Klímablog


Kettős mércét alkalmaz az unió az energiaforrásokra

Kettős mércét alkalmaz az unió az energiaforrásokra 

Az Európai Tanács ülésén Brüsszelben 28 uniós tagország állam- és kormányfői olyan energia jövőképet támogattak, amely Európát továbbra is függőségben tartaná a fosszilis energiától. Ennek jellemző tünete, hogy óriási gázvezeték-projekteket erőltetnek, itthon pedig bányajáradék-csökkentéssel kedveznek a zsákutcába vezető palagáznak, torzítva ezzel a piaci feltételeket.
Most a nemzeti földvagyon után nyúl a kormány

Most a nemzeti földvagyon után nyúl a kormány 

A három legnagyobb magyar természetvédő civil szervezet károsnak, alkotmányellenesnek és szakmailag indokolatlannak tartja a múlt héten az országgyűlésnek benyújtott állami földvagyonról szóló törvényjavaslatot, amelyet a Parlament mai ülésén tárgyalnak.
Két hét múlva itt az Óra

Két hét múlva itt az Óra 

Március 28-án a világ számos nagyvárosa, közintézménye, vállalata és otthona elsötétül egy órára, hogy szimbolikusan kiálljon az éghajlatváltozás elleni harc fontossága mellett. A Föld Órája idén is a tettekről szól, a vállalásokat és a cselekvést ünnepli. A munka már megkezdődött, most bemutatjuk, hogyan.
Már regisztrálhatnak a kivitelezők társasház-felújításra

Már regisztrálhatnak a kivitelezők társasház-felújításra 

Mától regisztrálhatnak azok a vállalkozók és vállalkozások, amelyek kivitelezőként részt vennének az Otthon Melege program keretében kiírt tízmilliárd forint keretösszegű pályázaton, amelyet társasházak felújítására lehet igénybe venni.
Tonnaszám dobálják a szemetet a Dunába az osztrákok

Tonnaszám dobálják a szemetet a Dunába az osztrákok 

Csaknem negyven tonna műanyag kerül a Dunába évente az osztrák szakaszon - olvasható a bécsi Környezetvédelmi Hivatal jelentésében. A hulladék jelentős része egyszerű szemét: széthagyott háztartási cikk, vagy fólia.
Új módszer a környezetszennyezés ellen: kővé váló széndioxid

Új módszer a környezetszennyezés ellen: kővé váló széndioxid 

Nemcsak a mondák és mítoszok hősei dermednek kővé, hanem a légkört szennyező emisszió is. Tudósok rájöttek arra, hogyan változtathatják a széndioxidot ásvánnyá a talaj mélyén. A módszer nem olcsó, de elnyelheti az összes légkörbe juttatott üvegházgázt.
Áttörést hozhat a gyógyításban a génmódosítás?

Áttörést hozhat a gyógyításban a génmódosítás? 

Új távlatok nyit a biotechnológiában és a mezőgazdaságban a tudósok által munkára fogott CRISPR-molekula: ez képes belépni akár egy vírus DNS-ébe és kivágni belőle a kívánt szegmenst. Meggyógyítottak már vele egeret és módosítottak vetőmagokat is.
Megélhetési bevándorlók: hódokat lakoltatnak ki Komáromban

Megélhetési bevándorlók: hódokat lakoltatnak ki Komáromban 

Hódok befogására készülnek Komáromban a város belterületén lévő Rüdiger-tóban. A hódcsalád több mint másfél éve él a tó kis szigetén, ahol a nyomok szerint otthonosan berendezkedtek. Valószínűleg a 2013-as dunai árvízkor települtek át ide egy csatorna mentén, mert feltételezett korábbi lakhelyükön, a közelben lévő Koppánymonostori holtágban túl nagy vízállások uralkodtak.
A kínai szennyezés miatt drágulhat az élelmiszer

A kínai szennyezés miatt drágulhat az élelmiszer  

A kínai fellendülés sötét oldala az egyre szennyezettebb levegő, ivóvíz és talaj, aminek következtében a világ legnépesebb országa mindinkább importra szorul majd élelmiszerellátásában és ennek az egész világra kiható következményei lesznek.
Egy kicsit csúszik a társasházi pályázat

Egy kicsit csúszik a társasházi pályázat 

A tízmilliárd forintos keretösszegű, az Otthon melege energiahatékonysági program keretében kiírt társasházi pályázatra az eredeti márciusi időpont helyett csak április 30-ától pályázhatnak a 5-60 lakásos társasházak.

