Energiahatékonyság cikkek


Pénztárcánkon érezzük a mínuszokat

Pénztárcánkon érezzük a mínuszokat 

Sokat költünk az idén a fűtésre, mégis a magyarok nyolcvan százaléka fagyoskodik az otthonában. Örömhír, hogy egyre kevesebben választanak sufnimegoldásokat a szigetelésre, a rossz hír viszont az, hogy a családok felének nincs pénze a felújításra.
Több százezer családnál lehet melegebb télen

Több százezer családnál lehet melegebb télen 

A magyarok 41 százaléka végzett az elmúlt 5 évben energiahatékonysági beruházást, és negyedük tervezi azt a következő 5 évben – derült ki a Magyar Energiahatékonysági Intézet 2016 őszén végzett kutatásából. A vidéki családi házban élők számára a legfontosabb az energiahatékonyság javítása, de eltér a felújítók attitűdje az egyes energiahatékonysági termékek kapcsán.
Jöhet az ingyenhitel felújításra

Jöhet az ingyenhitel felújításra 

A kormány decembertől 120 milliárd forintos keretből visszatérítendő támogatást biztosít - 10 százalékos önerő mellett - az ipari technológiával készült épületek és a magánszemélyek ingatlanjainak megújítására – jelentette be Lázár János miniszter. A hitel azonban csak 2017-től lesz elérhető.
Az energiatermelésben is eljött a rendszerváltás ideje

Az energiatermelésben is eljött a rendszerváltás ideje 

Két út áll előttünk: vagy a végletekig kifacsarjuk Földünk erőforrásait, vagy pedig a megújuló energiaforrások használatára váltunk. Ezt azonban a politikai szereplőknek is fel kell ismernie. Az energetikában igazi rendszerváltásra van szükség – mondták el szakértők a hetedik Fenntarthatósági Csúcson.
Évi 2,6%-kal kéne hatékonyabbnak lennünk

Évi 2,6%-kal kéne hatékonyabbnak lennünk 

2015-ben is javult a globális energiahatékonyság, ami jó hír a klímaharcban. Sok energiát fogyasztunk, de kevesebb emisszióval, mert folytatódik a megújuló energiák térnyerése. Ennél azonban sokkal gyorsabb javulás szükséges a világgazdaság dekarbonizációjához.
Mérgeznek minket az elavult lakások

Mérgeznek minket az elavult lakások 

Magyarországon 8-14 ezer ember hal meg idő előtt a légszennyezettség következtében. A rossz levegőért legnagyobb mértékben, 70 százalékban a lakossági fűtés a felelős. Az energia hatékonyabb felhasználása, magasabb energiahatékonysági előírások bevezetése, a hagyományos energiahordozók kiváltása nem önmagában a véges erőforrásainkkal való takarékosság miatt fontos, hanem csökkenti a költségvetés egészségügyi kiadásait és egyben életeket ment.
Költségmentesen jön a kkv energia hitel

Költségmentesen jön a kkv energia hitel 

Társadalmi egyeztetésre került a „kkv energia hitel” hitelprogram termékleírása, melynek keretében legalább 10%-os saját forrással igényelhető a rendkívül kedvező feltételű (0%-os, teljesen költségmentes) visszatérítendő támogatás - hívta fel a figyelmet szakértőnk, a Glósz és Társa Pénzügyi Tanácsadó Iroda.
Energiaválságot okozhat a komputerek fejlődése

Energiaválságot okozhat a komputerek fejlődése 

Csodás komputerekkel rendelkezünk 20-25 év múlva, de a csipjeik olyan sok energiát fognak igényelni, hogy nem leszünk képesek ellátni a számítógépeinket elektromos árammal.
Túlhaladta az idő az óraátállítást?

Túlhaladta az idő az óraátállítást? 

Vasárnap hajnalban egy órával hátrébb kell állítani az órákat, és megkezdődik a téli időszámítás. A kétféle időszámítás rendszerére több mint harminc éve állt át az ország, hogy minél többet megtakaríthassunk az áramszámlán, de mára tulajdonképpen kevés értelme maradt.
A légkörnek is árt a Brexit

A légkörnek is árt a Brexit 

Eláraszthatják az energiapazarló dömpingtermékek Angliát, ha az EU-ból kilépve az ország nem tartja magát az emissziócsökkentési vállalásaihoz, amelyeket már most is képtelen teljesíteni. A gazdasági szereplők is veszítenének, ha az infrastruktúrák zöldítésének tempója csökken.

Már elmentünk a falig a rezsicsökkentésben 

Megtört a rezsicsökkentés lendülete, a kormány elsődleges céljává az eddigi eredmények megőrzése vált. A villany és gáz ára az EU tagállamai közül már nálunk az egyik legolcsóbb, ezért a rezsicsökkentés tartaléka nem az árak további lefaragásában, hanem az energiahatékonyság ösztönzésében rejlik.

Nincs menekvés a piszkos levegő elől 

A Föld népességének több mint kilencven százaléka szennyezett levegőt szív, és évente több mint hatmillióan veszítik életüket ennek következtében – derült ki a WHO legfrissebb összesítéséből. Nemcsak az autók a felelősek koszos levegőért, a széles körben alkalmazott vegyes tüzelés több bajt okoz.

Újra kezdhetjük fűteni az utcát 

Idén is milliók fogják az utcákat fűteni az október közepétől elinduló fűtési szezonban – derül ki a Knauf Insulation és a Szeretlek Magyarország portál felméréséből, mivel a válaszolók mindössze egynegyede (26,7 százaléka) él energiahatékonysági szempontból korszerű ingatlanban. A felmérés szerint a magyarok 69 százaléka tudja, mit jelent az energiahatékonyság, 20 százalék viszont egyszerűen csak a vízzel és energiával történő spórolással azonosítja azt.

Brüsszel nem engedi, hogy elvegye a kormány a támogatást 

Egyelőre nem veheti el a kormány a magyar lakosságtól azt a 90 milliárd Ft energiahatékonysági támogatást, amely az uniós Környezeti és Energiahatékonyság Operatív Programban (KEHOP) rendelkezésre áll - közölte az Energiaklub.

Fűteni kell, de nem mindegy, mivel 

A hazai fűtőkészülék-állomány átlagéletkora meghaladja a 20 évet. Ez nemcsak azért gond, mert az elavult készülékek nem hatékonyak, jóval több energiát használnak fel az azonos komfortérzet megteremtéséhez.

Több pénz jut az uniótól környezetvédelemre 

A kormány módosította a Környezet és Energiahatékonyság Operatív Program (Kehop) éves fejlesztési keretét, így a környezetvédelemre és energiahatékonyságra fordítható európai uniós pályázati források összege jelentősen megemelkedett.

Miért csípik a kormány szemét a szélerőművek? 

A kormányzat nem támogatja új szélerőművek megépítését Magyarországon – ez derült ki a Nemzetgazdasági Minisztérium a Magyar Narancsnak adott válaszából. Utánajártunk, miért csípik a kormány szemét a szélerőművek, miközben más országokban a napenergiával egyetemben óriási összegeket fordítanak a megújuló energiaforrások kiépítésére.

Igény volna rá: nyolc óra alatt pörgött ki a támogatás 

Nyolc óra alatt kimerült az Otthon Melege Program energetikai pályázat ötmilliárdos kerete, négyezren tudtak pályázatot beadni. A hatalmas érdeklődés mutatja, az emberek már látják, megéri az energiatakarékos fejlesztés.

Van is, lesz is uniós pénz energiahatékonyságra 

A Vidékfejlesztési Programban már most, elérhetők energetikai fejlesztésre szánt vissza nem térítendő források, és előbb-utóbb a júliusra várt, hasonló célú GINOP pályázatok is megjelennek. A források elnyerésének feltétele, hogy a vállalat nyereségesen működjön, de a pályázó esélyét nem a cég árbevétele befolyásolja, hanem az, hogy a beruházással mennyi energiát fog megtakarítani.

Amikor a kényszer hasznot hoz 

Nyakunkon az energetikai előírások újabb szigorítása, hamarosan minden építkezésnél a „közel nulla” energiaigény lesz az elvárás. A nagyvállalatoknak pedig már most kötelező átvilágíttatni a működésüket. Az energiahatékonyság azonban a szakértők szerint még mindig mostohagyerek, pedig a takarékos működéssel nem csak a jogszabályi kötelezettségek miatt érdemes foglalkozni. Valójában a kevesebb és hatékonyabb energiafelhasználás jó az embernek, az üzletnek és a Földnek is.

Hétfőn jön a lakásfelújítós pályázat – de megéri indulni? 

Augusztus 15-től adhatók be a pályázatok az Otthon Melege Programon belül családi házak energetikai felújítására. A meghirdetett keretösszeg ugyanakkor mindössze 2-4 ezer ház felújítását teszi lehetővé. Majd hárommilliónyi korszerűtlen, energiapazarló magyar lakás korszerűsítésére az Otthon Melege jelenti az egyetlen vissza nem térítendő támogatási forrást. A Magyar Energiahatékonysági Intézet szerint új megközelítésre van szükség a hazai lakossági energiahatékonysági támogatásokban, mert így több ház avul el, mint amennyit fel tudunk újítani.

Egy milliárddal több jut hűtőgépekre 

Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) az otthon melege program hűtő- és fagyasztógép csere legutóbbi lezárt pályázatának 500 millió forint eredeti keretét 1 milliárd forinttal 1,5 milliárd forintra emelte - jelentette be Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten.

Hétfőtől a jövő évet éljük fel 

Idén augusztus 8-ra esik az ökológiai „túllövés napja”, azaz öt nappal korábban érjük el ezt a szintet, mint tavaly. A természet ettől a naptól nem képes újból előállítani annyi energiát, mint amennyit elhasználtunk, így az emberiség már a bolygó következő évi erőforrásait használja. Mivel Magyarországon a teljes energiafelhasználás harmadát a lakossági fogyasztás teszi ki, a Knauf Insulation szakértői szerint a lakóépületek energiaszükségletének csökkentése komoly lehetőség a környezetvédelmi célok elérésében.

Dupla pénzt kapnak a borászok 

Negyvenmilliárd forint keretösszegű pályázati felhívást tett közzé a Miniszterelnökség a borágazat támogatására - jelentette be a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

Jövő héttől lehet pályázni hűtőgépcserére 

Az Otthon melege programban digitálisan, gyorsított eljárásban lehet pályázni a hűtőgépek és fagyasztók cseréjére, július 4-én az észak-alföldi régióban nyílik az első pályázati honlap - mondta Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NGM) fejlesztés- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

A nyugdíjasoknak kedvez az Otthon Melege 

Július negyedikétől lehet ismét jelentkezni az Otthon Melege program hűtőgép- és fagyasztócsere-pályázataira; a feltételek több ponton változtak, a nagycsaládosok és a nyugdíjasok a többieknél két nappal hamarabb pályázhatnak.

Mostantól függők vagyunk 

Európa képletesen június közepére elhasználta minden idei belső energiaforrását. 2016-ban június 18-ra esik az Európai Energiafüggőség Napja. A függőségünket a legegyszerűbben energiahatékonysági beruházásokkal lehetne csökkenteni.

Kezd meglátszani az odafigyelés 

Stagnáló globális energiafelhasználás és károsanyag-kibocsátás jellemezte 2015-öt. A széndioxid-kibocsátás szintje stabilizálódott a 2014-es történelminek is nevezhető lassulás után, lassan, de biztosan éreztetik a hatásukat az energiahatékonysági beruházások és a klímavédelmi intézkedések.

Nem kellene háttérbe szorítani a megújulókat 

Komoly változások léptek életbe az Otthon Melege programban, amelyre augusztus közepétől lehet pályázni: többek között nem lesz kötelező megújuló energiaforrást hasznosítani. Az iparági szövetség szerint az energiahatékonyság támogatása minden formában hasznos, de nem kellene háttérbe szorítani a megújulókat.

Nem kell megújuló az Otthon Melegéhez 

Egyszerűbb lesz igénybe venni a támogatást a családi házak felújításához: bővül az elszámolható költségek köre, a támogatás elnyeréséhez már nem feltétlenül kell megújuló energiával működő rendszert kiépíteni, emellett meghosszabbodik a felkészülési időszak is.

Októberben jön a nulla százalékos hitel házfelújításra 

Több mint 50 ezer lakás vagy családi ház energetikai felújítása valósulhat meg a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) 115 milliárd forintos, országos hitelprogramjában, amely várhatóan ősszel érkezik az MFB Pontokba. A nulla százalékos kamattal elérhető hitel akár 20 éves futamidőre is igényelhető. Családi házak esetében maximum 10 millió, a társasházaknál lakásonként maximum 7 millió forint igényelhető.

Három hétig lehet jelentkezni az egymilliós támogatásért 

Június 15-éig adhatják be támogatási kérelmeiket a lakóközösségek a Társasházi Pályázatra, amely jelenleg egyedüli országos programként kínál forrást kifejezetten a társasházaknak és lakásszövetkezeteknek fejlesztési elképzeléseik megvalósítására.

Már talpon maradni is eredmény 

Az energiahatékonysági szektor vállalkozásai hiányolják az energiahatékonyság ösztönzésére irányuló kormányzati elkötelezettséget – derül ki a Magyar Energiahatékonysági Intézet legfrissebb felméréséből. Legnagyobb problémának a bizonytalan gazdasági és változó jogszabályi környezetet, a kereslet- és munkaerőhiányt látják.

Na, erre nagyon kéne az uniós pénz 

Miközben a kormány éppen azon igyekszik, hogy forrásokat vonjon el a lakossági energiahatékonysági pályázatokra szánt összegből, a magyarok jelentős részének, több millió embernek mindennapi gondot jelent, mivel fűtse az otthonát télen. Sokan visszanyúlnak a nem hatékony vegyes tüzeléshez, ami miatt sokkolóan magas a légszennyezettség.

Ismét pályázhatnak a társasházak 

Április 21-étől és 29-étől két új, Széchenyi 2020-as kiírás keretében juthatnak vissza nem térítendő támogatáshoz a társasházak és lakásszövetkezetek. A pályázatok területi korlátozása mellett fontos kitétel, hogy a társasházak és lakásszövetkezetek csak a helyi önkormányzat konzorciumi partnereiként vehetnek részt.

Mintha ötezer családot lekapcsoltak volna 

Összesen 3600 megawattóra megújuló energiával gazdagították az országot, és évi 3500 tonna szén-dioxidtól mentesítették a környezetet azok a hazai önkormányzatok, akik az Energiaklub 2015/2016-os, fenntartató települési versenyein szerepeltek. Ez hatásában olyan, mintha 5000 háztartás egy éven át nem használna áramot.

Nálunk elmarad a zöldforradalom? 

Legfeljebb a jelszavakban jelenik meg a klímaváltozás elleni harc a magyar város-, illetve lakáspolitikában, a konkrét intézkedésekben megfeledkeznek róla. Bár az előttünk álló lakásépítési fellendülés történelmi lehetőség lenne a klímatudatos építés elterjesztésére, egyelőre épp elszalasztani látszunk azt. Pedig a klímaváltozás okozta hőhullámok idővel egyre több halálesettel járnak majd.

Egy órával hamarabb jön a reggel 

A hétvégén térünk át a nyári időszámításra, vasárnap hajnal 2 órakor 3 órára kell előreállítani az órákat, emiatt a közösségi közlekedés menetrendje is változik. A magyarok jellemzően nem lelkesednek, amiért egy órával korábban kell felkelniük, pedig sokat takarít meg ezzel az ország.

Még drágábbak lesznek a CSOK-os lakások 

Szigorú épületenergetikai követelmények miatt drágább épületeket kell építeni a CSOK-os lakásépítőknek is - hívta fel a figyelmet a Víz-Gáz Fűtéstechnika Szaklap. A magasabb beruházási költség idővel visszahozza az árát, mert jobb energiafelhasználású épületek épülnek, de a beruházásnál e magasabb költségekkel számolni kell. Az engedélyeztetés egyszerűsödik, de komolyabb épületgépészeti és villamos tervezésre lesz szükség.

Szombaton jön a sötétség 

Idén rekordot dönt a Föld Órájában résztvevő országok száma. Óriási érdeklődés, tömegek bevonódása, és ambíciózus célok megvalósítása mellett készül a világ a szombati sötétbe borulásra.

A népesség 20%-a fogyaszt szinte mindent 

Március 6-án ünnepeljük az energiahatékonysági világnapot, amelynek célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a Föld természeti készleteinek végességére és az energiaforrások hatékony felhasználásának szükségességére. Ezt a tényt egyre többen felismerik, de Magyarországon nem használjuk ki a lehetőségeinket. Itthon a lakosság épp annyi energiát fogyaszt, mint az ipar.

Sokba kerülhet a kivárás 

Sok vállalkozás még mindig nem döntötte el, milyen módon felel meg az új energiahatékonysági előírásoknak, a kivárásnak azonban komoly ára lehet, tízmilliós bírsággal is szankcionálhatja a hatóság – figyelmeztet szakértőnk.

A környezet bánja a könnyített CSOK-ot 

Az a könnyítés, hogy a lakóingatlanok energiahatékonysági szintjét a jövőben nem kell figyelembe venni a CSOK összegének megállapításánál azt is magával hozza, hogy az energiahatékonysági szempontból jelenleg is rendkívül korszerűtlen ingatlanállomány fog tovább bővülni. Mivel a jogszabály nem írja elő, így az ingatlantulajdonosok felelős, hosszú-távra szóló döntésén múlik majd, hogy új otthonuk ne legyen energiapazarló.

Visszatérhetnek az energiazabáló izzók 

Össze akarja hangolni a lámpák szabályozását az Európai Bizottság. A tervek szerint az előírásokon először lazítanának, majd egyenletesen szigorítanának. Ennek köszönhetően átmenetileg olyan lámpák is engedélyezhetőek lennének, amelyeket korábban már kitiltottak az európai piacról.

Az utcát fűti drága pénzért a magyar 

A magyar családok csak ötödének lakása rendelkezik megfelelő szigeteléssel, pedig a téli hónapokban óriási összegeket költünk fűtésre. Szigetelnének is a magyarok, de csak támogatással tudnának belevágni a felújításba.

A rezsit is vegyük figyelembe az új lakás vásárlásánál 

Felpörög a kormányzati intézkedések nyomán a lakáspiac, csakhogy van egy nagy hiba, amit a legtöbb lakásvásárló elkövethet: amikor a vételár mellett nem kalkulál valaki az ingatlan fenntartási költségeivel.

Milliós bírságot kockáztatnak a figyelmetlen cégek 

Akár egymillió forintos büntetéssel számolhatnak azok a nagyvállalatok, amelyek a következő hetekben sem pótolják regisztrációjukat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) honlapján.

Energetikai audit: szerdáig ketyeg az óra a cégeknek 

Az energetikai auditálásra kötelezett vállalatok a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal honlapján kötelesek regisztrálni, az ehhez szükséges formanyomtatvány mától letölthető a weboldalon. A regisztráció határideje 2016. január 20.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Gazdaság

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten

Lassan 300 ezer forint az átlagos bérleti díj Budapesten  

A fővárosban 1,8, országos átlagban pedig 0,8 százalékkal nőttek az átlagos lakbérek márciusban.

Infokom

Hol tartanak a cégek a digitalizációban?

Hol tartanak a cégek a digitalizációban? 

A Digiméter negyedik alkalommal mérte fel a hazai kis- és középvállalkozások digitalizációjának szintjét.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo