Mindenestre a hír rávilágított arra, hogy az a bizonyos kockázati prémium, amiről tegnap beszéltünk, nem is olyan magas. Így újra elkezdett emelkedni, amely mélybe küldte az ázsiai indexeket, s ne legyenek kételyeink, Európában is jelentős csökkenéssel készülnek nyitni az indexek. Ráadásul a tengerentúli indexekre is megfelelő negatív hatással bírt/bír a bejelentés. A nap végén berezonáltak a görög hírekre, s nullában zártak, de ma már azért a medve az úr az amerikai határidős piacokon is. Ha nem jönnek további negatív hírek Görögországból, akkor a nap folyamán valószínűleg valamiféle megnyugvás jöhet.
USA, Európa:
- Jól indult a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, a nap első felében látványos pluszba kapaszkodtak az indexek. Az újabb görög fejleményeket követően azonban elromlott a hangulat, és a negatív tartományba csúszott vissza a legtöbb index (Dow -0,01%, Nasdaq -0,29%, S&P500 0,05%).
- A hangulat azután lett negatív, hogy Lukasz Papademosz kijelentette, Görögország kilépésnek lehetőségét vizsgálják. A politikus azt is hozzátette, hogy az egész eurózónának rossz lenne a görögök kiválása az euróövezetből.
- A szektorok közül a pénzügy teljesített a legjobban, a 0,7%-os emelkedést a JP Morgan jó teljesítménye segítette (5%).
- A használt lakásértékesítések 3,4%-kal nőttek áprilisban az USA-ban. Az adat jónak számít, mert az elemzők mindössze 2,9%-os bővülésre számítottak.
- A harmadik kereskedési napon is zuhant a Facebook árfolyama, ráadásul további 9%-ot értékelődött le a papír, és 31 dolláron zárta a kereskedést.
- Tegnap piaczárás után publikálta gyorsjelentését a Dell, és közel 13%-ot veszített a várakozásoknál rosszabb adatokra. Az elemzők 46 centes részvényenkénti profitot vártak, ezzel szemben 43 cent volt az eredmény.
Olaj, arany:
- Véget ért az egy napig tartó korrekció az olajban, és a tegnapi kereskedést eséssel zárta az árfolyam. 92,6-ról 91,6-ig csökkent a kurzus, majd a reggeli órákban tovább esett 91 dollárig.
- Az Amerikai Energiahivatal ma publikálja az olajkészletek alakulását. Kőolaj terén 1,65 millió hordós emelkedésre, míg benzin terén 650 ezer hordó csökkenésre számítanak az elemzők.
- Az aranyban sem volt tartós az öröm, az 1.600 dolláros szintet nem tudta áttörni az árfolyam, és ismét esést láthatunk. Nemrégiben már 1.550 dollárt súrolta a kurzus.
Távol-Kelet:
- Ázsiában is elromlott a hangulat, és markáns zuhanással fejezték be a kereskedést a távol-keleti piacok (Nikkei -2,12%, Hang Seng -1,73%, Shanghai -0,8%).
- AA-ról A+-ra, vagyis két fokozattal rontotta a hosszúlejáratú Japán adósságot a Fitch, a kilátás továbbra is negatív. A szigetország adóssága az év végén megközelítheti a 240%-ot.
- A japán jegybank tegnap változatlanul, 0,1%-on hagyta az irányadó rátát a kamatdöntő ülésén.
Devizák:
- A forint erősödése nem tartott sokáig, tegnap a 200 napos mozgóátlagról rugaszkodott el az EUR/HUF árfolyama felfelé, és zárásra már ismét a 300-as szintet ostromolta a kurzus. A hajnali kereskedésben tovább gyengült a hazai fizetőeszköz, és 302,7-ig emelkedett a kurzus, ahonnan azonban irányt váltott és 300,8-ig korrigált vissza.
- Két napig gyengült a dollár az euróval szemben, tegnap azonban irányt váltott a kurzus, és 1,282-ről a nap végére 1,268-ig, esett az árfolyam.
Határidős piacok:
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.