Egyik nap föl, a másik nap le, a kotta egyszerű dallamot mutat. Tegnap ugyan az Egyesült Államokban megjelent gazdasági adatok, elsősorban a fogyasztói bizalom, negatív meglepetést hozott, a börzék viszont jelentős emelkedést mutattak fel. Ma pedig csökkenéssel készülnek nyitni az európai és az amerikai piacok is a jelenlegi állapot szerint.
A BUX is úgy tűnik, hogy beszorul a 16.700 és 16.000 pont közötti tartományba. Ezzel csak az a baj, hogy egy csökkenő trend alján vagyunk. Ha itt épít bázist az árfolyam az nem túl jó jel, hiszen egy bázisból bármerre lehet kitörés. Viszont a jelenlegi részvényárak alapvetően alacsonyak, vagyis az emelkedés valószínűsége nagyobb, de ahhoz nyugalomnak kellene jönnie a görögöknél és a spanyoloknál. Ennek pedig rövidtávon - technikai okokból kifolyólag is - kicsi a valószínűsége, így egyelőre maradhat a jojózás.
USA, Európa:
A napközbeni megingás ellenére emelkedéssel zártak tegnap a vezető tengerentúli mutatók (Dow 1%, Nasdaq 1,18%, S&P500 1,11%).
A legjobb teljesítményt az alapanyag szektor nyújtotta (1,7%), de a technológia és a pénzügy (0,8%) is jól szerepelt. A Bank of America kiemelkedően teljesített tegnap, 4% feletti mértékben tudott emelkedni.
A Conference Board fogyasztói bizalmi index májusi értéke nagyot csökkent az előző hónaphoz és a várakozásokhoz képest is. A várt 69,5 ponttal szemben 64,9 pontra csökkent a mutató.
A Facebook árfolyama tovább folytatta a vesszőfutását, tegnap 9,6%-kal került lejjebb az árfolyam, és 28,6 dolláron zárta a kereskedést.
Egy hónappal a mandátuma lejárata előtt lemond a spanyol nemzeti bank kormányzója. A váratlan hír után tovább borzolta a hangulatot, hogy az Egan Jones hitelminősítő leminősítette a spanyolokat.
Olaj, arany:
Oldalazással töltötte a tegnapi kereskedést a kőolaj, 90,2-92,2 dollár között mozgott az árfolyam, de zárásra nem mozdult el látványosan. A reggeli órákban lefelé indult az árfolyam, és 0,5%-os csökkenést követően 90 dollárig süllyedt.
Az arany tegnap elindult a lejtőn, és 1,7%-os veszteség után 1.555 dolláron zárta a kereskedést.
Távol-Kelet:
Elromlott a hangulat az ázsiai piacokon, a japán piac a nap második felében emelkedett, de így sem tudta ledolgozni a veszteségét (Nikkei -0,28%, Hang Seng -1,67%, Shanghai -0,32%).
A negatív hangulathoz az sajtóhír is hozzájárult, miszerint a kínai kormány nem tervez a 2008-ashoz hasonló méretű gazdaságélénkítő csomagot. Ezt a Xinhua hírügynökség jelentette be.
Devizák:
A forint erősödött az euróval szemben, napon belül a 200 napos mozgóátlagot (296,5 forint) is megérintette az árfolyam. Zárásra enyhén korrigált az EUR/HUF, és 297,3-ig emelkedett.
A dollár euróval szembeni erősödése megállíthatatlan, tegnap újabb lokális mélyponton 1,25-ön zárt az árfolyam, majd a reggeli órákban 1,246-ig erősödött a dollár. Közel két éves mélypontra süllyedt a devizapár árfolyama.
Határidős piacok:
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.