A LEGO Csoport jelentős, egymilliárd dán koronás beruházást jelentett be, amely a LEGO építőelemek gyártására szolgáló új, fenntartható nyersanyagok, illetve csomagolóanyagok kutatására, fejlesztésére és bevezetésére irányul.
Jørgen Vig Knudstorp, a LEGO Csoport elnök-vezérigazgatója szerint:„Ez egy nagyon fontos lépés a LEGO Csoport számára a fenntartható anyagokkal kapcsolatban vállalt, 2030-ig megvalósítandó célunk elérése felé. Már eddig is fontos lépéseket tettünk, hogy csökkentsük ökológiai lábnyomunkat és pozitív hatást gyakoroljunk a bolygóra a csomagolások méretének csökkentésével, az FSC által tanúsított csomagolás bevezetésével, valamint egy tengeri szélfarmba eszközölt beruházással. Mostantól pedig még nagyobb figyelmet fordítunk az alapanyagokra.”
A beruházás eredményeképpen létrejön a LEGO Sustainable Materials Centre. A központ a LEGO Csoport dániai, Billundban található központjában kap helyet, és ide fog tartozni minden olyan jelenlegi funkció és alkalmazott, amely, illetve aki alternatív anyagok felkutatásán dolgozik.Továbbá a LEGO Csoport a tervek szerint további 100 szakembert vesz fel az anyagokkal kapcsolatos területen az elkövetkező évek során, hogy e komoly kihívást jelentő cél elérésén dolgozzon.
A LEGO Sustainable Materials Centre szervezetét 2015 és 2016 során alakítják ki, és a tervek szerint magában foglalja majd világszerte a releváns helyszíneken található csatolt funkciókat. A központ továbbá együttműködik majd a releváns külső érintettekkel és szakértőkkel, illetve partneri megállapodásokat alakít ki velük.
„A fenntartható anyagoknak nincs általánosan elfogadott fogalom meghatározása. Számos tényező befolyásolja egy anyag környezeti fenntarthatóságát – az anyag összetétele, a beszerzési forrása, valamint az, hogy mi történik a termék életciklusának végét követően. Amikor új anyagokat keresünk, az összes tényezőt figyelembe kell vennünk” – mondta el Jørgen Vig Knudstorp.
Jelentős erőforrásokra van szükség
A fenntartható alapanyagok keresésének jelentős felgyorsítására vonatkozó határozatot a LEGO Csoport nemrég, 2015 májusában megtartott közgyűlése hozta meg.
Együttműködés az alternatívák keresése érdekében
A LEGO Csoport egyedül nem lesz képes megoldani az új alapanyagok felkutatásának és bevezetésének feladatát. Az elmúlt évek során a Csoport vállalatokkal és szakértőkkel működött együtt ezen a téren, és ezek a partneri kapcsolatok továbbra is fennállnak a terület szakértőinek számító régi és új partnerekkel.
Példa erre a 2013-ban a LEGO Csoport és a WWF által aláírt Climate Savers partneri megállapodás, amelyben célkitűzéseket fogalmaztak meg egy fenntartható anyagstratégia kialakítására vonatkozóan. 2015 tavaszán újabb együttműködésről született megállapodás a WWF szervezettel, amely a LEGO építőelemek és csomagolások új, biológiai alapú anyagainak általános fenntarthatóságának és környezeti hatásának hatékonyabb értékelésére összpontosít.