Több százezer családnak lehet olcsóbb a kazáncsere

Nem kell további haladékot kérnie Magyarországnak az Európai Uniótól a kazáncsere-rendeletre a turbós gázkazánokra vonatkozóan. Február 1-jétől hazánkban is forgalomba kerülnek a turbós kazánok helyére kéményátalakítás nélkül felszerelhető kondenzációs készülékek. Több százezer család menekül meg az új típusú kazánnak köszönhetően.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Februártól a turbós gázkazánt használó magyarok is fellélegezhetnek, mivel a hazánkban újonnan forgalomba kerülő kondenzációs ErP kazánokkal a több százezres kéményátalakítást és a hosszadalmas engedélyeztetési folyamatot megspórolva cserélhetik le készülékeiket. „Az új kondenzációs készülékek teljesítik az EU-s rendeletben előírt 86%-os szezonális hatásfokot, de hagyományos működési rendszerben is alkalmazhatók” – magyarázta Patonai Roland, a Szerelvénybolt Kft. épületgépészeti áruházlánc tulajdonosa. A készülék használata alumínium égéstermék-elvezetési rendszerek és azok gyűjtőkémény rendszereihez való csatlakoztatásához egyaránt engedélyezett

Az EU irányelvei szerint 2015. szeptember 26. után már csak a kondenzációs, magasabb hatásfokkal rendelkező, modernebb és egyben jelentősen magasabb költséggel üzembe helyezhető készülékeket lehet használatba venni. „Ez komoly gondot jelentett a társasházi családok számára, akiknél az égéstermék-elvezetés gyűjtőkéményen vagy úgynevezett ALU egyedi füstgázelvezetésen keresztül történik. Ugyanis a szabály értelmében, ha a ház egyik lakójának régi típusú kazánja elromlik, akkor az összes lakó köteles vállalni a több mint félmilliós kazáncsere és kéményátalakítási költséget, mert gyűjtőkéménybe csak azonos típusú készülékek köthetők be” – magyarázta a szakember. A zárt égésterű turbós kazánnal fűtők számára eddig nem volt kiút ebből a fogós helyzetből, emiatt az elmúlt hónapokban felmerült, hogy Magyarország módosítást kérhet az Európai Uniótól a turbós kazánok ügyében, mert több százezer család maradhatott volna fűtés nélkül.

Mit látunk az új energiacímkéken?
Tavaly szeptember 26-tól kell teljesíteni a gyártók, beszállítók és forgalmazók számára előírt, energiacímkék alkalmazását, a 812/2013/EU és 814/2013/EU bizottsági rendeletek alapján: a vízmelegítőket, a melegvíz-tároló tartályokat, fűtőberendezéseket, kombinált fűtőberendezéseket és szolár készülékeket kell ellátni energiacímkékkel, és kísérő termékismertetővel. Segítünk átlátni, mit is jelentenek az adatok.
A kazánpiac gyorsan alkalmazkodott az EU kazáncsere rendeletéhez

A magyar szakmai képviseletek kezdetben nehezen idomultak a rendelet hatásaihoz, a külföldi kazángyártók viszont kiálltak amellett, hogy nem a rendelet szorul módosításra, hanem a készülékfejlesztésben kell új irányokat szabni. A kazángyártókkal ellentétben a vásárlók még mindig nehezen alkalmazkodnak a szabályozáshoz. „Sokan munkatársainktól értesülnek a rendeletről és arról, hogy már csak kondenzációs kazánt szerelhetnek fel. Az igazán nagy ijedséget azonban nem a kazán ára okozza, mivel a kondenzációs készülékek nem sokkal drágábbak hagyományos társaiknál. Inkább a kéményátalakítási költségek és az engedélyeztetési folyamat az, amitől annyira megrettenek, hogy inkább vegyestüzelésű kazánt választanak, még ha ez sokkal több kényelmetlenséget okoz is számukra hosszú távon. Nem ritka, hogy az elektromos kazán is szóba jön alternatívaként, pedig annak üzemeltetése még mindig igen költséges kiépített napelem rendszer hiányában” – mondta Patonai Roland.

A 2016-os eladási adatok már egyértelműen tükrözik az EU-s rendelet hatását: a kondenzációs készülékek ára kb. 5-7 százalékot csökkent tavaly év második felére, mivel nagy számban megjelentek a piacon az olcsóbb kategóriájú kondenzációs készülékek. „A legtöbben még mindig a belépő szintű 220 - 260 000 forintos kategóriát keresik” – egészítette ki Patonai Roland. Igaz, aki még a 2016. júliusi rendelet életbelépése előtt akarta volna turbós készülékét újra cserélni, annak se nagyon volt rá lehetősége, ugyanis már a tavalyi év első félévében elfogytak a turbós kazánok a boltok polcairól, július óta pedig egyáltalán nem kaphatók. A turbós kazánokat a 2000-es évek elejétől kezdve egészen 2013-14-ig építették be nagy számban, de még 2015-ben is sokan választották ezt a megoldást, akik a hagyományos készülékeknél hatékonyabban működő kazánt szerettek volna, de meg akarták spórolni az akkor még borsosnak számító kondenzációs kazánok árát és a kéményátalakításból adódó jelentős beruházási költséget.

Miért a környezetszennyezést ösztönözzük a termékdíjjal?
2015 januárjától környezetvédelmi termékdíjat kell fizetni minden elektromos vezérlésű kazán után. A termékdíj független attól, hogy takarékos-e a készülék, milyen mértékben áll újrahasznosítható alkatrészekből, van-e Környezetbarát Termék minősítése. Mértéke 57 forint kilónként, ami 3-5 százalékkal teszi drágábbá a modern, energiatakarékos kazánokat. Eközben a kevésbé hatékony, természeti erőforrásokkal pazarlóbban bánó, környezetet jobban terhelő fűtőberendezések után nem kell fizetni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo