Míg ünnepeltünk, sok minden történt. Egy kis örömöt hozhatott az életünkbe, hogy az Új Demokrácia és a szocialisták 11-16 fős többséget szereznének az új parlamentben, a hétvégi felmérés szerint. Így volt is öröm hétfőn, amelyet hamar lelohasztott az, hogy a Bankiának nem 9, hanem 19 milliárd euróra van szüksége.
Csak nehogy a végén kiderüljön, hogy nem egyessel, hanem mégis csak 9-essel kell kezdődni annak a számnak. Akkor aztán tényleg nagy baj lenne. Így is megbüntették a spanyol meg az olasz állampapírokat, hiszen az előbbi esetében a 10 éves kötvény hozama 6,5% közelébe ugrott, míg az utóbbi esetén 5,5% környékéről 5,7% fölé emelkedett. Vagyis a görög megnyugvás ellenére növekszik a feszültség Európában.
Mindenesetre, a reggel az optimizmus jegyében telik, mivel a kínai kormány elkötelezettnek látszik a gazdaság élénkítésére. A kínai pénzügyminisztérium ugyanis támogatni fogja az energiatakarékos termékeket, hogy a növekedés fenntartható maradjon. Ennek most örülnek Ázsiában. Különben az európai indexek és a BUX is támasz környékén billeg már egy ideje. Így illene elrugaszkodni innen, mert ha nem sikerül, akkor nagy bajnak nézhetnénk elébe.
USA, Európa:
Enyhe esést könyvelhettek el a múlt hét utolsó kereskedési napján a tengerentúli indexek (Dow -0,6%, Nasdaq -0,07%, S&P500 -0,22%).
A tegnap nyitva tartó európai piacok a negatív oldalon zárták a kereskedést (CAC40 -0,16%, DAX -0,26%).
Az egyik legnagyobb spanyol bank, a Bankia 19 milliárd eurós állami segítséget kért pénteken. A hírre a 10 éves spanyol kötvényhozam 6,5% közelébe száguldott.
Olaj, arany:
A kőolajat a 90 dolláros szint állította meg múlt héten, és az árfolyam elrugaszkodott felfelé. Az emelkedés azonban nem volt túl erőteljes, a reggeli órákban is alig 91 dollár felett kereskedtek a kőolajjal.
Az arany tegnap tovább emelkedett, és megérintette a 20 napos mozgóátlagot, amely egyelőre megállította a kurzust. Az emelkedés erőtlen, a trend lefelé mutat, ezért a pozitív korrekció után a további esésnek nagyobb a valószínűsége.
Távol-Kelet:
Stabil emelkedéssel folytatják a hetet a vezető ázsiai indexek (Nikkei 0,51%, Hang Seng 0,72%, Shanghai 1,18%).
Újabb monetáris élénkítésre számítanak a piaci szereplők, a ma reggeli hírek szerint, ez táplálhatja az emelkedést.
A Credit Suisse szerint 315 milliárd dolláros élénkítés jöhet, amely fele a 2008-as csomagnak.
Japánban az áprilisi munkanélküliségi ráta (4,6%) enyhén magasabb lett a vártnál (4,5%).
A kiskereskedelmi forgalom áprilisi értéke 5,8% lett a várt 6% helyett, ami lényegesen alacsonyabb az előző havi 10,3%-nál.
A technológiai szektor a legerősebb, a Panasonic közel 4%-os pluszba lendült arra a hírre, hogy 4.000 fős leépítést tervez a cég.
Devizák:
A múlt heti lokális maximumhoz képest több forintot is erősödött a hazai fizetőeszköz, miután 303,5-ről dél felé vette az irányt. A tegnapi kereskedésben 297-nél is járt a kurzus, és megközelítette a 200 napos mozgóátlagot. Ha a korrekció folytatódik, akkor a 20 napos mozgóátlagot (293,6) is megérintheti az árfolyam, de negatív forgatókönyv esetén a forint újra elindulhat a gyengülés irányába.
- A dollárt leginkább oldalazás jellemezte az elmúlt napokban. Az 1,25-ös szint felett araszol napok óta a kurzus, és egyelőre nincsenek korrekcióra utaló jelzések.
Határidős piacok:
Mind az európai, mind az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.