Nem mindig a LED a legjobb választás

A jövő kétségtelenül a fénydiódás technológiáé a közvilágítás területén, ugyanakkor a jelentősen magasabb beruházási költségek és a technika további gyors fejlődése miatt ma még érdemes több műszaki, világítástechnikai lehetőséget mérlegelniük a közvilágítás modernizációjába belevágó önkormányzatoknak - vallják a közvilágítási rendszerek modernizálásával és üzemeltetésével foglalkozó GREP Zrt. szakemberei.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jövő kétségtelenül a fénydiódás technológiáé a közvilágítás területén, ugyanakkor a jelentősen magasabb beruházási költségek és a technika további gyors fejlődése miatt ma még érdemes több műszaki, világítástechnikai lehetőséget mérlegelniük a közvilágítás modernizációjába belevágó önkormányzatoknak - vallják a közvilágítási rendszerek modernizálásával és üzemeltetésével foglalkozó GREP Zrt. szakemberei. A fejlesztéseknek hála 5-8 év múlva a fénydiódás lámpák beruházási és üzemeltetési költsége egyaránt akár 50 százalékkal is csökkenhet. A modernizálásban gondolkodó helyhatóságoknak addig érdemes a már meglévő eszközökön elérhető megtakarítással tőkét gyűjteni a teljes LED-re váltáshoz.

Az elmúlt években a LED-es világítástechnika számos gyermekbetegségét leküzdötték már a gyártók. A korai fénydiódás világítótestek még a közvilágítás területén kevésbé alkalmazható kékes-zöldes fénnyel üzemeltek, ma már a tiszta fehér fényt kibocsátó berendezések uralkodnak a LED-es lámpatestek piacán. Hasonlóan fontos előrelépést jelentett az elmúlt években a fényszórási jellemzők tökéletesítése, hiszen a modern közvilágítási eszközökkel szemben alapkövetelmény, hogy a kibocsátott fény legnagyobb része a megvilágítani kívánt területekre essen, csökkentve ezáltal a felhasznált energia mennyiségét és az egyre nagyobb gondokat okozó fényszennyezést.

„A fenti két jellemző ugyan mellékesnek tűnhet, de a tiszta fehér fényben például jobban láthatók a tárgyak kontúrjai, ami a balesetek számát csökkentheti. Nagyon fontos, hogy ez a fehér fény 2-3 évnél tovább is megmaradjon, és idővel ne színeződjön el. Hasonlóan mellékes problémának tűnhet a fénykibocsátás irányíthatósága is, de ez már zsebbe vágó kérdés, hiszen ma már akár kisebb teljesítményű lámpákkal is hasonlóan jó terület-megvilágítást lehet elérni, mint 3-4 évvel korábban nagyobb teljesítményű berendezésekkel. A kevesebb áramfogyasztás pedig ez esetben jelentős üzemletetési költségmegtakarítást is jelent" - mondja Horváth Szilveszter, a közvilágítási rendszerek modernizációjával és üzemeltetésével foglalkozó GREP Zrt. vezérigazgatója.

Az elkövetkező évek fő fejlődési iránya a diódák teljesítményének fokozása lesz a LED-es megoldások esetében. Amíg jelenleg a közvilágításban használt diódák darabja 1 watt felvett teljesítményből körülbelül 80-100 lumen fényáramot tud kibocsátani, 3-4 év múlva azonos villamosenergia-teljesítmény felvétel mellett ennek akár a kétszerese is elérhető lesz. Ezzel együtt fejlődnek majd a LED-es közvilágítási lámpák Achilles-sarkának tartott ún. meghajtó egységek is, amelyek nélkül a diódák nem tudnak fényt kibocsátani. Ma még ezek az eszközök jelentik a legnagyobb kockázatot a felszerelt lámpákban.


Még nem a legolcsóbb - KÉP: SXC

„Ez az a két fejlesztési, fejlődési irány, amely a leginkább hatással lehet a költségekre. A meghajtó egységek üzemeltetése kapcsán felgyűlő tapasztalat lehetőséget ad majd a karbantartási költségek pontosabb kalkulációjára, ezzel csökkeni fog a közvilágítás-modernizálási projektek kockázata. A teljesítmény növekedése és a lámpatestek ezzel párhuzamos zsugorodása akár 40-50 százalékkal is csökkenthetik az árakat és ezzel a beruházási költségeket, hiszen azonos fényviszonyok megteremtéséhez kevesebb dióda, kisebb hűtőbordák, kisebb lámpabúra, egyszóval kevesebb anyag kell majd. A hatékonyságnövelés pedig az áramfogyasztást csökkenti, és az üzemeltetést teszi majd olcsóbbá" - hangsúlyozza a vezérigazgató.

Jelenleg még jelentős üzemidő-tartalékkal rendelkeznek a hálózaton nagy számban fellelhető kompakt fénycsöves és nátriumos lámpák - teljes lecserélésük ezért sem indokolt. Európában jelenleg elsősorban kisebb méretű pilotprojektek zajlanak a LED-es közvilágítás kapcsán. Magyarországon eddig csupán két nagyobb fénydiódás fejlesztés zajlott le, az egyik Hódmezővásárhelyen (kb. 6700 lámpatest) jelentős pályázati támogatással, a másik Komlón (kb. 830 lámpatest) az önkormányzat és a GREP finanszírozásában.

„Ez természetesen nem jelenti, hogy a legrégebbi technológiát képviselő higanygőzös lámpatesteket esetleg ne lehetne LED-es technológiára cserélni. Ez esetben a megtakarítás akkora, hogy az már 8-10 éven belül megtérülhet. Azt azonban tudni kell, hogy egy megfelelő minőségű, 40-50 watt teljesítményű fénydiódás lámpatest telepítés költsége nagyjából 100.000 forint körül alakul. Ezzel szemben a még üzemképes, akár 8-12 évnyi üzemidő tartalékkal rendelkező, jó hatásfokú nátrium és kompakt fénycsöves lámpák előtétcseréje és szabályozhatóvá tétele 15.000 forint körül megúszható. Az így megtakarított pénz pedig idővel visszaforgatható ezeknek a lámpáknak a LED-re cserélésébe is" - hangsúlyozza Horváth Szilveszter.

Ráadásul a LED diódák legnagyobb tömegét ma még az autóiparban és a szórakoztató elektronikai eszközökben hasznosítják - a közvilágítási célra felhasznált mennyiség ezek mellett eltörpül, ezért a gyártóknak nem prioritás ezt a piacot kiszolgálni. Ennek az a hatása, hogy időnként megjelennek rossz minőségű, rövid élettartamú diódák egyes lámpatestekben. A másik negatívum pedig, hogy kis mennyiségben csak drágán lehet megvásárolni ezeket a fényforrásokat. Várhatóan 4-6 éven belül a modern, nagyteljesítményű és megbízható fénydiódák és vezérlőegységek gyártásának felfutásával viszont már közvilágítási célokra is megfizethető áron lehet majd beszerezni a garantált minőségű technikai eszközöket.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo