Ezt árazzák az EUR/USD, na meg a részvénypiacok is. Például a BUX már le is dolgozta az idei emelkedését, s már 1%-os csökkenést mutat a decemberi záróértékhez képest, vagyis reagálunk a hírekre rendesen. Persze nem csak mi, hiszen a DAX-ot is a 200 napos mozgóátlag felé húzza az események sorozata.
Az EUR/HUF is elpattant, már a 200 napos mozgóátlag fölött mozog az árfolyam, és gyorsulva távolodik tőle. S még nem is beszéltünk az olasz és spanyol hosszú hozamokról. Pedig a görög kilépés és csőd már leginkább az ESFS-en és az európai monetáris intézményeken csapódna le, amikre a hatás limitált lenne, hiszen a bankok már gyakorlatilag leírták a kitettségüket.
Persze a piaci szereplők félnek a tovagyűrűző hatástól Spanyolország és Olaszország felé, amely már sokkal nagyobbat szólna. Hozzá kell tennünk, hogy az elmúlt években ezen országok felé is jelentősen csökkentették a bankok a kitettségüket. Mindenesetre, úgy tűnik a forint reggeli mozgása alapján is, hogy a magyar részvénypiac is jelentős ütést kaphat ma.
USA, Európa:
- A nap első felében hegymenetbe kapcsoltak a tengerentúli piacok, a hangulat azonban fokozatosan elromlott, és zárásra már pirosba fordultak az indexek (Dow -0,5%, Nasdaq -0,3%, S&P500 -0,57%).
- 6,56 pontról 17,1 pontra emelkedett a New Yorki Fed index májusban. A nagy emelkedés jóval meghaladta az elemzők 9 pontos várakozását.
- A kiskereskedelmi forgalom alig emelkedett az USA-ban, a 0,1%-os növekedés megfelel az elemzői várakozásoknak.
- Francois Hollande és Angela Merkel a közös tanácskozás után tegnap azt mondták, hogy Görögországnak az eurózónában kell maradnia.
Olaj, arany:
- Nem ért véget a lejtmenet a kőolajban. Tegnap egy széles sávban (93-95,5 dollár között) oldalazott az árfolyam, de végül 0,9%-os mínuszban zárt. A reggeli órákban is délnek vette az irányt az árfolyam, és a 92,5 dolláros támaszig süllyedt.
- Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 1,75 millió hordós emelkedésre, míg benzin terén 100 ezer hordó csökkenésre számítanak az elemzők.
- Az arany stabilan zuhan lefelé, napok óta csak eső gyertyák rajzolódnak ki a grafikonon. Tegnap 1.544 dollárig zuhant az árfolyam, majd a reggeli órákban 1.536 dollárig folytatódott a lejtmenet.
Távol-Kelet:
- Nagyot zuhantak a vezető távol-keleti piacok (Nikkei -1,12%, Hang Seng -2,94%, Shanghai -0,67%).
- Dél-Koreában a várakozásoknak megfelelően 3,4% volt az áprilisi munkanélküliségi ráta.
- A japán évesített gépipari rendelések nagyot estek vissza márciusban. Az előző havi 8,9%-os érték után -1,1% lett az adat, miközben az elemzők 4,4%-ra számítottak.
Devizák:
- Tovább gyengült tegnap a hazai fizetőeszköz. Napközben 291,5-ig visszaerősödött a forint, de ez csak átmeneti volt, mert a nap végére a 200 napos mozgóátlagot megközelítve 294,5-ig gyengült. A mozgóátlag átmenetileg megállíthatja az árfolyam emelkedését, de a jelenlegi negatív hangulatban van még tere a forint gyengülésének.
- A dollár töretlenül erősödik, és tegnap zárásra 1,273-ig süllyedt az EUR/USD árfolyama. Napok óta erősödik megállás nélkül a tengerentúli deviza, a következő támaszt az 1,263-as lokális minimumnál találjuk.
Határidős piacok:
- Mínuszban vannak ma reggel a határidős indexek.