Méretesebb 1,5-2%-os mínuszokkal reagálták le a negatív híreket. Még a rekordárazású ($38) Facebook IPO sem segített, na meg a Wall Mart eredménye sem, maga a részvény 4,2%-ot száguldott. Mindegy is. Kíváncsian várjuk a híreket a görög bankok felől. Mennyi pénzt vittek ki eddig? Lehet, hogy még a választások előtt csődbe mennek a görögök, mert megfekszik a bankrendszer az oly jól szavazó polgárok miatt, akiknek nem kell megszorítás, de eurót akarnak.
Azok most nyílván viszik ki a bankból a pénzt, és varrják be a párnacihába. Azt pedig tudjuk, hogy majdnem mindenkit meg lehet borítani a likviditás megszüntetésével. Ez pedig fokozottan igaz a görög bankokra, akiknek ugyan ki adna pénzt a EKB-n és a görög jegybankon kívül. Az pedig ilyen hangulatban egyre soványabb köldökzsinór! Pláne egy ilyen európai hangulatban, amikor az európai politikusok már azt kockáztatják, hogy amiatt buknak majd meg, mert segítettek a görögöknek, akik még bele is haraptak a segítő kézbe. Ráadásul a Moody's meg leminősítette a spanyol bankokat, csak hogy rátegyen egy lapáttal a mai esős hangulatra.
USA, Európa:
- Az USA-ban nap végére az IMF és Fitch lépésekre elfáradtak az indexek, amire rátett tegnap piaczárás után egy lapáttal a Moody's. (Dow -1,24%, Nasdaq 2,1%, S&P500 -1,51%)
- Már a piaczárás előtt elterjedt a hír, hogy a Moody's valamire készül, így az is jelentős nyomást gyakorolt a nap végén a részvényárfolyamokra. Aztán a piac zárását követően le is minősített 16 spanyol bankot 1-3 fokozattal és továbbra is negatív kilátással.
- A Wal Mart több mint 4%-ot emelkedett annak köszönhetően, hogy jó negyedéves eredményt tett közzé és megerősítette a második negyedéves várakozását. Ezzel a Dow legjobban teljesítő vállalata volt.
- Ugyanakkor a csökkenő kőolaj és nyersanyag árak a Dow Jones ipari átlagindex legrosszabbul teljesítő komponensévé tették a Caterpillar részvényeit. Ugyanakkor az is közrejátszott a csökkenésben, hogy az elmúlt háromhavi gépjármű értékesítésének a növekedése 12%-ra lassult! (Sic!) Ezt -4,4%-kal ünnepelte a piac!
- A makrogazdasági adatok sem segítették az indexeket, hiszen az első munkanélküli segélyért jelentkezők száma kissé nagyobb lett a vártnál. A Philadelphia Fed által közzétett gazdasági indikátor is nagyot zuhant arra utalva, hogy a gazdasági aktivitás visszaesőben van.
Olaj, arany:
- Nagyot emelkedett tegnap az arany árfolyama. A két hete tartó esés korrekciója kezdődött meg, melynek során 1.538 dollárról 1.568 dollárig emelkedett a kurzus. A következő napokban is folytatódhat a hegymenet, a következő ellenállást a 20 napos mozgóátlag jelenti 1.614 dollárnál.
- A tegnapi kereskedés során stagnált az olaj árfolyama, de reggel esés kezdődött, és a 92,5 dolláros támasz törésével 91,8-ig zuhant a kurzus. Hetek óta nem tud emelkedni az árfolyam.
Távol-Kelet:
- Jelentős csökkenést produkáltak az ázsiai indexek az európai hírek hatására. (Nikkei -2,99%, Hang Seng -2,04%, Sanghai -1,45%, Kospi -3,4%)
- A Hang Seng China Enetrprise index (H-Share Index) már 20%-os csökkenést mutat az idei csúcsához képest. Ma is elsősorban az ingatlanfejlesztők részvényeit adták a befektetők, annak köszönhetően, hogy a kínai ingatlanárak csökkentek. Ugyanis mostanra 46 városban csökkentek és csak 1 városban emelkedtek az ingatlanárak.
- A másik vesztes szektor a bankszektor volt, amelyet az európai adósságválság körüli aggodalmak küldtek a mélybe.
Devizák:
- A forint tovább gyengült a tegnapi kereskedés során, bár a nap elején még erősödést láthattunk. A 296,6-os nyitás után a 200 napos mozgóátlagig rallyzott a hazai fizetőeszköz, majd gyors fordulat után 298-ig emelkedett a nap végére. Reggel tovább gyengült a forint, és már csak hajszálnyira van a 300-as lélektani szinttől.
- A dollár átmeneti gyengülését a reggeli órákban erősödés követte, és újabb lokális mélypontra esett az EUR/USD kurzusa (1,266). Közeledik az árfolyam a támaszt jelentő 1,262-es korábbi lokális minimumhoz.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős piacok.