A JP Morgan esetében további 1 milliárd dollár veszteség keletkezhet még. A félelmetes a hírben az, hogy 3-4 évvel a válság kirobbanása után kockázatkezelési hibákra hivatkoznak, pedig a válság pont ezért robbant ki - áll az Erste Befektetési Zrt. elemzésében.
Úgy tűnik, hogy a görögöknél sem lesz egyezség, s egyre nagyobb a valószínűsége, hogy új választások lesznek, s azon még nagyobb arányú szavazatot gyűjthetnek az EU szkeptikus erők. Szóval megint jönnek a negatív hírek, s a tegnapi korrekciót követően ma újra dél felé fordulnak az indexek.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
Minimális elmozdulás mellett oldalaztak tegnap a vezető tengerentúli mutatók (Dow 0,16%, Nasdaq -0,04%, S&P500 0,25%).
A tőzsdék zárása után 2 milliárd dolláros kereskedési veszteséget jelentett be a JP Morgan. A társaság papírjai ezt követően közel 2%-ot estek.
367 ezren kértek múlt héten első alkalommal munkanélküliségi segélyt az USA-ban, ami enyhén jobb lett a 368 ezres várakozáshoz képest.
- Nem változtatott tegnap irányadó rátáján a Bank of England (0,5%), és a kötvényvásárlási programját szinten tartotta (325 milliárd font).
Olaj, arany:
- A kőolaj lendületesen emelkedni kezdett tegnap, zárásra azonban alábbhagyott a lendület, és a 97,7 dolláros maximumról 97 dollárig esett vissza az árfolyam. A reggeli órákban azonban ismét esni kezdett az árfolyam, és a 200 napos mozgóátlagra (96 dollár) zuhant vissza az kurzus.
- Tegnap oldalazott az arany, de a reggeli órákban folytatódott a süllyedés, 1.595 dollárról 1.584 dollárig esett a kurzus.
Devizák:
- A délelőtti órákban gyengülni kezdett a dollár az euróval szemben, és megközelítette az 1,30-as ellenállást, ahonnan ismét lefelé vette az irányt. Zárásra 1,293-ig zuhant vissza a kurzus, majd a reggeli órákban folytatódott a tengerentúli fizetőeszköz erősödése.
- Napon belül erősödött tegnap a forint, de 287,7-ről ismét fordult az árfolyam, és zárásra 290-et közelítette. A reggeli órákban folytatódik a forint gyengülése, és nemrégiben a 20 napos mozgóátlagot (290,3) ostromolta a kurzus.
Távol-Kelet:
- Pesszimista hangulat uralkodik a távol-keleti piacokon, a főbb indexek a negatív tartományba kerültek (Nikkei -0,63%, Hang Seng -1,5%, Shanghai -0,36%).
- Az USA zöld utat adott az ICBC állami ellenőrzés alatt álló kínai banknak, hogy tengerentúli pénzintézeteket vásároljon fel.
- A JP Morgan váratlan bejelentése főként a pénzügyi szektoron hagyott nyomot, ez esett a legtöbbet Ázsiában.
- A Hitachi jó gyorsjelentésére 2%-ot emelkedett az árfolyam, a Sony pedig 5%-ot esett a gyenge negyedéves eredményre.
- Kínában 3,6%-ról 3,4%-ra csökkent az infláció áprilisban, ami az elemzői várakozásoknak is megfelel.
- Az ipari termelés 9,3%-kal bővült éves összehasonlításban, az adat azonban elmaradt a 12,2%-os várakozástól, és a márciusi 11,9%-tól.
- Indiában 3,5%-kal esett vissza az ipari termelés, az elemzők 1,7%-os bővülésre számítottak.
Határidős piacok:
- Minden határidős index a negatív tartományban van.