Nagyot raliztunk tegnap, ma jöhet egy kis pihenő

Nagyot száguldottak szerdán a piacok, lehetett örülni a tegnapelőtti jó makrogazdasági adatoknak, na meg annak, hogy az EKM monetáris tanácsában voltak olyanok, akik megrettentek a piaci nyomástól a kamatcsökkentés terén, s eszerint is szavaztak. 

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Mint a Piac & Profit Online is hírül adta, az Európai Központi Bank(EKB) aktuális döntése előrevetíti, hogy az EKB esetleg kamatot csökkent a nem túl távoli jövőben, bár Draghi EKB elnök eltúlzott félelmekről beszélt a sajtótájékoztatón. Ráadásul egyes sajtóorgánumok szerint Németország beadni készül a derekát, s beleegyezne, hogy az ESM-ből a spanyol bankokat közvetlenül fel lehessen tőkésíteni, így a spanyol államnak nem kellene IMF mentőövért kuncsorognia, s a bankkérdés tényleg vállalati/banki kérdés maradna, s nem emelkedne államadósság kérdéssé. Ez azért fontos, mert ha banki kérdés, akkor a cégek átstrukturálásával, a kétes kintlévőségek leépítésével, stb. lehet megoldani a problémát.

Míg ha állami kérdés, akkor az újabb megszorításokat, illetve komoly nyugtalanságot okozhat, azaz a második esetben a bankok, banktulajdonosok problémáit a lakosság sínyli meg. Azt csak csendben tesszük hozzá, hogy a bankrendszer feszültségei amúgy mindenképpen kihatnak a gazdaságra. A tengerentúli piacokat - amelyek jelentős száguldást produkáltak - az is segítette, hogy egy Fed kormányzó meglebegtette az újabb mennyiségi lazítás (QE3) lehetőségét. Ha pedig a magyar piacra tekintünk, amely egy hete gyakorlatilag felülteljesíti a nemzetközi piacokat, akkor azt láthatjuk, hogy megérkeztünk a 17.000 pontos ellenálláshoz, ahol ráadásul a 30 napos mozgóátlag is tartózkodik jelenleg. Így egy kis pihenő jöhet az emelkedésben, s azon sem kellene meglepődnünk, ha a BUX közeljövőben esetleg visszatesztelné a 20 napos mozgóátlagot (16.600 pont).


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA, Európa:

Nagy rally bontakozott ki tegnap az amerikai piacokon, bőven 2% felett zártak az indexek (Dow 2,37%, Nasdaq 2,4%, S&P500 2,3%).

Az elemzői várakozásoknak megfelelően szinten tartotta tegnapi kamatdöntő ülésén az irányadó rátát az EKB. Az alapkamat így 1% maradt, bár néhány jegybankár a kamat csökkentés mellett érvelt. A júliusi kamatcsökkentésre nem utalt egyértelműen a jegybankelnök, és újabb monetáris lazításról sem tett említést a sajtótájékoztatón, de szükség esetén nem zárható ki újabb intézkedés. Ma délelőtt 2, 4, és 10 éves spanyol kötvénykibocsátás lesz.

Hírek szerint az EU és Németország olyan megoldást szeretne kidolgozni a spanyol bankok feltőkésítésével kapcsolatban, hogy a spanyol kormányra ne nehezedjenek további terhek.

Az atlantai Fed elnöke tegnap újabb monetáris lazításról beszélt, szerinte nagyon törékeny az USA gazdasága, és az európai adóssággondok tovább mélyíthetik a problémát. Múlt héten komoly csalódást okoztak a munkapiaci adatok, amelyek tovább rontják a gazdasági kilátásokat. Felmérések szerint egyre erősebbek a monetáris lazítás újabb körére vonatkozó várakozások.

Olaj, arany:

Nem volt túl izgalmas tegnap az arany kereskedése, bár kezdetben emelkedést láthattunk, de 1.641 dollárról visszafordult az árfolyam, és a nyitószint közelébe zuhant vissza, és így 1.619 dolláron zárt, gyakorlatilag nulla elmozdulás mellett.

A kőolaj lendületet vett a nap elején, de záráshoz közeledve elfogyott a vételi erő, és a 86,2 dolláros maximumról 85 dollárig korrigált vissza az árfolyam, de még így is 1%-os pluszban zárt.

Az Amerikai Energiahivatal tegnap publikálta az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 500 ezer hordós csökkenésre számítottak, ezzel szemben 111 ezer hordóval csökkentek a készletek. Benzin terén 950 ezres emelkedés helyett 3,3 millióval emelkedett a készlet.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Távol-Kelet:

A japán piac jól teljesít, de a kínai tőzsdéken olvadnak a pluszok (Nikkei 1,24%, Hang Seng 0,78%, Shanghai -0,76%).

- Az ausztrál munkanélküliségi ráta a várakozásoknak megfelelően alakult, 5,1% lett.

Kínában bejelentették, hogy a következő év elején érvénybe lépő banki tőkekövetelmények szigorítását elhalasztották. Peking célja a hitelezés bővülése és a gazdaság lassulásának megakadályozása ezzel az intézkedéssel.

Devizák:

A forint nagyot erősödött a tegnapi kereskedésben, és elérte a 20 napos mozgóátlagot 298,5-nél. A nap elején még 302 környékén járt a kurzus, de a gyors forinterősödésnek köszönhetően még a délelőtti órákban 300 alá került az árfolyam.

A dollár ismét nagyot gyengül az euróval szemben. A nap elején 1,245-nél járt az árfolyam, majd zárásra 1,26 közelébe emelkedett.

Határidős piacok:

Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo