Erste-elemzés cikkei
Erste-elemzés cikkei
Fortélyos félelem igazgat
A befektetőknek rá kellett döbbennie, hogy az ESM használatának vannak még akadályai. Nevezetesen, a német alkotmánybíróságnak még meg kell vizsgálnia, hogy a német törvényekkel összhangban van-e az ESM működése. Ha ez néhány hetet vesz csak igénybe, akkor nincs baj, de ha hónapokat, akkor a segélymechanizmus megakadhat. Nahát, most ettől is lehet félni.
Nyár van, de csak kapkodjuk a fejünket
Az EU vezetői 9 órás megbeszélést tartanak, hogy aztán megerősítsék azt, amit már korábban is eldöntöttek. Pluszként további engedményeket adnak a spanyoloknak. Így kapnak egy kis levegőt, a GDP 1%-ra rúgó könnyítést, na meg egy év haladékot.
Nem alakulnak szépen a dolgok
Egyelőre a piac szkeptikus. Továbbra is lassulás van a világgazdaságban, miközben a döntéshozók - bizonyos helyeken (Kína) - egyre kétségbeesettebben próbálnak megtenni mindent annak érdekében, hogy visszatérjen a dinamikus növekedés.
Egyre nagyobb a nyomás az EKB-n
Egyre nagyobb a nyomás az EKB-n, hogy csökkentse az irányadó kamatrátát. Már korábban is várta a befektetők egy csoportja, hogy az EKB alapkamata 1%-ról 0,75%-ra csökken, de mostanra egyértelműen ilyen jellegű lépést szeretne látni a befektetők jelentős része.
Kevesebb búza lesz az idén
A Magyar Agrárkamara felmérése szerint ez idáig az őszi árpa termőterületének 70-80 %-án végeztek a betakarítási munkálatokkal, míg az őszi búza esetén a terület 20-30 százalékát aratták le. A tavalyinál 100-200 ezer tonnával kevesebb, 3,7-3,8 millió tonnás búzatermés várható.
Csendes lesz a Függetlenség Napja
Ma a függetlenségét ünnepli Amerika, így csendes kerekedésre számíthatunk Európában és Magyarországon is. Ha már a függetlenség napjánál tartunk, akkor az amerikai pénz, a dollár születésnapjáról is beszélünk, amelyet az USA alkotmányában 9 évvel és két nappal a függetlenség kikiáltása után rögzítettek.
Úgy tűnik, hogy nyerő-nyerő szituációban vagyunk
Nagyon gyenge termelési adatokra válaszul a részvényárfolyamok emelkednek, mivel a befektetők ezáltal egyre inkább hisznek a további mennyiségi lazításban.
Pénteken vége szakadt a görög átoknak
Hatalmas száguldást láthatunk pénteken szerte a világban. Az öröm jogos, a shortosok kipattanása is. Kérdés, hogy tud-e tartós emelkedés jönni, de ezt nehéz megválaszolni.
Felszállt a fehér füst Brüsszelben, kilőtt a forint
A legfontosabb, hogy a perifériás (ebben az esetben spanyol és olasz) hozamokat az EFSF és ESM alapokon keresztül le lehet nyomni, hiszen az alapok vásárolhatják őket, s még a szenioritásuk is megszűnik. Az országok adósság spirálját pedig azzal szüntetik meg, hogy a bankokat direkt tőkésítik fel a válságkezelő alapokból.
Felvirradt a nagy nap!
Megkezdődik az, ami akár meg is változtathatná Európa arcát, s jelentős lépés lehetne az Európai Egyesült Államok létrejötte felé. A kérdés, hogy valóban az lesz-e.
A világ szétesik, de a forint tartja magát
Úgy tűnik, hogy nem az ördög, hanem a Moody's az, amelyik soha sem alszik. Tegnap éjjel sikerült 28 spanyol bankot leminősítenie, nem is kicsit. A piacok hatalmasat estek, míg a forint - nem kis meglepetésre - tartja magát.
Ma bármerre elindulhat a piac
A hangulat továbbra is negatív. Sokan a holnapi spanyol és olasz kötvényaukciókat várják, de az is kérdéses, hogy az EU vezetők a csütörtökön kezdődő két napos ülésükön mire jutnak a válságkezeléssel kapcsolatban.
Csak nézhettünk ki a fejünkből tegnap
Rendesen csépelték az amerikai piacokat. Az állítás az volt, hogy a gyenge makrogazdasági adatoknak köszönhető az esés. Aztán piaczárás után megtudtuk a valós okot. Igaz volt a pletyka, amely csak néhány „vájt fülű" befektető érdeklődését keltette fel még az európai kereskedésben, de úgy tűnik, hogy az amerikai befektetők komolyan vették a pletyit.
Ma is erősödhet a forint
„Hoztam is, meg nem is" a Mátyás királyról szóló népmese szerint. Ezt láthattuk tegnap a Fed ülés után. Meghosszabbították a hosszú kötvényvásárlásokat, amelyeket a rövid kötvényeladásokból finanszíroznak. A forint közben töretlenül erősödik az euróval szemben.
Kitart a jó hangulat, szétszedték tegnap a forintot
Továbbra is pozitív a hangulat, pedig rossz adatokat láthatunk. A német gazdasági indikátor, a ZEW index bizony nagyon csúnya lett. Az amerikai lakásadatokra talán azt lehet mondani, hogy vegyes képet mutatnak. Mindenesetre továbbra is nyerő-nyerő üzemmódban vannak a piacok. A rossz makrogazdasági adatok hatására a befektetők hisznek a QE3-ban, na meg az európai élénkítésben is, amit Mario Draghi is megígért, ha pedig jó az adat, akkor annak örülnek.
Most éppen a spanyolok miatt retteg a piac
A vasárnapi görög választások hatására jelentős erősödést produkált a forint és a BUX, de a hétfői jó hangulat nem tartott ki a nap végéig, a Spanyolországgal kapcsolatos félelmek miatt.
Nagyot ugrott a forint, rakétaként száguld az euró
Győztek a görögök, illetve győzött a józan ész! Ugyanis az Új Demokrácia kapta a legtöbb szavazatot a választásokon. A szocialistákkal, a Pasokkal most már 162 helyet tud szerezni a parlamentben, amely szignifikánsan több a szükséges 151 helynél. Már csak az a kérdés, hogy tudnak-e koalíciót alapítani, amire 3 nap áll rendelkezésre.
Hosszabb emelkedés is lehet a görög választás után
Pluszban zártak a tengerentúli piacok, emelkedett az olaj, stagnált az arany, s reggel a távol-keleti piacokon is jó hangulat bontakozott ki. Erősödött a forint és gyengült a dollár. A piacok a görög választásokra készülnek a hét utolsó napján.
Egyre jobbak vagyunk – relatíve
Mínuszba kerültek a tengerentúli piacok. Felfelé tart az olaj és az arany is. Pirosban az ázsiai indexek. A forint stabil, a dollár gyengül. Szinten maradó árakra számítunk ma a BÉT-en.
Nem az emberekre, hanem a bankokra fog vonatkozni a megszorítás
Hegymenetbe kapcsoltak a tengerentúli indexek. Emelkedik az olaj árfolyama. Erős pluszok az ázsiai börzéken. Erősödik a forint és az euró. A MOL 454,54 forint osztalékot fizet. Mától fizet osztalékot az OTP. Az E-Star felmondta a marosvásárhelyi szerződést. Az árfolyamok emelkedésére számítunk ma.
Reméljük, hogy lesz ami megállítja a zuhanást
Több napos száguldás után befékeztek a piacok, Spanyolország leminősítése, a megint éledező euróövezetei félelmek és a FED elnök nyilatkozata miatt. A forint árfolyama is lefelé vette az irányt, bár még mindig lényegesen jobb erőben van, mint a hét elején.
Nagyot raliztunk tegnap, ma jöhet egy kis pihenő
Nagyot száguldottak szerdán a piacok, lehetett örülni a tegnapelőtti jó makrogazdasági adatoknak, na meg annak, hogy az EKM monetáris tanácsában voltak olyanok, akik megrettentek a piaci nyomástól a kamatcsökkentés terén, s eszerint is szavaztak.
Erősödik a forint, a lélektani határt is áttörte
Hosszú vesszőfutást követően kis megnyugvás jött a makrogazdasági adatok terén. A nyugati tőzsdék emelkednek, a forint is erősödött, a javuló piaci hangulatban az ausztrál gazdaság kiugróan jó eredményének is része van.
Meglepően erős a magyar piac, a lélektani határt is áttörheti a forint
Harmadik napja emelkedik, miközben a nemzetközi piacok jobb esetben is csak vegyes mozgást tudtak felmutatni. Mára viszont a nemzetközi hangulat a jelentős csökkenéseket követően pozitívabbá vált.
Furcsa száguldás a magyar tőzsdén
Furcsa száguldást láthattunk pénteken a magyar börzén. Míg Európa 3% körüli „szakadásban" volt, s a tengerentúli börzéken is jelentős lejtmenetet láthattunk, addig a magyar piac emelkedni tudott, immár második napja.
Sürgősen meg kell oldani a görög kérdést
Továbbra is negatív a hangulat, annak ellenére, hogy a piacok megkönnyebbülhetnének az ír népszavazás előzetes pozitív eredményének láttán, de igazából ezt vártuk - áll az Erste Befektetési Zrt. szerkesztőségünkbe eljuttatott napi elemzésében.
Forintárfolyam: csak kapkodjuk a fejünket
Csak kapkodjuk a fejünket. Előbb az Európai Bizottságtól jönnek jó hírek mind magyar mind európai vonatkozásában, aztán újra félni kezdünk a görögöktől, spanyoloktól, olaszoktól.
Egyelőre maradhat a jojózás
Negatív meglepetést hozott a tegnap megjelent amerikai adat, ma pedig mínuszban nyitnak a nyugat-európai tőzsdék, így a BUX is beszorulhat. A dollár euróval szembeni erősödése megállíthatatlannak tűnik.
Sok minden történt, amíg mi ünnepeltünk
A reggel az optimizmus jegyében telik, mivel a kínai kormány elkötelezettnek látszik a gazdaság élénkítésére, a görögországi választásokon pedig várhatóan a konzervatív erők képesek lesznek többséget szerezni egy új felmérés szerint.
Továbbra is a bizonytalanság az, ami a biztos
A nap végére megint visszahúzták az amerikai piacot. Az arany és az olaj is oldalazott tegnap. 300 felett a forint, a dollár újabb csúcsra erősödött. Japán emelkedik, a többi ázsiai index a negatív oldalra került. Idén kevesebb lesz a telefonadó. Alapvetően oldalazásra számítunk ma, esetlegesen lefelé mutatóan.
Forint: Jöhet a megnyugvás a nagy rémület után
Napon belüli fordulatot láthattunk az amerikai börzéken. Tegnap két hullámban jelentek meg az eladók a börzéken. Először az előző görög miniszterelnök szavaira jött az első hullám, majd utána arra a hírre, hogy az eurózóna tagállamoknak forgatókönyvet kell készíteni a görög kilépés esetére.
Tőzsde és forintárfolyam: Már megint a görögök
Megint a görögök. Az a kockázati prémium - kiderült - nem is magas. A korábbi miniszterelnök azt találta mondani, hogy megvizsgálják a görög kilépés lehetőségét, következményeit. Az persze valószínűleg katasztrófával járna a görögöknek, de Európának sem lenne jó, s azt is hozzátette, hogy nem is valószínű a kilépés.
Jó lesz szárazon tartani a puskaport!
Ugyan a spanyolok éppen „görögösödnek", azaz mondanak valamit, aztán a tények mást mutatnak a költségvetési hiány tekintetében, de a piacok egyelőre ignorálják ezt. Pedig a GDP visszaesése is méretesebb lehet a vártnál Ibériában, s kérdés, hogy az újabb intézkedések (a GDP 1,8%-ra rúgó, 13+5 milliárd eurós egyenleg javítás) tényleg elérik-e a kívánt hatást.
Ma erősödhet a forint
Az elmúlt héthez képes korrekciót várnak az elemzők a nemzetközi piacokon és a forint árfolyamában is. A BUX máris pluszban nyitott, bár a nyugati indexek enyhe mínuszban kezdtek, a magyar deviza pedig egyhelyben toporog.
Úgy látszik megindult a keménykedés!
Az IMF szóba sem áll az új görög kormánnyal. A Fitch meg azt mondja, hogy sem az emberek, sem a politikusok nem akarnak megoldást a válságra, akkor - nesze neked - leminősítelek. Így az USA-ban is lesett a tantusz.
Görögök folynak a csapból is - De ma senkit sem érdekel
A görög válságról szóló hírek már nincsenek akkora hatással a befektetőkre, így pozitív hatások érvényesülhetnek a mai napon a piacokon. Jó hír jött az amerikai gazdaságról és a japán GDP is megtáltosodott.
Nagy ütést kaphat ma a részvénypiac
Megint a görögök keverték meg a kártyát. Úgy tűnik eldőlt, hogy új választások lesznek, mégpedig június 17-én. Kérdés, hogy addig hogy alakul a pártok népszerűségi rangsora. A legutóbbi poll szerint, ugyan a Syriza vezetne, de ugyanúgy patthelyzet alakulna ki a választások után, mint most. Vagyis egyre nagyobb a valószínűsége, hogy a görögök elhagyják az EMU-t és akkor az EU-t is.
Egy szakértői kormány elvinné a balhét
Lehet, hogy mégis lesz, s ha lesz, az szakértői kormány lesz a görögöknél. Ma egy órakor találkozik az összes párt az elnöknél, hogy megvitassák ezt a lehetőséget. A Paszok, az Új Demokrácia és a Demokratikus Baloldal már jó ideje együtt mozog a tárgyalásokon. Hármójuknak pedig stabil többsége lenne a parlamentben.
Dagonyába küldtek minket a görögök
A görög saga folytatódik. Szombaton már felröppent a hír, hogy a három nagy párt megegyezett és lesz koalíciós kormány. Tegnap estére viszont kiderült, hogy a Syriza mégsem tud részt venni egy olyan kormányban, amely elfogadja az EU segélycsomaghoz kötődő megszorításokat. Így a bizonytalanság maradt. Ma este újra találkoznak a Paszok, az Új Demokraták és a Syriza képviselői az elnöknél.
Semmit sem tanultak a válságból
Menetrend szerint elromlott a hangulat mára a tőkepiacokon, miután JP Morgan 2 milliárd dolláros veszteséget kénytelen leírni bizonyos eszközökön, mint kereskedési veszteség, amelyeknek az elégtelen kockázatkezelés az oka.
Pénteken állítólag okosabbak leszünk
Ismét veszteségben zártak a tengerentúli tőzsdék. Esett az arany, napon belül ismét megfordult a kőolaj. Látványosan gyengült a forint és erősödött a dollár tegnap. Délnek vették az irányt az ázsiai börzék. Növekvő bevételek a Magyar Telekomnál. Mérföldkő kifizetés miatt erős Richter eredmény. Itt vannak az új adónemek. Az árfolyamok emelkedésére számítunk ma.
A görögök megint megkeverték a kártyát
A görögök megint megkeverték a kártyát, a piacok pedig beijedtek. Az Új Demokrácia pártja rekord sebességgel visszaadta a kormányalakítási megbízást. Így most a szélső bal is próbálkozhat, amely valószínűleg sikertelen lesz.
Nagy a baj Görögországban
Érvényes lett a mondás. Adj a pletyire vagy félelemre, és vegyél a hírre! Pedig Görögországban úgy tűnik, hogy nagy a baj, ugyanis a hétvégi választások után úgy tűnik, hogy nincs olyan erő, amely képes lenne egy stabil kormányt alakítani.
Mélybe küldte a piacokat a görög választási eredmény
Alaposan megrázta a piacokat a nem várt görög választási eredmény. Mindenki meg volt győződve róla, hogy a demokraták és a szocialisták együtt lazán megszerzik a többséget. Egyelőre viszont úgy néz ki, hogy rezeg a léc. Egyre többen fogadnak arra, hogy az Új Demokrácia és a PASZOK nem lesz képes többségi kormányt alkotni. Ez pedig azt jelentené, hogy alkudoznia kellene a kis pártok egy részével, hogy meg legyen a többség.
Nem túl szép, ami történik
Lejtőre kerültek a tengerentúli piacok. Lejtmenet a nyersanyagpiacon. Vegyes hangulat a Távol-Keleten, a japán piac továbbra is zárva. Korrigált tegnap a forint, a dollár oldalazott. Mától osztalékszelvény nélkül forog a Magyar Telekom és az Állami Nyomda. A nap eleji esés után a nap vége felé emelkedés kezdődhet.
Ennek nem kellett volna megtörténnie
Minden adott volt az emelkedéshez, aztán csúnya esés lett belőle. Sőt, ez úgy következett be, hogy előbb meg is jött az emelkedés, ami így még csúnyább. Nap eleji plusz két százalékból bezárni mínusz egy százalékban rosszat jelent az álmoskönyvek szerint.
Akár jelentősebb emelkedés is jöhet ma
Emelkedéssel zártak a tengerentúli piacok. Nagyot emelkedett tegnap az olaj, az arany továbbra is stagnál. Felfelé vették az irányt a távol-keleti piacok. 284-ig erősödött tegnap a forint, a dollár stagnált. Az I. negyedévben számolja el a bankadót az OTP. Ma az árfolyamok emelkedésére számítunk.
Kell egy kis nyugis periódus
Ismét emelkedéssel zártak a tengerentúli indexek. Emelkedett az olaj és az arany árfolyama is. Nem egy irányba mozognak az ázsiai indexek, a japán piac a leggyengébb. Gyengülni kezdett reggel a forint. A MOL 460, a Richter 660 forint osztalékot fizet. Oldalazó mozgásra számítunk ma a tőzsdén.