Sürgősen meg kell oldani a görög kérdést

Továbbra is negatív a hangulat, annak ellenére, hogy a piacok megkönnyebbülhetnének az ír népszavazás előzetes pozitív eredményének láttán, de igazából ezt vártuk - áll az Erste Befektetési Zrt. szerkesztőségünkbe eljuttatott napi elemzésében.

Ugyanakkor arra már nem számítottak a piaci szereplők, hogy gyenge gazdasági adatokat látnak az Egyesült Államokban. Ráadásul az elmúlt hetekben az eddig javuló gazdasági mutatószámok megfordulni látszanak. A gazdasági tevékenységnek nem tesz túl jót az a huzavona, amely a görögök vagy a spanyolok kapcsán megjelenik. Elbizonytalanítja a fogyasztókat a beruházókat/termelőket, egy szóval a piaci szereplőket.

A romló üzleti bizalom pedig megjelenik a reálgazdasági aktivitásban. Ezért sürgősen meg kellene oldani mind a görög, mind a spanyol kérdést! 

A görögöknek mennie kell!
"Görögországnak el kell hagynia az euróövezetet, és el is fogja hagyni" - mondta a BBC-nek Paul Krugman Nobel-díjas amerikai közgazdász, aki szerint ez már néhány hét múlva bekövetkezhet. Krugman a BBC televízió HardTalk című - Nagy-Britanniában péntek hajnalban sugárzott - politikai interjúműsorában kijelentette: Görögország euróövezeti távozásának "nincs alternatívája". Arra a kérdésre, hogy szerinte ez mikor történhet meg, azt mondta, hogy "akár pár héten belül", ha a következő görög választásokon a megszorító program folytatását elvető, radikális baloldali Sziriza párt végez az első helyen. Krugman szerint lehetséges a görög eurótagság megszűnése akkor is, ha az euróövezeti jegybank (EKB) "egy bizonyos ponton úgy dönt", hogy nem ad több euróhitelt a görög bankoknak "a folyamatos betétesi bankroham finanszírozására". Az amerikai közgazdasági szaktekintély Argentínát hozta fel példaként arra, hogy mi történhet Görögországban az euróövezeti távozás után. Krugman felidézte, hogy a dollárparitáson megállapított, kötött argentin valutaárfolyam-rendszer 2001 végén összeomlott, és a peso hatalmas mértékben leértékelődött. Argentínának "volt egyetlen rettenetes éve", amelynek során az ország jelentős részben törlesztésképtelenné vált dolláradósságai után, ezután azonban az argentin gazdaság "nagyon erős" növekedésnek indult. Krugman szerint valószínűleg Görögország is hasonló pályát járna be, jóllehet ebben egyelőre senki nem lehet bizonyos. A lényeg azonban az, hogy Görögország mostani pályája semmiféle kilábalási esélyt nem kínál a belátható időtávlatban; jelenleg 50 százalékos a fiatalok körében a munkanélküliség és a hazai össztermék (GDP) 150 százaléka az államadósság-ráta, és ez a helyzet "örökre" konzerválódhat - fejtegette a BBC-műsorban az amerikai közgazdász.

USA, Európa:

Ismét rossz napot zártak a tengerentúli piacok, pedig a kereskedés nagy részében emelkedtek az indexek, de az utolsó órában visszazuhantak a negatív tartományba. (Dow -0,21%, Nasdaq -0,35%, S&P500 -0,23%). A The Wall Street Journal szerint az IMF mentőcsomagot nyújthat Spanyolországnak, ha a Bankia kimentéséhez nem lesz elég pénze az országnak. Az IMF azonban nem erősítette meg a hírt.  Az USA-ban az energia és a pénzügy szektor volt a legerősebb, amelyek 0,8%-os pluszban zárták a napot. A Dow legerősebb komponense a Bank of America volt, amely 2% feletti pluszba került.

Tovább nőttek a friss munkanélküli segély kérelmek az USA-ban. A várt 370 ezer helyett 383 ezren igényeltek segélyt. A két héttel ezelőtti adatot 370 ezerről 373 ezerre rontotta a tárca. A Chicago-i beszerzési menedzser index 56,2 pontról két és féléves mélypontra, 52,7 pontra csökkent májusban, miközben a várakozás 56,8 pont volt.


Erste Befektetési Zrt.

Az első negyedévben 1,9%-kal növekedett a tengerentúli gazdaság, a várakozásoknak megfelelően lefelé korrigálták az előzetes 2,2%-os értéket. A Facebook új történelmi mélypontra (26,8 dollár) zuhant tegnap, ahonnan életre kelt az árfolyam és 29,6 dollárig rallyzott zárásra, amit több mint 10%-os napon belüli emelkedést jelent.

Az EU gazdasági biztosának szóvivője tegnap cáfolta azt a korábbi hírt, miszerint az ESM-et felhatalmazzák a bankok közvetlen feltőkésítésére. A legfrissebb görög közvélemény kutatás szerint az Új Demokrácia 26,1%-kal vezet, a szélsőbaloldali Sziriza párt pedig 23,6%-on áll. Az ír népszavazáson az előzetes eredmények szerint 60% támogatta a fiskális paktumot.

Olaj, arany:

A kőolaj újabb 1,5%-os eséssel 86,5 dolláron zárta a kereskedést, és ezzel tavaly októberi szintekre került az árfolyam. Havi szinten 17,5%-ot veszített értékéből a WTI, és egyelőre nem láthatók fordulós jelzések. Az arany oldalazott tegnap, már napok óta az 1.530 dolláros támasz és a 20 napos mozgóátlag között sávozik a kurzus. Tegnap 1.558 dolláron zárta a kereskedést a nemesfém.

Távol-Kelet:

Vegyes a kép az ázsiai piacon, a japánok mínuszban vannak (Nikkei -1,2%, Hang Seng 0,23%, Shanghai 0,06%). A kínai feldolgozóipari PMI 50,4 es májusi értéke a várt 52-nél és az előző havi 53,3-nál is gyengébb lett. A japán pénzügyminiszter Jun Azumi arról beszélt tegnap, hogy amennyiben tovább folytatódik a jen erősödése, akkor határozott lépéseket fognak tenni.

Devizák:

Napközben újabb gyengülési hullám érte el a forintot, és napon belül négyhavi mélypontra került a hazai fizetőeszköz. A forint 304 felett érte el mélypontját, majd zárásra 301,3-ig korrigált vissza. A reggeli órákban ismét gyengülést láthatunk. Napon belül újabb mélypontra zuhant az EUR/USD 1,233-ig, de zárásra korrigált és 1,236-ig emelkedett vissza.

Határidős piacok:

Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo