Erste kommentár
Aktivizálta magát a Moody's. Tegnap Ciprus és Spanyolország grabancát kapta el, mára pedig a holland bankokat és a belga KBC-t pofozta meg, ráadásul nem is kicsit, majdnem mindenkit 2 fokozattal minősített le. Ennek ellenére a piacok már rá se bagóznak ezekre az akciókra. Sőt, a Syriza elnöke is riogathat mindenféle EMU-ból való kilépéssel, ennek ellenére jelentős emelkedést tudnak felmutatni az amerikai és az ázsiai piacok is. Sőt, tegnap 10 százalékos száguldást láthattunk a görög ASE indexben.
A kommentárok szerint azért, mert a befektetők hirtelen hinni kezdtek az Új Demokrácia győzelmében. Ezt a hitet az is segítette, hogy relatíve jó lett a görög költségvetés öt havi egyenlege, amely az előző év hasonló időszakának veszteségének csak a felét mutatta. Különben is, mint ahogy egy kolléga megjegyezte: „Egy biztos: bármi történhet." Szóval a „shortosok"-nak valószínűleg megremegett a keze. Hiszen egy jobb költségvetés még azt is jelentheti, hogy a szavazók végül a centristákra szavaznak, hiszen jónak bizonyul a gazdaságpolitikájuk. Na meg érdemes egy ilyen bizonytalan esemény előtt leszüretelni a „shortokon" elért profitot.
Szóval itt állunk a görög hétvége előtt, s a feszültség a levegőben egyáltalán nem érzékelhető. Sőt, az amerikai piacok rossz makrogazdasági adatokra emelkednek, a mennyiségi lazításban bízva, míg jobb gazdasági adatokra, meg azért, mert a gazdaság magára talál. Nyerő-nyerő szituáció. Ennek ellenére komolyabb pozíciókat a görög választások előtt nem ajánlott felvenni. Ha pozitív eredmények születnek, s a sok negatív gazdasági tényezőt is sikerül eliminálni, akkor itt egy hosszabb emelkedés is kialakulhat.
USA, Európa
- Jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúli piacon, az indexek zárásig emelkedtek (Dow 1,24%, Nasdaq 0,63%, S&P500 1,08%).
- A Reuters szerint a jegybankok szükség esetén összehangolt lépéseket fognak tenni. A görög választások kimenetelétől és az azt követő piaci reakciótól függ, hogy mikor ülnek össze a G7-ek miniszterei és jegybankárai. Szükség esetén további likviditást nyújthatnak a piacoknak.
- Mario Monti olasz miniszterelnök tegnap elmondta, hogy a görögöknek az eurózónában kell maradniuk.
- A Fitch legfrissebb elemzése szerint a görögök az eurózónában maradnak, mert a kilépés költségei a többi tagállamot is megviselnék.
- A tegnapi olasz kötvénykibocsátás sikeres volt, a 3 éves instrumentum hozama 5,3%, a 7 évesé 6,1%, a 8 évesé pedig 6,13% lett.
- A friss munkanélküli segély kérelmek adat a vártnál kedvezőtlenebb lett, az előrejelzett 375 ezer helyett 386 ezren igényeltek segélyt.
Olaj, arany
- Az olaj emelkedést könyvelhetett el a tegnapi kereskedésben. Az árfolyam 82,4-ről 83,9-ig emelkedett.
- A Credit Suisse szerint akár 50 dollárig is leeshet az olaj árfolyama, ha 2008-hoz hasonló helyzet bontakozna ki.
- Algéria energiaügyi minisztere egy bécsi konferencián elmondta tegnap, hogy az OPEC szinten tartja a kitermelési kvótáját a következő fél évben. A napi mennyiség 30 millió hordó maradt.
- Az arany árfolyama az 1.630 dolláros támasz alatt oldalazott tegnap.
Távol-Kelet
- A japán piac alig mozdult valamit a tegnapi záróárhoz képest, de a kínai tőzsde pluszba lendült (Nikkei 0,01%, Hang Seng 1,45%, Shanghai 0,46%).
- A japán jegybank nem változtatott az irányadó rátán, maradt 0,1% az alapkamat.
Devizák
- Kisebb erősödéssel fejezte be a forint a napot, a délelőtti órákban a 200 napos mozgóátlagot is megérintette az árfolyam (298), ahonnan lepattant és 295,3-ig zuhant.
- Gyengült a dollár a tegnapi kereskedés során az euróval szemben, a 20 napos mozgóátlagról rugaszkodott el felfelé az árfolyam, és 1,263-ig emelkedett.
Határidős piacok
- A határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Vállalati hírek
- OTP, FHB: Matolcsy György tegnap elmondta, hogy a jövő évi költségvetés kiadási és bevételi oldalát 170 milliárd forinttal megemelték. Így a korábban tervezett 130-230 milliárd forintnál többet, 280 milliárd forintot szednének be a tranzakciós adóból. A bankadó eltörlésének lehetőségét még vizsgálják. Korábban arról volt szó, hogy jövőre feleződik a bankadó, de Orbán Viktor pár napja a teljes megszűnést is említette. Mivel a tranzakciós adó egyelőre a korábban közölt 10 bázispont lehet, így két lehetőség marad a 280 milliárdos bevételi cél teljesítésére: (i) vagy nem lesz maximálva a fizetendő adó, (ii) vagy a korábban tervezettnél szélesebb körre terjed majd ki. (Magyarországon a tranzakciók összértéke 600 ezer milliárd forint évente). Úgy gondoljuk, hogy valószínűbb a plafon megemelése. A költségvetés 170 milliárdos megemeléséből így 150 milliárdot a tranzakciós adó tehet ki, míg további 20 milliárd a közszférában takaríthat meg a kormány. Ha tényleg eltörölnék jövőre a bankadót, az azt jelentené, hogy további 90 milliárdot kellene máshol megspórolni. Jelenleg az a valószínűbb tehát, hogy nem szűnik meg a bankadó, ami alapvetően kedvezőtlen a bankokra, és nyomás alá helyezheti az OTP és az FHB részvényárát.
- Az Egis tegnap adta hírül, hogy dél-koreai biotechnológiai partnere, a Celltrion a biohasonló infliximab készítmény klinikai vizsgálatainak pozitív eredményeiről számolt be. A készítmény a I. fázis vizsgálatai során egyenértékűséget mutatott az originális termékkel (Remicade) a spondilitisz ankilopoetika (Bechterew-kór, amely egy idült gyulladásos ízületi betegség) kezelésében. A III. fázisban pedig methotrexate együttes alkalmazásával, aktív reumás ízületi gyulladásban szenvedő betegek körében mutatott egyenértékűséget az originális termékkel. Az Egis még 2010-ben kötött együttműködési megállapodást az Celltrionnal, melynek értelmében az Egis 8 Celltrion készítményt forgalmaz 5 FÁK országban, köztük Oroszországban is kizárólagos joggal, illetve további 12 közép-európai országban társ-kizárólagosságú jogú forgalmazója lesz ezeknek a készítményeknek. Az Egis korábban azt mondta, hogy 2012-2013-ra várja az együttműködés keretében az első készítmény piacra dobását, melytől 2014-ben már 30 millió eurós árbevételt remél. Ennek az útnak az egyik állomása a mostani bejelentés. Az Egis árfolyama kedvezően reagálhat ma a hírre.
- A PannErgy 2012. június 13-án 450 darab saját részvényt vásárolt 599 forintos átlagáron, 2012. június 14-én pedig 1.700 darabot 598 forintos átlagáron. A tranzakciókat követően a társaság 3.369.713 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 16,0%-a.