A klímaváltozás okozhatta a szíriai polgárháborút 

Az üvegházhatású gázok egyre növekvő kibocsátásával összefüggő aszály is szerepet játszott a 2011-ben békés tüntetésekkel kezdődő, ám azóta véres harcokba torkolló szíriai konfliktus kirobbanásában egy vitatott tanulmány szerint.

Bűnözők húznak hasznot a vízhiányból 

Sao Paulo fő víztárolójába mindössze 10%-ig van tele. Brazíliának e régióját nagy aszály sújtja egy ideje. A szegénynegyedekben bűnözők uralkodnak a vízcsapok felett.

Az igazi rezsicsökkentés: az áramtermelő bojler 

Egy brit cég olyan bojlert fejlesztett amely hőt és áramot is előállít. A másfél millió forintot kóstáló találmány jelentősen csökkentheti a háztartások rezsiköltségeit. Négy-öt év alatt behozza az árát.

Még bőven a Föld kárára élünk 

Néhány kedvező, rövid távú trend ellenére Európa még messze jár attól, hogy az Unió hosszú távú, 2050-re megfogalmazott jövőképét, azaz a bolygó felélése nélküli jólétet elérje - állapította meg az Európai Környezetvédelmi Ügynökség által közzétett, "Európa környezeti állapota és kilátásai 2015" jelentés.

Olcsóbban is megúszhatnánk a rezsit 

Az energiahatékonysági világnap alkalmából minden évben egyre többen igyekeznek felhívni a lakosság figyelmét arra, milyen sok területen van lehetőség energia megtakarításra. A rezsi háromnegyede a fűtésre megy el, pedig ennek a felét megspórolhatnánk.

Enyhe volt a tél, de mi vár ránk márciusban? 

A melegedő tendenciának megfelelően az előzőhöz képest az elmúlt tél is igen enyhe volt. Az évszak középhőmérséklete több mint két fokkal haladta meg a sokéves átlagot. Hószegény, de többnyire esős tél áll mögöttünk - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Versenyfutás az idővel: hiánycikk lehet a kávé 

Versenyt futnak az idővel a londoni Kew-i Királyi Botanikus Kertek szakemberei: a klímaváltozás miatt melegedő hőmérsékletnek ellenálló új kávébabot kell találniuk, mielőtt a világ kávékészletei kifogynak.

Elszámolták a pandákat - de ez jó hír 

Kína három tartományának erdőiben lényegesen több pandát találtak, mint tíz évvel ezelőtt, igaz, most nagyobb területet vizsgáltak át, mint korábban. A vadon élő pandák száma ezzel az új vizsgálattal 1864-re emelkedett.

Március végén elsötétülnek a nagyvárosok 

Idén kilencedik alkalommal söpör végig a világon a Föld Órája! Március 28-án, helyi idő szerint 20:30-kor történik majd a jelképes lámpaoltás, amelyhez 2009 óta minden évben Budapest is csatlakozik számos más hazai település kíséretében.

Katasztrófához vezetne a kevesebb fogyasztás? 

Karl-Johan Persson, a H&M vezérigazgatója szerint társadalmi katasztrófához vezet, ha meg akarjuk menteni a bolygót. Sokak szerint veszélyes üzenet fogyasztásra buzdítani, hisz mást kéne tenni a katasztrófa ellen.

Spórolást jelent a szuperzöld székház az Apple szerint 

Az Apple 850 millió dollárt szán a beruházásra, amellyel a cég új cupertinói székházát ellátó napelempark készül. A világ legzöldebb épületének szánják a tervezői.

Iskolazöldítési verseny kamaszoknak 

Idén márciusban a tavalyi nagy sikerre való tekintettel az Antall József Tudásközpont ismét megrendezi a SuSchool (Sustainable School) 2015 kétfordulós fenntartható fejlődés középiskolás versenyt.

Mindjárt a LED is elavult lesz? 

Mi jön a LED világítási eszközök után? Egy startup cég új technológián alapuló égőket készül piacra dobni. Fejlesztőjét a világítási ipar Teslájának titulálja a szaksajtó.

Kicsavarták a fegyvert a klímaváltozás tagadóinak kezéből 

Először sikerült méréssel igazolnia egy amerikai kutatócsapatnak az üvegházhatás tényét. A kutatás eredményei megerősítették a laboratóriumi kísérletekkel és modellekkel már bizonyított feltevést: a légkörbe kerülő szén-dioxid melegíti a Föld felszínét.

Most dől el, milyen lesz Európa levegője  

Mivel az Európai Unió most - érthető okokból - a gazdaságélénkítésre koncentrál, ezért a környezetvédelemnek is hangsúlyoznia kell azt, hogy ez anyagilag is megtérülő befektetés - véli a Levegő Munkacsoport.

Még több idő jut nyílászárócserére 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a támogatott projektek zavartalan, problémamentes megvalósítása és az elszámolás határidőn belüli benyújtása érdekében módosítja a beruházások befejezésének és a pénzügyi elszámolás határidejét.

Rugalmas energiaunió: olcsóbb és biztonságosabb energia  

Az otthonok és épületek fűtéséhez és hűtéséhez, az áruszállításhoz és a gazdaság működéséhez energiára van szükség. Az elavult infrastruktúra, a rosszul integrált piacok, az összehangolt szakpolitikák hiánya miatt az európai fogyasztók, háztartások és vállalkozások nem élvezhetik a széles választék vagy az alacsony energiaárak előnyeit. Az Európai Bizottság törekvése, hogy létrehozza az egységes energiapiacot Európában.

Otthon melege: előtérben a megújulók 

Az elhalasztott korszerűsítési beruházások megkezdésére ösztönzi a hazai társasházakat az Otthon Melege energetikai pályázat idei alprogramja. Az ágazatban tapasztalható, válságot követő élénküléssel, valamint a 10 milliárd Ft kormányzati támogatással, komplex felújításokra nyílik lehetőség, mellyel márciustól kiemelt figyelmet kap a szféra.

Önmegtartóztatás helyett tudománnyal az elhízás ellen 

A nyugati világban egyre nagyobb probléma a kóros elhízás. Magyarország sajnos az élvonalban van a fiatalkori túlsúlyosság világranglistáján. A törvényhozók számos országban gyakorolnak egyre nagyobb nyomást az élelmiszergyártókra, hogy egészségesebb és tápanyagokban gazdag termékekkel álljanak elő.

Hulladéközönt hoz a "dolgok internete" 

Meglehet, hogy a közeljövőben szinte minden elektronikus eszközünk kapcsolódni fog a netre. De hova tesszük a régi masináinkat? Elektronikus hulladékok valóságos hegyei lepnek majd el minket. Már most is 20 kilogramm az egy főre jutó e-szemét mennyisége.

Mobilappal is védenék a cápákat 

Nyugodtabb életet ígér az ikonikus halnak a FAO új digitális eszköze, amely révén gyorsan beazonosíthatóvá válnak bizonyos fajtái. Az újonnan kifejlesztett iSharkFin nevű szoftver segít megóvni a veszélyeztetett cápafajokat és az illegális cápauszony-kereskedelemben is hasznos eszköz lehet.

Megmenekülhet a kihalástól a világ legritkább nagymacskája 

A szigorú védelemnek köszönhetően megduplázódott, a 2007-ben összeszámolt 35-ről 70 körülire emelkedett mára a vadon élő leopárdok száma Oroszország távol-keleti részén és azzal határos kínai vidékeken.

Nem csak egészséges és zöld, még munkahelyeket is teremt a biciklizés 

Több embert foglalkoztat Európában a kerékpár-ipar, mint a bányászat és majdnem a dupláját az acéliparnak. Egy friss tanulmány szerint már most 650.000 munkahelyet hozott létre, ami 2020-ra egymillióra nőhet.

Magyarország: 60-70% esélyünk van átvészelni a klímaváltozást 

Már létezik világatlasz arról, melyik állam milyen erős alkalmazkodási készségekkel bír a klímaváltozás kihívásaival szemben. A tőzsdeindex mellett itt a Notre Dame Global Adaptation Index.

Tényleg szívesen spórol az energiával a magyar 

A hazai fogyasztók jártasak az energiafogyasztást csökkentő tippek és a XXI. századi, energiatakarékos megoldások terén, sőt a takarékosság érdekében tenni is hajlandóak a mindennapokban.

A kapitalizmus a hibás a klímaváltozásért? 

A No Logo és a Sokkdoktrína írója új művében az elszabadult kapitalizmust hibáztatja az éghajlatváltozásért, mondván, annak alapelve a természeti erőforrások kiaknázása. A rendszert csak a kollektív, népi ellenállás döntheti meg, állítja a szerző.

A személyiségünkre is hat, mit eszünk 

Az őshonos, törzsi társadalmakban átérezték a természettel való egységet és az emberek egymástól függését. A nyugati kultúrában az individualizmus dívik. Pedig egy ember léte és érvényesülése egész ipari, agrár, jogi, társadalmi rendszerek lététől függ. És az ételtől, amit az asztalára tesznek.

Szembeszállnak a fosszilis energiahordozókkal 

A fosszilis energiahordozók elégetése nagymértékben felelős a globális felmelegedésért és a klímaváltozásért. Pedig létezik alternatíva, amivel a negatív folyamat megállítható lenne. Erre kívánja felhívni a figyelmet a 350.org mozgalom a Globális Fosszilis Tőkekivonás Napjával (Global Divestment Day), melynek keretében világszerte több mint 300 rendezvényt szerveznek helyi aktivisták.

Végveszélyben az orrszarvúk 

Az orrszarvúk illegális vadászatának megakadályozásáért kifejtett egyre nagyobb erőfeszítések ellenére 2014-ben tovább nőtt az öldöklés mértéke: 1215 rinocéroszt öltek meg Dél-Afrikában.

Ön is utánanézhet, kapott-e támogatást hűtőcserére 

Eddig 15 812 pályázó kaphatta meg az Otthon Melege Program keretében meghirdetett háztartási nagygépek energia megtakarítást eredményező cseréjére vonatkozó támogatói okiratot. A programot a múlt héten függesztették fel.

A legcukibb állatok vannak a legnagyobb veszélyben 

Riasztó gyorsasággal zsugorodik Ausztrália őshonos állatvilága: a kipusztulás határára kerülhetnek néhány év alatt a kacsacsőrű emlősök, a koalák és a vombatok is. A veszélyt éppen az ember által betelepített macskák és rókák jelentik számukra és sokszor a védelmi programok sülnek el visszafelé.

A tudomány és oktatás jelentőségére emlékeztet a Fény Éve 

Az UNESCO 2015-öt a Fény Évének választotta. A Fény Éve szeretné felhívni a világ figyelmét a fény tudományra, oktatásra, technológiára, művészetekre, valamint az élet minden területére kiható fontos szerepére.

Alternatív energiák után is kémkednek az oroszok 

A Kreml és a nyugat pénzügyi szankcióitól szenvedő orosz elit az olajár 2014 második félévében történt, máig tartó zuhanása mögött a szaúdiak támadását látják. Szerintük az olajsejkek az orosz gazdaság tönkretételére utaznak.

Antibiotikum-rezisztencia: évi 10 millió áldozat és egy új gyógyszer 

Kiszámolták, mennyi ember fog megbetegedni, ha az antibiotikumok elvesztik hatásukat, ami Indiában például már tapasztalható a gyerekeknél. Egy új készítmény azonban reménnyel kecsegtet.

Már visszaszámol a világ 

A világ számos országában már formálódnak azok a széleskörű összefogások, amelyekkel a mára a világ legnagyobb civil mozgalmává duzzadt WWF Föld Óráját ünnepeljük majd világszerte azonos időpontban.

Ne is reménykedjünk a palagázban 

A palagáz nem csodaszer Európa energiagondjainak megoldására Magyar kutatók szerint a módszer jól bevált, egyúttal felhívták a figyelmet a feltáratlan készletek, a csökkenő kőolajár, valamint a környezetvédelmi aggályok okozta bizonytalanságra is.

Kína nem bír a szmoggal 

A kínai városok 90 százalékában egészségtelen a levegő minősége, a kínai környezetvédelmi minisztérium által hétfőn közzétett adatok szerint ugyanakkor az elmúlt évekhez képest némi javulás tapasztalható.

Még ma délutánig lehet pályázni hűtőgépcserére 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az Otthon Melege Program keretében meghirdetett Háztartási nagygépek energia megtakarítást eredményező cseréje alprogramban a pályázatok benyújtását a forrás kimerülése miatt határozatlan időre felfüggeszti.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Gazdaság

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo