Energiahatékonyság cikkek


Figyelem! Harmincmilliárdos pályázat megújulókra!

Figyelem! Harmincmilliárdos pályázat megújulókra! 

Megjelent az épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva című kiírás. A konstrukció hozzájárul az épületek energiatakarékosságának, - hatékonyságának és megújuló energia felhasználásuk fokozására irányuló beruházások megvalósításához.
Tízmilliárd is juthat energiahatékonyságra

Tízmilliárd is juthat energiahatékonyságra 

Az NGM módosító indítványt adott be a 2012-es költségvetéshez, amely szerint a széndioxid kibocsátási egységek eladásából 2012 során befolyó bevételek majdnem felét energiahatékonyságra kell költeni és a Zöld Beruházási Rendszeren (ZBR) keresztül kell felhasználni. Ezzel a lépéssel még az év hátralevő részében új lendületet kaphatnak az energiahatékonysági beruházások.
Az energiahatékonyság olyan a magyaroknak mint a foci

Az energiahatékonyság olyan a magyaroknak mint a foci 

Habár az ingatlantulajdonosok 60-65% nem, vagy helytelenül ismeri a szigetelőanyagok legfontosabb energiahatékonysági jellemzőit, épületeik felújításának megtervezéséhez 72%-uk mégsem veszi igénybe építész vagy tervező szakember segítségét – derül ki a Knauf Insulation 630, felújítást végző ingatlantulajdonos körében végzett szakmai kutatásából.
Az energiahatékonysági beruházások 12 pontja

Az energiahatékonysági beruházások 12 pontja 

Tizenkét pontban foglalták össze vezető hazai vállalatok az energiahatékonysági beruházások fellendítéséhez szükséges legfontosabb intézkedéseket.
Passzívház nyílt napok Magyarországon

Passzívház nyílt napok Magyarországon 

Milyen egy passzívház? Hogyan néz ki belülről? Mivel fűtik, kell-e fűteni novemberben? Ha szeretne személyes benyomásokat szerezni a passzívházakról, látogasson el valamelyik - akár több - minősített passzívházba novemberben. Nemcsak közreműködőkkel - tervezőkkel, kivitelezőkkel - találkozhat, hanem az építtetőkkel és a lakókkal is!
Vége a „trükkös” mérőóráknak

Vége a „trükkös” mérőóráknak 

Már hazánkban is tesztelik azokat az intelligens mérőket, amelyekkel akár az áramlopást vagy a valóságtól eltérő adatok bediktálását is ki lehet majd küszöbölni. Az új módszer az energiatámogatások rendszerét is átalakíthatja.
Energiahatékonyságba fektet a Primus

Energiahatékonyságba fektet a Primus 

Az elsősorban korai szakaszú technológiai és szolgáltatási vállalkozások befektetője, a Primus Capital 350 millió forinttal száll be az elektromos áramanalizáló technológiát kifejlesztő Remagine Technologies Zrt.-be. A befektetés két lépcsőben valósul meg.
Energiahatékonyság: Még hitelből is megéri felújítani

Energiahatékonyság: Még hitelből is megéri felújítani 

Már évi 2 százalékos energiaár-emelkedés esetén megéri hitelből felújítani a lakást, ha nagyobb lesz az áremelkedés, akkor pedig már jelentősebb haszonhoz juthat a tulajdonos.
Fogyasztóváltás: tíz százalékkal olcsóbb áramszámla

Fogyasztóváltás: tíz százalékkal olcsóbb áramszámla 

Némi utánajárással akár 8-10 százalékkal is csökkenthetik az áramkiadásaikat a kis- és közepes vállalkozások. Ehhez nem kell mást tenniük, csak megversenyeztetni a kereskedőket. Az energiaárak szorításában egyre több hazai KKV él versenyképességük növelésének ezen eszközével, sokuk már a 4-5 százalékos spórolás kedvéért is belevág a folyamatba. A siker érdekében azonban figyelni kell a részletekre – hívja fel a figyelmet Kis Gergely, az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt. kereskedelmi igazgatója.
Már csak mítosz az olcsó atomenergia

Már csak mítosz az olcsó atomenergia 

Alighogy Budapesten az alternatív Nobel-díjas Mycle Schneider rámutatott, hogyan tűnik el a drágának bizonyuló nukleáris energia a demokratikus országok sorából, Kovács Pál, energetikai államtitkár Prágában még aznap bejelentette: a magyar kormány 2013 elejéig kiírja a paksi atomerőmű bővítéséhez a tendert.

„A kilowattot nem lehet megenni” 

Nem lehet a klímacélok feláldozása nélkül globális szinten nemet mondani a nukleáris energiára, ugyanakkor tisztában kell lenni az atomenergia költségeivel és hazánk energiafüggőségéből fakadó speciális helyzetével – hangzott el az atomenergia és a megújuló energiaforrások, valamint az energiahatékonyság kilátásairól tartott konferencián.

Így teremthetnénk húszezer munkahelyet 

Francois Hollande, Franciaország elnöke bejelentette, hogy a szén-dioxid kvóták árveréséből származó bevételeket teljes egészében a francia lakások energetikai felújítására fogják fordítani. A kispénzű családok felújítási terveit segíti az, hogy a támogatás részben vissza nem térítendő, részben pedig kedvezményes hitel. A magyar kormány még mindig nem jelentette be, hogy a kvótabevételeket hogyan fogja felhasználni, pedig az építőipar jövője és számos munkahely függhet a hosszútávon tervezhető lakossági felújítási forrásoktól.

Van mit keresni a határon túl is 

Az ArchEnerg Regionális Megújuló Energetikai és Építőipari Klaszter (ArchEnerg) tagvállalatai 2010-es 2,7 milliárd forintnyi összesített exportbevételeiket 2011-ben 3,5 százalékkal növelték. Makra József, a klaszter elnöke szerint a hazai építőipar és az energetikai iparág lassulása miatt egyre érdemesebb a határ túloldalán adódó lehetőséget kiaknázniuk a kisvállalkozásoknak. A jellemzően Csongrád megyei kis- és közepes vállalkozásokat tömörítő klaszter tapasztalatai azt mutatják, hogy megéri az erőfeszítés.

Hamarosan megnyílnak a KEOP pályázatok megújulókra és energiahatékonyságra 

A szeptember 7-én megjelent Magyar Közlöny szerint, hamarosan KEOP pályázatok kerülnek kiírásra megújuló energia felhasználásra és hatékony energiafelhasználás növelésére, amely többek között az építőpar régen várt fellendülését is elősegítheti. Emellett a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Nemzeti Épületenergetikai Stratégiát készít 2013 nyarára.

Milliókat pazarolnak el a magyar cégek 

Akár 10-15 százalékkal is csökkenthetők a céges energiaszámlák az energiabeszerzések tudatos tervezésével és némi szemléletváltással. Mindez a vállalatoknak egy fillérjébe sem kerül, azonban ha a cégvezetés úgy dönt, némi befektetés árán a megtakarítást akár a duplájára is emelhetik.

Egyre több cég figyel az energiahatékonyságra 

Közel 300 vállalkozást érintő felmérést végzett a Virtuális Erőmű Program akkreditált auditora. A 2011 októberében, a vállalkozások energiahatékonyságának segítése érdekében meghirdetett Energiahatékonysági Kiválósági Pályázathoz kis- és középvállalkozásoktól kezdve egészen a multinacionális cégekig csatlakoztak már, amelyek az elismerés mellett szakértői támogatást és hasznos ötleteket is kapnak.

Szigetelni kellene a hazai lakásokat 

A magyarországi családi házak több mint egyharmada mind szigetelési, mind épületgépészeti szempontból korszerűtlen - állítja a Fenntartható Otthon Zrt. Az energiahatékonysági beruházásokat koordináló szervezet közel 600 lakossági ingatlan energetikai tulajdonságait mérte fel. Megállapításai szerint egy egyszerű nyílászárócserével és szigeteléssel az energiafogyasztásnak akár a felét is meg lehet spórolni, további fűtés-korszerűsítéssel, illetve megújuló energiás beruházással pedig 60-85 százalékos megtakarítás is elérhető. A felújítások szinte mindig finanszírozhatók lennének a megspórolt rezsiből.

Mától lehet pályázni a fűtési rendszerek korszerűsítésére 

Hétfőtől lehet pályázni támogatásért fűtési rendszerek korszerűsítésére. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium költségvetési forrásból meghirdetett konstrukciójára a 864,4 millió forintos keret kimerüléséig lehet pályázatot benyújtani.

