Ez pedig bizonytalan többséget jelentene, amely újra és újra aggodalmakat hozhat a piacokra. Még az is előfordulhat, hogy nem is tudnak majd kormányt alakítani. Mindenestre még nincsenek végleges számok, vagyis az aggódás azért egy kicsit korai. Emlékszünk, amikor hatalmas aggodalom volt egy évvel ezelőtt a megszorítások megszavazásával kapcsolatban, mivel 1-2 fős többsége volt a kormányzó pártnak a parlamentben. A nagy aggodalmak ellenére végül sikeresen keresztülment a szavazás. Szerintem most is rá fognak döbbenni a politikai erők, hogy másképpen nem megy. Ráadásul a francia választások fényében, valószínűleg az egész EU el fog mozdulni a növekedési politika irányába. Ez pedig lefordítva - számunkra azt jelenti -, hogy Európában is lesz még pénznyomtatás, hiszen úgy tűnik, hogy Merkel asszony egyedül maradt. S mint tudjuk: „Sok lúd disznót győz."
Rossz napjuk volt pénteken a vezető tengerentúli piacoknak, a kereskedés végéig folyamatosan gyengültek az indexek (Dow -1,27%, Nasdaq -2,25%, S&P500 -1,61%).
- A hangulatot a gyenge makroadat határozta meg, a várt 160 ezer helyett mindössze 115 ezerrel nőtt áprilisban a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma. A márciusi adatot 120 ezerről 154 ezerre módosították. A feldolgozóiparban is gyenge számokat láthattunk, összesen 16 ezres volt a bővülés, miközben az elemzők 20 ezerre számítottak. A munkanélküliségi ráta 8,2%-ról 8,1%-ra csökkent, mely főként annak köszönhető, hogy a múlt hónapban 350 ezren hagyták el a munkaerőpiacot.
- A hétvégén lezajlott görög parlamenti választások első eredményei meglepték a piacokat, a Radikális Baloldali Szövetség második helyen végzett. Az eddig kormányzó két párt együtt is csak 149 helyet szerezhet a 300 fős parlamentben, így nem lesz meg az eddigi többségük. A befektetőket elbizonytalaníthatja, hogy olyan szélsőséges pártok erősödtek meg, melyek a megszorításokat és az eurót is elutasítják. A második görög mentőcsomag is veszélybe kerülhet ezáltal.
- A francia elnökválasztás is véget ért, Francois Hollande legyőzte Nicolas Sarkozyt a második fordulóban, így másodszor lehet baloldali államfője Franciaországnak.
Olaj, arany:
- A csütörtöki esés után pénteken is hatalmasat zuhant a kőolaj. 102,6 dollárról 98,5 dollárig zuhant a WTI, így további 4%-ot veszített értékéből. A reggeli kereskedés is negatívan indult, a 200 napos mozgóátlag alá (95,3 dollárig) is leszúrt az árfolyam, ahonnan megfordult, és 97 dollárig korrigált vissza.
- Az arany kisebb mozgással zárta a hét utolsó kereskedési napját, egy szűk sávban oldalazott a kurzus, és 1.638 dolláron zárta a kereskedést.
Távol-Kelet:
- Eladók uralták a távol-keleti piacokat is, az indexek többsége 3% körüli mínuszba lendült (Nikkei -2,8%, Hang Seng -2,65%, Shanghai -0,66%).
- A japán exportőröknek is gyenge napjuk volt, a Honda (-4,9%), a Sony (-4%) és a Canon (-2,2%) is komoly mínuszban zárta a kereskedést.
Devizák:
- A görög választások meglepő eredménye elbizonytalanította a befektetőket, és az euró gyors gyengülésnek indult a dollár ellenében. Az árfolyam réssel nyitott a legutóbbi mélypont környékén, és a hajnali órákban 1,30 alatt kereskedtek az EUR/USD devizapárral.
- A forint piacán folytatódik a korrekció, pénteken 286,5-ig gyengült az euró a forint ellenében, majd a reggeli órákban további egy forintot.
Határidős piacok:
- Nagy mínuszban vannak a határidős indexek ma reggel.
Magyar Telekom: Tovább folyik a vita az új telefonadóról. A szektor képviselői és a kormány álláspontja továbbra sem közeledett egymáshoz. A szolgáltatók az előfizetésre vetített adóban, míg a kormány perc és (sms esetén) darabszám alapú adóban gondolkodik. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az FHB 5,3 milliárd forint értékben vásárolt vissza, majd vont be kötvényeket. Mivel az árazás nem ismert, így az elért nyereséget sem tudjuk meghatározni.
- A PannErgy 13.000 darab saját részvényt vásárolt pénteken 625 forintos áron. A tranzakciót követően a cég 3.183.929 saját részvénnyel rendelkezik, amely a kibocsátott részvénymennyiség 15,12%-a.