Persze a globális lassulás az AMD és az Applied Materials árfolyamán látszott meg a legjobban. Az előbbi két számjegyű, százalékban kifejezett csökkenést produkált arra, hogy a második negyedéves eredménye elmarad a várakozásoktól. Az utóbbi (melynek éves eredménye nem fogja elérni a korábban tervezettet) szinte alig, csak néhány százalékot esett. Ezek igazán rossz hírek, hiszen azt mutatják a „chip" gyártáson keresztül (amely szinte már mindenhova kell), hogy a lassulás bizony kézzelfogható az értékesítésekben is.
Így azon se csodálkozzunk, ha a tegnapi technikai emelkedést követően, ma az eladók lesznek az urak a parketten. Persze azért nem számítunk nagy mozgásra, így nyár derekán.
USA, Európa:
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli piacokon, csak az utolsó fél órában kapcsoltak hegymenetbe az indexek, ennek ellenére mínuszban zárták a kereskedést (Dow -0,65%, Nasdaq -1%, S&P500 -0,81%).
Az S&P szektorindexek közül valamennyi eséssel zárta a kereskedést, a vesztesek közé az ipar (-1,6%) és az alapanyagok (-1,4%) tartoztak.
Fontos makroadat nem látott tegnap napvilágot, főként a gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a piacokat.
Az Alcoa várakozásoknak megfelelő eredménye ellenére 4,1%-os mínuszban zárta a kereskedést.
AZ AMD profitwarningot tett közzé, a menedzsment a második negyedévre bevételcsökkenést jelentett be. A korábbi 3%-os növekedés helyett 11%-os csökkenésre számít a vállalat az első negyedévhez képest. A papír árfolyama 11,3%-ot veszített értékéből.
Olaj, arany:
Látványos esés bontakozott ki az arany piacán, az árfolyam a nap elején még pluszban is járt (1.587 dollárról 1.601 dollárig emelkedett), majd hirtelen irányt váltott és 1,3%-os mínuszban 1.567 dolláron zárta a kereskedést. A reggeli kereskedésben korrekció indult, és 1.576 dollárig emelkedett az árfolyam.
Tegnap ismét negatív irányba fordult a kőolaj árfolyama, és 86 dollárról a 30 napos mozgóátlagig, (83,4 dollár) zuhant.
Ma publikálják a készletadatokat, kőolaj terén 1,37 millió hordó csökkenésre, míg benzin terén 500 ezer hordós emelkedésre számítanak az elemzők.
Devizák:
Mario Monti olasz miniszterelnök elképzelhetőnek tartja, hogy országának ismételten szüksége lesz a válságkezelő alap igénybevételére. Ezek szerint tovább húzódik az európai gazdasági válság megoldása. Ennek megfelelően (a kedvezőtlen amerikai vállalati hírek ellenére is) erősödött a dollár, és 1,231-ről 1,225-re változott az EUR/USD árfolyam jegyzése.
Az EUR/HUF jegyzésében csak kismértékű változás történt. A forint minimális mértékben gyengült, ezáltal 288,2-ről 288,5-re növekedett az árfolyam.
Távol-Kelet:
Az egy hete tartó lefelé mutató trend továbbra is kitart és ismételten negatív tartományban tartózkodnak az indexek. A Nikkei 0,55%-ot, a Hang Seng 0,32%-ot, a Shanghai 0,07%-ot veszített az értékéből.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.