Furcsa száguldás a magyar tőzsdén

Furcsa száguldást láthattunk pénteken a magyar börzén. Míg Európa 3% körüli „szakadásban" volt, s a tengerentúli börzéken is jelentős lejtmenetet láthattunk, addig a magyar piac emelkedni tudott, immár második napja.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar tőzsde felülteljesítésében talán szerepet játszhatott az, hogy az MSCI index változására egyesek esetleg „ráspekóztak", s miután nem jött jelentősebb eladási hullám, inkább zárták a pozíciókat. Persze ez csak találgatás. A tény az, hogy folyamatosan egyre csúnyább makrogazdasági adatok látnak napvilágot, mind az EU-ban, mind az Egyesült Államokban. Ez pedig nagyon nagy baj.

Ráadásul a hitelezési kedv is a 2008-2009-es szintre esett vissza az EU-ban, miközben a bankokat az EKB még a tél folyamán kitömte pénzzel. Nagyon negatívnak tűnnek tehát a dolgok, egyre inkább további mennyiségi lazításokra számítnak a befektetők. Egyelőre csalódás, hogy a hét végén erre semmiféle utalást nem tett egy döntéshozó sem. Így a negatív hangulat továbbra is kézzelfogható a tőzsdéken. Ez alól valószínűleg ma már a magyar börze sem fogja tudni kihúzni magát.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA, Európa:

Rossz napjuk volt pénteken a vezető tengerentúli mutatóknak, a nyitást követően lejtőre kerültek az árfolyamok, és 2% feletti mínuszban zárták a napot (Dow -2,22%, Nasdaq -2,82%, S&P500 -2,46%). A vártnál gyengébb makroadatok keserítették el a befektetőket, ráadásul a 200 napos mozgóátlagot is áttörték az indexek, amely tovább lökte a mélybe a piacokat. A szektorok közül a pénzügy vezette az esést (-3,8%), de a technológia is közel 3%-os veszteségben zárt.

A nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma mindössze 69 ezerrel nőtt májusban az USA-ban a várt 150 ezerrel szemben, miközben az előző havi adatot is jelentősen korrigálták (115 ezerről 77 ezerre). A munkanélküliségi ráta 8,1%-ról 8,2%-ra emelkedett. AZ ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index 54,8 pontról 53,5 pontra süllyedt, a várakozás 53,8 pont volt.

A gyengébb munkapiaci adatok nyomán a piaci szereplők úgy gondolják, hogy a Fed hamarosan egy újabb élénkítő programot jelenthet be.

A hét egy fontos találkozóval kezdődik, Angela Merkel német kancellár, és José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke ma este Berlinben találkoznak. Az adósságválság és a június végi EU csúcs lesz a megbeszélés témája.


Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Olaj, arany:

A kőolaj tovább zuhant pénteken. 86,5 dollár környékén nyitott az árfolyam, és közel 4%-os veszteséggel 83,2 dollárig zuhant. A hajnali kereskedésben sincs megállás, további 2%-ot veszített értékéből a kurzus, és 81,6 dollárig zuhant. Nagyot rallyzott pénteken az arany, mert a befektetők szerint nagy a valószínűsége az újabb monetáris élénkítésnek. Az árfolyam több mint 4%-kal, 1.627 dollárig emelkedett.

Távol-Kelet:

Ázsiában sem túl jó a hangulat, nagy mínuszokban mozognak az indexek (Nikkei -1,7%, Hang Seng -2,26%, Shanghai -2,16%). A kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 55,2-ig esett az előző havi 56,1-ről, ami egy éves mélypontot jelent.

Devizák:

A dollár erősödésével kezdődött a pénteki kereskedés, az EUR/USD árfolyama újabb lokális minimumra esett 1,229-ig, ahonnan hirtelen irányt váltott és 1,243-ig korrigált zárásra. Korrekció indult, a napokban 1,25 fölé is kerülhet az árfolyam.

Nagyot gyengült pénteken a forint. 300 körül indult a kereskedés, ahonnan órákon belül 307,5-ig emelkedett az árfolyam, majd zárásra 305-ig korrigált vissza. A reggeli órákban ismét gyengülésnek indult a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, majd délelőtt megfordult a trend és a hazai deviza erősödni kezdett az uniós pénznemmel szemben. Kilenc óra után már a 305-ös ellenállási ponton is áthaladt a front árfolyama.

Határidős piacok:

Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo