe. Mindenesetre sokan a találkozó „kudarcára" fogják pl. az amerikai esést. A valóság pedig az, hogy egy természetes korrekció volt. S ráadásul abból is az erősebb fajta. Vagyis egyelőre jól viselkednek a piacok, s jöhet valamiféle folytatás fölfelé.
Vállalati hírek
PannErgy: Két versenyhivatal már jóváhagyta a Pannunion eladását
A PannErgy műanyagipari leányvállalata, a Pannunion tegnap bejelentette, hogy a szükséges négy versenyhivatali hozzájárulásból kettőt megkaptak. Mint ismeretes, a Pannunion részvények Sun Capital-nek történő értékesítését jóvá kell hagynia a magyar, a német, az ukrán, valamint a román versenyhivataloknak. A közlemény azonban nem tartalmazza, hogy mely országok hatóságai adták meg az engedélyt. A társaság szerint a hiányzó két hozzájárulás egy hónapon belül megszülethet, s ezzel lezárulhat az ügylet. A PannErgy mintegy 5 milliárd forintot kap a Pannunion 95,22%-os pakettjéért. A pénzt a geotermikus projektekre fordítják. A hír kedvező, de árfolyamhatással nem számolunk.
Rövid hírek
- A MOL nem változtatott az idei évre szóló előrejelzésein: Brent 100-110 dollár/hordó; gázolaj finomítói árrés 100-110 dollár/tonna; benzin árrés 120-130 dollár/tonna; kitermelés 150,000 hordó per nap; Brent-Ural spread 2-2,5 dollár.
- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Zwack. A cég részvényenként 850 forint osztalékot fizet augusztus 29-től kezdődően.
Gazdasági hírek
- Orbán Viktor miniszterelnök ma beszédet tart az ország gazdaságáról. Előreláthatóan a vártnál rosszabb GDP adat és az erős svájci frank hatásáról beszél majd.