Reméljük, hogy lesz ami megállítja a zuhanást

Több napos száguldás után befékeztek a piacok, Spanyolország leminősítése, a megint éledező euróövezetei félelmek és a FED elnök nyilatkozata miatt. A forint árfolyama is lefelé vette az irányt, bár még mindig lényegesen jobb erőben van, mint a hét elején.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Bernanke Fed elnök nem igazán nyugtatta meg a piacokat, ugyanis a várt QE3-ra való utalással szemben csak a korábbi szavait ismételte meg, miszerint lépnek, ha kell. Azt is elmondta, hogy az európai adósságválság nagy veszélyt jelent az USA-ra, és szükség esetén mindent meg fognak tenni, hogy az amerikai bankrendszert és a gazdaságot megvédjék az esetleges negatív hatásoktól. Ennek legalább örülhetünk, mindenesetre az indexek kritikus szintekre értek.

A DAX index a 200 napos mozgóátlagról fordult le, a Dow ipari átlagindex a 20 napos mozgóátlaggal küzd, akárcsak az S&P500 és a Nasdaq is. A BUX index pedig a 30 napos mozgóátlagról veheti ma dél felé az irányt. Reményeink szerint a várható mozgás csak korrekció lesz, s a 20 napos mozgóátlag megálljt fog parancsolni a lefelé irányuló mozgásnak.

Devizák:

A forint tegnap is nagyot erősödött az euróval szemben. Az árfolyam 298 dolláron nyitott, majd 293 dollárig is leszúrt, és ezt követően 295,3-ig korrigált zárásra. A 30 napos mozgóátlag támaszt jelent, ahonnan a gyengülés irányába fordult az elmúlt órákban a forint.  A forint gyengült az euróhoz, a frankhoz és a dollárhoz képest pénteken kora reggelre a csütörtök esti jegyzésekhez viszonyítva.

Röviddel 9 óra után az eurót 296,68 forinton jegyezték a nemzetközi bankközi devizakereskedelemben a csütörtök esti 294,90 forint után. A svájci frank 245,55 forintról 247,02 forintra erősödött. A dollár 237,62 forintot ért pénteken délelőtt az előző napi 234,59 forint után.

A 20 napos mozgóátlag megállította a dollár gyengülését, az 1,262-es lokális maximumot elérve váltott irányt az árfolyam, és 1,254-ig esett zárásra. A reggeli kereskedésben begyorsult az árfolyam esése, és 1,25 alá jött le a kurzus.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA, Európa:

A kezdeti emelkedést követően mélyrepülésbe kezdtek a tengerentúli piacok, és többségében a negatív oldalon zárták a kereskedést (Dow 0,37%, Nasdaq, -0,48%, S&P500 -0,01%).

A Fitch Ratings három fokozattal, A kategóriából BBB kategóriába minősítette le Spanyolország hosszú lejáratú adósságának besorolását. A hitelminősítő azt mondta, hogy elképzelhető, hogy külső segítségre szorul az ország, és a bankok feltőkésítése elérheti a 100 milliárd eurót is (legpesszimistább forgatókönyv szerint).

Ben Bernanke tegnap nem utalt további monetáris élénkítésre bizottsági meghallgatásán. A Fed elnök azt is hozzátette, hogy amennyiben a problémák fokozódnak, akkor készek további lépéseket megtenni. A piac azonban csalódva fogadta Bernanke szavait, mert fokozottak a várakozások, hogy a Fed konkrét lépéseket is bejelent.

A német pénzügyminisztérium közölte tegnap, hogy kiállnak a tranzakciós adó széleskörű bevezetése mellett.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Olaj, arany:

Bernanke szavaira nagyot zuhant az arany árfolyama, az 1.619 dolláros nyitás után mélyrepülés indult, és 1.589 dollárig esett a kurzus. A reggeli órákban is folytatódott a negatív hangulat, és 1.555 dolláron is járt az árfolyam.

Az olaj árfolyama meglehetősen volatilisen mozgott tegnap, a 83,5-97 dollár közötti sávban, és zárásra minimális esést mutatott. A reggeli kereskedésben tovább szánkázott lefelé a kurzus 83 dollárig.

Távol-Kelet:

Látványos esés bontakozott ki a távol-keleti piacokon, a Japánok vezetik az esést (Nikkei -2,45%, Hang Seng -0,79%, Shanghai -0,3%). Kínában váratlanul kamatot csökkentettek, a jó hír ellenére azonban nem tudtak emelkedni a piacok. A lépés azt is jelenti, hogy Kínában továbbra is gyengék a növekedési kilátások.

A japán első negyedéves GDP adat a várakozásoknál jobb lett, 4,5% helyett 4,7%-kal bővült a gazdaság. A hétvégén ipari termelés, export és import adatokat publikálnak Kínában.

Határidős piacok:

Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo