Egyesek attól félnek, hogy a Pasok beváltja korábbi állítását és a Syriza nélkül nem lép koalícióra. Ha pedig így van, akkor megint lehet aggódni 3 napig. Az Erste Befektetési Zrt. elemzői szerint viszont a politikai erők már nem kockáztatnák meg újabb választások kiírását, vagyis az egyezség így vagy úgy, de nagyon valószínű. Hiszen a lehetőség is meg van rá, ráadásul az Európa-barát erők alapíthatnak kormányt, ez pedig pozitív.
A pozitív görög fejlemények hatására nagyot ugrott a forint, 291 forint környékén kezdte a hetet a hazai fizetőeszköz, a pénteki záróárnál közel 4 forinttal erősebben. Hetek óta stabilan erősödik a forint az euró ellenében, akár 290 alá is lejöhet a napokban.
A pénteki kivárás után rakéta üzemmódba kapcsolt az euró a dollár ellenében. A kereskedés elején 1,26-ról a 20 napos mozgóátlagig, 1,253-ig is leszúrt az árfolyam, ahonnan irányt váltott és 1,271-ig emelkedett megállás nélkül.
Az is pozitív, hogy az EKB olyan közös európai kötvény kibocsátási programon dolgozik, amely esetleg a németek tetszését is elnyerheti. Ez egy ideiglenes megoldás lenne a szorosabb fiskális unió eléréséig. Az egyes államok csak a GDP-jük egy bizonyos százalékáig vehetnének részt benne, s ha bizonyos feltételeket nem teljesítenek, akkor automatikusan kiesnek a rendszerből. Ezek a hírek csökkenő perifériás és emelkedő központi hozamok felé mutatnak, ráadásul emelkedő részvénypiacokat is sugallnak, akárcsak erősödő eurót.
A reakciók egyelőre visszafogottak, hiszen a shortok nagy részét csütörtökön-pénteken már zárták a befektetők. A vevők meg még bizonytalanok lehetnek. Ettől függetlenül a hétvégi hírek egyértelműen pozitívak és az emelkedés irányába mutatnak.
USA, Európa:
Jól indult a pénteki kereskedés a tengerentúlon, a vezető indexek zárásig emelkedtek (Dow 0,91%, Nasdaq 1,29%, S&P500 1,03%). A pénteki ipari termelési adat minimálisan gyengébb lett a vártnál. A 0,1%-os emelkedés helyett 0,1%-ot csökkent a májusi adat. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe is rosszabbul alakult, a várt 77,5-el szemben 74,1-re süllyedt az index májusban, az előző havi 79,3-ról.
A Sziriza nélkül jöhet létre az új görög kormány, a választások végeredménye szerint az Új Demokrácia nyert ismét. Ha az első helyezettnek sikerül koalíciót kötnie a harmadik helyezett Pasokkal, akkor összejöhet a kormánytöbbség. Az Új Demokrácia és a Pasok elnyert mandátumainak száma 162, így megvan a többség a 300 fős parlamentben. A Pasokkal kapcsolatban olyan sajtóértesülések jelentek meg, hogy a korábbi álláspontjuk ellenére mégis hajlandók kormányt alakítani a Sziriza nélkül is az Új Demokráciával. Tehát az előbbi, megszorításokat elutasító radikális baloldali párt, ellenzékbe kerülhet.
A héten több fontos esemény is lesz, amire érdemes figyelni. Hétfőtől szerdáig a G20 országok vezetői ülnek össze a mexikói Los Cabosban. Szerdán a tengerentúli jegybank kamatdöntő ülést tart, ami azért fontos esemény, mert egyre erősebbek a várakozások, hogy a közeljövőben újabb monetáris lazítást fog bejelenteni a Fed. Az utóbbi időben többször is csalódást okoztak a munkapiaci adatok, és ezek a tények is erősítik a befektetők várakozását. A tengerentúlon a Microsoft kerülhet ma a figyelemközéppontjába. A vállalat fontos bejelentést fog tenni mai Los Angeles-i bemutatóján, egyes szakértők szerint saját táblagépet dobhat piacra.
Távol-Kelet:
Ázsiában is a pozitív tartományba lendültek a piacok (Nikkei 1,77%, Hang Seng 0,97%, Shanghai 0,22%). A várakozásokkal ellentétben nem csökkentett kamatot az indiai jegybank.