Célkeresztben a tudatos fogyasztó 

Fejlesztési szakaszába lépett Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében támogatott, 800 millió forintos összköltségű SziMe Smart Metering Rendszer rendszer kialakítása. A debreceni Szilícium Mező Regionális Informatikai Klaszterhez tartozó SziMeSmart Kft. fejlesztői a hazai közműhálózatok intelligens fogyasztásmérésének bevezetését és elterjedésének katalizálását tűzték ki célul.

Nem mindig a LED a legjobb választás 

A jövő kétségtelenül a fénydiódás technológiáé a közvilágítás területén, ugyanakkor a jelentősen magasabb beruházási költségek és a technika további gyors fejlődése miatt ma még érdemes több műszaki, világítástechnikai lehetőséget mérlegelniük a közvilágítás modernizációjába belevágó önkormányzatoknak - vallják a közvilágítási rendszerek modernizálásával és üzemeltetésével foglalkozó GREP Zrt. szakemberei.

Végre a szakma is örül valaminek 

Magyar Energiahatékonysági Intézet Kft. (MEHI) üdvözli a nemrégiben kiírásra került energiahatékonyságot növelő pályázatot, amelyben már meglevő épületeknél kondenzációs kazánok, illetve megújuló energiát hasznosító fűtési rendszerek beszerzésére és telepítésére igényelhető állami támogatás.

Nyolcszázmilliós pályázat fűtéskorszerűsítésre 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fűtési rendszerek korszerűsítésére hirdet pályázatot költségvetési keretből. Az Új Széchenyi Terv pályázati konstrukciójának célja, hogy a támogatással hozzájáruljon a lakóépületek energiahatékonyságának javításához, valamint elősegítse a széndioxid-kibocsátás további csökkentését.

Szigorúbb szabályozás, több megtakarítás 

A jelenlegi engedékeny épületenergetikai követelmények többlet-energiafelhasználást így komoly többletköltségeket okoznak az épületek használói és a nemzetgazdaság számára - derül ki azokból a költség-optimalizálási számításokból, amelyet az Energiaklub az Európai Bizottságnak benyújtandó nemzeti jelentéshez készített.

Hőségriadó a vállalkozásoknál 

Drasztikus mértékben, akár negyedével is nőhet a vállalkozások áramfogyasztása a nagy melegben - állítja az ALTEO. A statisztikák szerint az extrém magas hőmérséklet munkanapokon 12,4, munkaszüneti napokon pedig 23,7 százalékkal emelte a cégek áramfogyasztását. Pedig az energiafogyasztás megugrása akár már néhány egyszerű intézkedéssel is megakadályozható.

A vártnál lassabban terjed az elektromos autózás 

A német kormány nyolc év múlva már egymillió elektromos autót akar látni az utakon, a német energiacégek nem hisznek ebben a koncepcióban. Magyarországon még lassabb a fejlődés.

A harmadik ipari forradalom kezdetét éljük 

Egyedi igényekre szabott, bárhol előállítható termékek, leginkább a YouTube-hoz hasonlóan működő energiaellátási hálózatok - ez lehet a harmadik ipari forradalom.

Legyen Ön is tudatos fogyasztó! 

Legyen Ön is tudatos energiafogyasztó! névvel indított kampányt a hat nagy gáz és villamosenergia szolgáltató az energiahatékonyság növelése érdekében, a Magyar Energia Hivatal szakmai támogatása mellett. Az összefogás eddig példa nélküli: Magyarországon először készítenek közös kampányt a piacon egymás versenytársaiként fellépő szolgáltatók.  A kampány célja a fogyasztói magatartás megváltoztatása.

Negyedével nőtt a karbonvagyon 

A MEHI (Magyar Energiahatékonysági Intézet) legfrissebb számításai szerint 25%-kal hízott a kormány karbonforint vagyona, és immár 265 Milliárd helyett 328 Milliárd forintra számíthat 2013 és 2020 között az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszerében történő árverésekből várható bevétel.  Az értéknövekedés a nemzetközi karbonpiacon az utóbbi időben lezajlott kvóta-áremelkedésnek köszönhető.  A várható éves bevétel 33 milliárdról kb. 41 milliárdra nő.

A klímaberendezések is felelősek a klímaváltozásért 

 A folyamatos hideg- és melegrekordokat elegyítő, szélsőséges időjárási viszonyok bizonyítják, a klímaváltozás mára realitássá vált, amiért a túlzott energiafogyasztás, köztük nyáron elsősorban a légkondicionálók használata tehető felelőssé, a megemelkedő energiafogyasztás okozta túlzott CO2 kibocsátás miatt. 2011-ben a globális energiafogyasztás 2,5%-kal emelkedett, Magyarországon összesen 267,5 TWh villamosenergiát fogyasztottunk, aminek hátterében az áll, hogy az extrém időjárás miatt télen jobban fűtjük, nyáron jobban hűtjük otthonainkat.

Szövetségben az áram és a gáz is olcsóbb  

Az elmúlt négy évben a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) 73 millió forint értékű költségmegtakarítást ért el a tagvállalatai számára meghirdetett közös energiabeszerzési tendereken: 50 millió forintot a gáz- és további 23 millió forintot az árambeszerzés terén.

Zöldáram – Kinek kell és mennyiért? 

A 20. század az atomenergia és az olaj évszázadaként vonul majd be a történelembe, míg a 21 század globális környezeti kihívásaira egyértelműen a fenntartható, kisebb környezeti terheléssel járó energiaforrások használatának bővítése lehet a válasz. A villamos energia ellátásban a minimális szén-dioxid kibocsátással járó, fenntartható forrásból származó zöldáram lehetne a megoldás a környezetvédelmi problémákra. Magyarországon azonban egyelőre még gyermekcipőben jár ez a kezdeményezés.

Több ezer magyar fogyasztó kaphat ingyen okos mérőt 

Európában is egyedülálló módon összefogott négy budapesti közműszolgáltató, az ELMŰ Hálózati kft., a Főgáz Földgázelosztási kft., a FŐTÁV Zrt. és a Fővárosi Vízművek Zrt. és közösen indították el okos mérési pilot projektjüket.

A légkondin spórolna a Tigáz 

Az energiahatékonyság és a környezettudatos gondolkodás jegyében június 4-től ismét nyakkendő és zakó nélkül jár(hat)nak munkahelyükre az Eni és így a Tigáz dolgozói is. 

Veszélyben az áramellátás? 

Az energetikai iparág szereplői a legnagyobb kihívást a fejlesztésekhez szükséges forrásszerzésben látják, és attól tartanak, hogy a beruházások finanszírozási gondjai gyakoribb áramszünetekhez vezethetnek Európában. A 43 ország 72 energetikai vállalata felsővezetői megkérdezésére épülő kutatás szerint az energia-portfólió és a piaci verseny átalakulása, valamint az infrastrukturális beruházások megvalósíthatósága alakítja az energetikai és közmű szektor jövőjét.  A GKI Energiakutató friss helyzetképe szerint ugyanakkor az emelkedő nyári csúcsok a biztonságos villamosenergia-ellátást Magyarországon nem veszélyeztetik.

Több lábon kell állnia a hazai energiaellátásnak 

Áttekintés Magyarország energiastratégiájáról címmel kedden mutatták be a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programok kiadványsorozatának legújabb kötetét. A hosszú távú energiapolitikai koncepció megalapozása céljából összeállított stratégiai kiadvány szerzői az energiatermelés és -fogyasztás technológiai, közgazdasági és ökológiai vonatkozásainak vizsgálata nyomán az energiaforrások sokféleségének biztosítására hívják fel a figyelmet.

A kormányzat hosszú távon számít a kapcsolt energiatermelőkre 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért felelős államtitkára és a minisztérium képviselői egyeztettek a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnökségének tagjaival a földgázalapú kapcsolt energiatermelés jövőjéről, a szektor előtt álló lehetséges fejlődési utakról. A konstruktív légkörben zajló megbeszélésnek kiemelt témája volt az ármeghatározás és egy jövőben esetlegesen bevezetésre kerülő támogatási rendszer kidolgozásának a lehetősége. A felek több napirendi pont kapcsán is a további együttműködés mellett határoztak.

Mire lesz energiánk? 

Egyelőre úgy tűnik, a kkv-knak nemigen van energiájuk arra, hogy érdemben foglalkozzanak az energiatakarékossággal, az energiahatékonysággal és a szolgáltatóváltással kapcsolatos teendőkkel. Pedig a jelen gazdasági helyzetben, amikor egy cég büdzséjében minden fillér kiadás számít, nem szabadna megfeledkezni az ezekben rejlő lehetőségekről.

Több felújítás, új munkahelyek, új források 

Jelentős változásokat hozhat a magyar gazdaságé és a magyar emberek számára az új Energiahatékonysági Irányelv, melyet az EU dán elnöksége 2012 első felében el akar fogadtatni.

15 százalékkal is olcsóbb lehet az áram 

Néhány forint spórolásért nem éri meg feláldozni az áramszolgáltatóval kialakult jó kapcsolatot, de előfordulhat, hogy a szolgáltatóváltás jelentős évi megtakarítást eredményez.

Mi legyen az évi 30 milliárd karbonforinttal?  

Hazánk 2013-tól évente 30 milliárd forintra számíthat az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszeréből. A beáramló karbonforintok elköltésének legjobb módja a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szerint, ha a hazai épületek energiahatékonyságának fejlesztésébe fektetjük be. 

Itt lenne százezer új munkahely 

Európában több mint egymillió, Magyarországon 80-100 ezer új munkahely létrehozását segítené az épületállomány energiahatékonysági felújítása.  A magyar ingatlanállomány esetében akár 50-60 százalékkal is csökkentenék az energiafelhasználás mértékét.

Tippek: spóroljunk otthon 

Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, hogyan takarékoskodhatunk a villamos energiával befektetés nélkül, csak odafigyeléssel. A haszon kettős: pénzt takarítunk meg és védjük környezetünket is, gondolva a következő generációkra.

Egymilliót spórolni könnyedén 

Március 6-án, a Nemzetközi Energiatakarékossági Világnap alkalmából mutatták be az Energiahatékonysági Kiválósági Pályázat nyerteseit. A meghirdető Virtuális Erőmű Program célja, hogy egy 200 MW-os erőmű termelését kiváltsa a megtakarításokkal.

Tovább javul a napelemek hatékonysága 

Brit tudósok olyan napelemet fejlesztettek ki, amely szilcium-alapú panelekhez képest 25 százalékkal több energiát képes hasznosítani a nap sugaraiból. Az egyelőre nem egészen világos, hogy tömegtermelésben gazdaságos lenne-e az innováció előállítása.

Elfogyott a pénz a távhőrendszerek korszerűsítésre 

Az ÚSZT keretében megjelent Távhő-szektor energetikai korszerűsítése című, KEOP-2011-5.4.0 kódszámú konstrukciót a keret kimerülése miatt 2011. december 19. napjával határozatlan időre felfüggesztették.

Változó támogatás 

Nagy hangsúlyt kíván fektetni a kormány a megújuló energiák hasznosítására. Átalakul a támogatási rendszer, a középpontba a decentralizáció, a hatékonyság és a fenntarthatóság kerül. Befektetők állítólag lennének, a szabályozási környezet még alakul.

Érthető számok a fenntarthatóságért 

Akkor tudunk igazán ésszerű döntéseket meghozni energetikai kérdésekben, ha a választást emberi léptékű, közérthető és összehasonlító számokra alapozzuk. Nem egyik vagy másik oldal érveit alátámasztó követhetetlen összehasonlításokra, hanem hétköznapi, átélhető adatokra van szükség.

Módszerek a spórolásra 

Az energiaárak folyamatos emelkedése mindenkit előbb-utóbb belekényszerít a pénztárca kímélő, leginkább hatékony megoldások alkalmazására. Ennek megfelelően a gyártók célja minél több olyan készülék piacra bocsátása, amelyekkel a havi kiadások drasztikusan csökkenthetők. A vállalatok felismerték, hogy a legmegfelelőbb válasz az energiahatékonysági kihívásokra az, ha termékeiket a tervezéstől a gyártáson, a terjesztésen és a termék életciklusán át, egészen azok újrafelhasználásáig környezetbarát szellemben kezelik.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Adózás

Ketyeg az óra, néhány napja maradt a cégeknek és lejár egy fontos határidő

Ketyeg az óra, néhány napja maradt a cégeknek és lejár egy fontos határidő  

Rohamosan közeleg a külföldiáfa-visszatérítési kérelmek benyújtási határideje.

Jogi kisokos

Sötétben tapogatóznak a hazai cégek

Sötétben tapogatóznak a hazai cégek  

A hazai vállalatok jelentős része nincs tisztában azzal, milyen környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontoknak kell megfelelniük.

Cégblog

Tombol az ESG-átvilágítási láz

Tombol az ESG-átvilágítási láz 

Egyre fontosabb szempont lesz a felvásárlások és összeolvadások során.

Klímablog

Nemsokára tényleg lesz magyar narancs

Nemsokára tényleg lesz magyar narancs 

Eltűnhet a málna, terem a banán, új háziállatok lesznek a magyar mezőgazdaságban.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo