Nem alakulnak szépen a dolgok

Egyelőre a piac szkeptikus. Továbbra is lassulás van a világgazdaságban, miközben a döntéshozók - bizonyos helyeken (Kína) - egyre kétségbeesettebben próbálnak megtenni mindent annak érdekében, hogy visszatérjen a dinamikus növekedés.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hangulat a hét utolsó napján az USA-ban igen csak negatív volt, de nincs ez másképpen Ázsiában sem. Ráadásul, mindenki egyre biztosabb az európai pénznyomda kényszerű beindításában. Az pedig az eurós eszközöknek, s az eurónak nem tesz jót.

Mindenesetre, a magyar gazdaság élénkítés politikailag jól időzítettnek tűnik, hiszen egyre inkább ez kerül terítékre mindenhol. Például a görögök a hétvégén mozdultak el ebbe az irányba.

Mindent összevetve, míg a döntéshozók küzdenek a gazdaságok életre lehelésével, addig a befektetők, biztos ami biztos, zsebre vágják a profitot.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA, Európa:

A vártnál rosszabb makroadatok lejtőre küldték a tengerentúli piacokat, a kereskedés utolsó óráiban már sikerült emelkedő irányba fordulniuk az indexeknek, de így is vastag mínuszban zárták a kereskedést (Dow -0,96%, Nasdaq -1,3%, S&P500 -0,94%).

A nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak számának változása csalódást okozott pénteken, a júniusi adat a várt 100 ezer helyett mindössze 80 ezer lett. A munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 8,2%-on stagnált. A gyenge foglalkoztatottsági adatok miatt újra felerősödhetnek az újabb monetáris lazítással kapcsolatos piaci várakozások.

Az S&P szektorindexei közül a technológia zárt a leggyengébben: 1,8% veszteséggel, az ipar 1,3%, az alapanyag pedig 1,2% mínuszban zárt.

Ma kezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon a tengerentúlon. A sort szokás szerint az Alcoa nyitja meg, amely zárás után publikálja számait. Az elemzők szerint a cég egy részvényre jutó nyeresége 5 centre rúghat az egy évvel korábbi 32 centtel szemben. A héten jelent még a Google, a JP Morgan és a Wells Fargo is.

Megnyerte a bizalmi szavazást a görög miniszterelnök, 300-ból 179 szavazatot kapott. A kormány haladékot kér a pénzügyek rendbetételére, de az ország továbbra is az eurózóna tagja kíván maradni, és a megszorításokat is végre fogják hajtani.

Ma 17 órakor kezdődik az eurózóna pénzügyminisztereinek ülése, ahol a júniusi EU-csúcs eredményeiről fognak tárgyalni.

Olaj, arany:

Eséssel zárt az olaj pénteken, a 86,7 dolláros nyitás után a 30 napos mozgóátlagig, 84,5 dollárig zuhant zárásra az árfolyam. A reggeli órákban kisebb emelkedést láthattunk.

Akár a teljes norvég olajkitermelés is leállhat napokon belül, mert a norvég olajmunkások továbbra sem állapodtak meg a munkaadóikkal. Ez a lépés komoly kisesést jelentene az olajpiacon, ezért sokan arra számítanak, hogy a kormány hamarosan közbeavatkozik.

Rossz napja volt pénteken az aranynak is, az 1.604 dolláros nyitás után zuhanni kezdett az árfolyam, áttörte a 20 és 30 napos mozgóátlagot, és 1.583 dollárig zuhant a kurzus.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák:

A pénteki kereskedési nap folyamán a forint több, mint 1%-ot gyengült az euróval szemben. Míg nyitáskor az árfolyam 286,5 volt, addig a nap végére 289,7 forintra változott. Történt mindez annak ellenére, hogy a parlament elfogadta a módosított jegybanktörvényt és hivatalosan is bejelentették, hogy 17-én megkezdődnek a tárgyalások az IMF-el.

A román belpolitikai válság következtében a román lej, eddig soha nem látott szintre gyengült az euróval szemben. A bizonytalanság könnyen kihathat az egész régió megítélésére is és így kedvezőtlenül befolyásolhatja a forintot is. Az dollár tovább folytatta menetelését és ennek következtében 1,24-ről 1,23-ra változott az EUR/USD árfolyam a kedvezőtlen amerikai makroadatok ellenére is.

Ma reggeli hír, hogy a FED chicagói vezetője arról biztosította a gazdasági élet szereplőit, hogy a jegybank szerepét betöltő intézmény a jövőben is aktív szerepet fog vállalni a gazdaság és a foglalkoztatottság növelése érdekében.

Távol-Kelet:

Az összes ázsiai index több, mint 1%-ot veszített értékéből a hét kezdetén. A Nikkei 1,27%, a Shanghai index 1,33%, míg a Hang Seng 1,56%-os mínuszban tartózkodik.

Az esés annak tulajdonítható, hogy a kínai gazdasági növekedés körüli félelmek ismételten felerősödtek. A második negyedéves kínai növekedési adatokat pénteken fogják hivatalosan közzétenni, ezekből majd látszani fog, hogy mennyire jogosak a növekedési félelmek.

Határidős piacok:

Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutatnak.

 

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo