Ugyanakkor arra már nem számítottak a piaci szereplők, hogy gyenge gazdasági adatokat látnak az Egyesült Államokban. Ráadásul az elmúlt hetekben az eddig javuló gazdasági mutatószámok megfordulni látszanak. A gazdasági tevékenységnek nem tesz túl jót az a huzavona, amely a görögök vagy a spanyolok kapcsán megjelenik. Elbizonytalanítja a fogyasztókat a beruházókat/termelőket, egy szóval a piaci szereplőket.
A romló üzleti bizalom pedig megjelenik a reálgazdasági aktivitásban. Ezért sürgősen meg kellene oldani mind a görög, mind a spanyol kérdést!
USA, Európa:
Ismét rossz napot zártak a tengerentúli piacok, pedig a kereskedés nagy részében emelkedtek az indexek, de az utolsó órában visszazuhantak a negatív tartományba. (Dow -0,21%, Nasdaq -0,35%, S&P500 -0,23%). A The Wall Street Journal szerint az IMF mentőcsomagot nyújthat Spanyolországnak, ha a Bankia kimentéséhez nem lesz elég pénze az országnak. Az IMF azonban nem erősítette meg a hírt. Az USA-ban az energia és a pénzügy szektor volt a legerősebb, amelyek 0,8%-os pluszban zárták a napot. A Dow legerősebb komponense a Bank of America volt, amely 2% feletti pluszba került.
Tovább nőttek a friss munkanélküli segély kérelmek az USA-ban. A várt 370 ezer helyett 383 ezren igényeltek segélyt. A két héttel ezelőtti adatot 370 ezerről 373 ezerre rontotta a tárca. A Chicago-i beszerzési menedzser index 56,2 pontról két és féléves mélypontra, 52,7 pontra csökkent májusban, miközben a várakozás 56,8 pont volt.
Az első negyedévben 1,9%-kal növekedett a tengerentúli gazdaság, a várakozásoknak megfelelően lefelé korrigálták az előzetes 2,2%-os értéket. A Facebook új történelmi mélypontra (26,8 dollár) zuhant tegnap, ahonnan életre kelt az árfolyam és 29,6 dollárig rallyzott zárásra, amit több mint 10%-os napon belüli emelkedést jelent.
Az EU gazdasági biztosának szóvivője tegnap cáfolta azt a korábbi hírt, miszerint az ESM-et felhatalmazzák a bankok közvetlen feltőkésítésére. A legfrissebb görög közvélemény kutatás szerint az Új Demokrácia 26,1%-kal vezet, a szélsőbaloldali Sziriza párt pedig 23,6%-on áll. Az ír népszavazáson az előzetes eredmények szerint 60% támogatta a fiskális paktumot.
Olaj, arany:
A kőolaj újabb 1,5%-os eséssel 86,5 dolláron zárta a kereskedést, és ezzel tavaly októberi szintekre került az árfolyam. Havi szinten 17,5%-ot veszített értékéből a WTI, és egyelőre nem láthatók fordulós jelzések. Az arany oldalazott tegnap, már napok óta az 1.530 dolláros támasz és a 20 napos mozgóátlag között sávozik a kurzus. Tegnap 1.558 dolláron zárta a kereskedést a nemesfém.
Távol-Kelet:
Vegyes a kép az ázsiai piacon, a japánok mínuszban vannak (Nikkei -1,2%, Hang Seng 0,23%, Shanghai 0,06%). A kínai feldolgozóipari PMI 50,4 es májusi értéke a várt 52-nél és az előző havi 53,3-nál is gyengébb lett. A japán pénzügyminiszter Jun Azumi arról beszélt tegnap, hogy amennyiben tovább folytatódik a jen erősödése, akkor határozott lépéseket fognak tenni.
Devizák:
Napközben újabb gyengülési hullám érte el a forintot, és napon belül négyhavi mélypontra került a hazai fizetőeszköz. A forint 304 felett érte el mélypontját, majd zárásra 301,3-ig korrigált vissza. A reggeli órákban ismét gyengülést láthatunk. Napon belül újabb mélypontra zuhant az EUR/USD 1,233-ig, de zárásra korrigált és 1,236-ig emelkedett vissza.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.