Ennek nem kellett volna megtörténnie

Minden adott volt az emelkedéshez, aztán csúnya esés lett belőle. Sőt, ez úgy következett be, hogy előbb meg is jött az emelkedés, ami így még csúnyább. Nap eleji plusz két százalékból bezárni mínusz egy százalékban rosszat jelent az álmoskönyvek szerint.

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Erste kommentár

Most megint olyan történt, aminek nem kellett volna megtörténnie. Minden adott volt az emelkedéshez, aztán csúnya esés lett belőle. Sőt, ez úgy következett be, hogy előbb meg is jött az emelkedés, ami így még csúnyább. Nap eleji plusz két százalékból bezárni mínusz egy százalékban rosszat jelent az álmoskönyvek szerint. Mindenesetre a BUX és a DAX is a 20 és a 30 napos mozgóátlagok között pattog jelenleg, legalábbis úgy tűnik. Ha pedig így van, akkor ma jöhet valamiféle emelkedés. Ahhoz, hogy tovább emelkedjen a piac és megnyugtatóan be lehessen szállni, ahhoz egy nagy forgalmú, meggyőző emelkedést felmutató napnak kellene jönnie hamarosan. Egyelőre nem úgy tűnik, hogy ez annyira be akarna következni.

Nemzetközi hírek

USA, Európa:

- A gyenge kezdés után a nap második felében felfelé vették az irányt a tengerentúli részvénypiacok, de többnyire mínuszban zárták a napot (Dow -0,08%, Nasdaq 0,31%, S&P500 -0,25%).

- A várt 170 ezer helyett 119 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma áprilisban az ADP jelentése szerint, a márciusi adatokat is enyhén lefelé módosították. A gyenge adatok után lefelé vették az irányt a piacok.

- Az ipari cikkek rendelésállománya 1,5%-kal csökkent márciusban, miközben az elemzők 1,8%-os visszaesésre számítottak.

- A Mastercard a várakozásoknál jobb negyedéves számokat publikált tegnap. A részvényenkénti profitja 5,29 dollár helyett 5,36 dollár lett, amely meghaladta a tavalyi 4,29 dolláros eredményt is. A vállalat bevételei 17%-kal,1,8 milliárd dollárra nőttek. A rossz piaci hangulatban közel 1%-ot veszített értékéből az árfolyam.

- A Visa számai is az előrejelzések felett alakultak, a tavalyi évhez képest 23%-kal,1,6 dollárra nőtt az egy részvényre jutó eredmény, az elemzők 1,51 dollárt vártak.

Olaj, arany:

- A WTI kőolaj árfolyama eséssel zárta a tegnapi kereskedést, 106 dollárról 105,2 dollárig esett a kurzus zárásra, így közel 1%-os mínuszban zárta a napot a kőolaj.

- Az Amerikai Energiahivatal tegnap publikálta az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 2,5 millió hordó növekedésre számítottak, ezzel szemben 2,84 millió hordóval nőttek a készletek. Benzin terén 1,5 milliós csökkenés helyett 2 millióval zsugorodott a készlet.

- Az arany enyhe zuhanással zárta a tegnapi kereskedést, 1.662 dollárról 1.653 dollárig, a 20 és 3 napos mozgóátlagokig esett az árfolyam. Továbbra is tart az oldalazás.

Távol-Kelet:

- Vegyes a hangulat a távol-keleti tőzsdéken, a japán piac zárva tart (Hang Seng -0,46%, Shanghai 0,06%).

- A vesztesek közé tartozott a HTC, amely 4,3%-ot esett vissza. Az LG Display 6,6%-kal került lejjebb, a Bank of China árfolyama 4%-ot gyengült.

Devizák:

- A forint továbbra sem veszített erejéből,282,7-ig folytatódott az erősödés. Jelenleg már 8 havi mélyponton tartózkodik az EUR/HUF árfolyama, és egyelőre nem láthatóak kifulladásra utaló jelek.

- A dollár nagyot erősödött tegnap, 1,324-ről a 20 napos mozgóátlagig, 1,316-ig esett a kurzus. A rövidtávú emelkedő trend megtört, ezért a következő napokban a dollár tovább erősödhet az euróval szemben.

Határidős piacok:

- Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban vannak ma reggel. Vállalati hírek

- A BMW első negyedéves eredménye 2,05 euró lett részvényenként a várt 1,68 euróval szemben. Ez 1,35 milliárd eurós nettó profitot jelent, míg az üzemi eredmény 2,13 milliárd euró lett a várt 1,74 milliárddal szemben (+19% éves szinten). A cég megerősítette ide tervszámait. Az üzemi eredményhányadra azt mondja, hogy a 8-10% közötti tartomány felső élébe tartozhat. Az első negyedévben a marzs 11,6%-volt a tavalyi 11,9%-kal szemben, vagyis a BMW állítása nem túl erős a jelenlegi eredmények fényében. Ugyanakkor azért azt is mondja, hogy az adózás előtti eredmény idén növekedni fog. Az első negyedéves szuper eredmény kapcsán ez sem tűnik azért túl erős állításnak. Különben a jó eredmények elsősorban a megújított 1-es sorozatnak köszönhetőek.

- Az Infineon második negyedéves eredménye 111 millió euró lett a várt 101 millióval szemben. Az egyszeri tételektől tisztított EPS-e 10 cent lett a várt 9,7 centtel szemben. A cég eredménye annak köszönhetően lett jobb, hogy a gépkocsikban használt processzorok iránti kereslet magas. Ezért az éves előrejelzését megemelte a cég. Habár az elemzők csökkenő bevételeket várnak az évre, a cég szerint a harmadik negyedévben stagnálhat az árbevétel és a profit is.

- Bankok. Tegnap Brüsszelben nem tudtak megegyezni a pénzügyminiszterek az új bázeli szabályokkal kapcsolatban. A 7%-os elsődleges tőkemegfelelés fölött 3-5%-os tőketartalékokat írnának elő bizonyos esetekben. Sőt, ritka kivételként akár 5% fölötti plusz tőkekövetelményt is előírhatnának egyes bankoknak, amelyet az EU-nak kellene jóváhagynia az adott esetben. A vita folytatódik, mert a jelenlegi elképzelések az angolok szerint nem elfogadhatók.

- A Banco Santander chilei egységének első negyedéves eredménye 1,33 dollár lett részvényenként a várt 1,3 dollárral szemben.

- A Telefonica részvényeket a korábbi vételről tartásra tette az N+1 Capital.

- Az ArcelorMittal valószínűleg 96 millió euró plusz jövedelemre tehetett szert amiatt, hogy a tavalyról megmaradt széndioxid kvótákat áttranszformálta ideivé. Legalábbis az EC által publikált adatokból ez tűnik ki. A cég nem kommentálta a hírt a május 10-i első negyedéves eredmény publikálása előtt. Ez jelentős tétel lenne, hiszen az elemzői várakozások átlaga 66 millió dollár az első negyedéves nettó profitra.

- A Fiat értékesítése 12%-kal esett Olaszországban áprilisban.

- Az E.ON az első negyedévre 1,7 milliárd eurós eredményt vár az egy évvel ezelőtti 1,3 milliárd euróval szemben. Az éves EBITDA-ra 9,6 és 10,2 közötti értéket vár a cég, míg nettó eredményre 2,3-2,7 milliárd eurót. Ez azt sugallja, hogy az első negyedévi jó teljesítmény után nagyon gyenge negyedévek fognak jönni. A cég május 9-én teszi közé eredményét. A nettó eredményvárakozás 1,24 milliárd euró.

- A Nokia 900 millió euró értékben tervez eladni ingatlanokat, hogy a költségeket csökkentse. (?)

- Magyar Telekom: Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter tegnap úgy nyilatkozott, hogy magánszemélyek esetén havonta az első 10 perc mentesülne a távközlési adó alól, és az adóteher nem lenne több mint 700 forint. A törvényt még a héten elfogadhatja a parlament, és júliustól lépne életbe.

- Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Magyar Telekom és az Állami Nyomda. A Magyar Telekom 50, az Állami Nyomda 44 forint osztalékot fizet részvényenként. Az osztalékfizetés kezdőnapja mindkét cég esetében május 15.

- Sir Bernard Schreier, a Danubius fő tulajdonosa a HVG-nek elmondta, hogy: (i) Nincs napirenden a papír tőzsdei kivezetése, hiszen nem szeretnék feladni annak lehetőségét, hogy a tőzsdén keresztül tőkét vonjanak be. A jelenlegi részvényárat (2.800 forint) egyébként sem tartja olcsónak. (ii) Tárgyaltak a szerb kormánnyal az ottani állami kézben lévő szállodák megvételéről, de az ügylet végül nem jött létre. (iii) A régióban nem terveznek szállodaértékesítést. (iv) A szállodaszektor kilátásai rosszak, a Malév csődje sem tett jót az ágazatnak.

Gazdasági hírek

- A Parlament tegnap köztársasági elnökké választotta Áder Jánost.

- Orbán Viktor még a nyári szünet előtt szeretné elfogadtatni a jövő évi költségvetés sarokszámait.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo