Klímablog


A pápa elítéli az emissziókereskedelmet, Bush pedig a pápát

A pápa elítéli az emissziókereskedelmet, Bush pedig a pápát 

Egyre többször szólal fel ökológiai kérdésekben Ferenc pápa. Júniusban enciklikát szentelt a témakörnek. Kijelentéseit többé nem ignorálhatják a világ kereszténydemokrata politikusai, de az USA-ban az olajlobbinak hagyományosan kedvező konzervatívok sem.
Betehet a klímaváltozás a tenger gyümölcseinek

Betehet a klímaváltozás a tenger gyümölcseinek 

Emberi fogyasztásra alkalmatlanná teheti a kagylót és az osztrigát a tengervíz hőmérsékletének emelkedése, mivel a melegben mérgező mikroorganizmusok támadhatják meg őket - állapította meg egy svéd kutatás.
Társbérlet önkéntesen

Társbérlet önkéntesen 

Nyugat-Európában és Amerikában a co-housing (azaz „együttlakás”, vagy „közösségi lakóhely”) közismert fogalom és terjedőben lévő gyakorlat, Magyarországon kevesen ismerik a lakhatás e formáját. Pedig nálunk is lenne igény közösségi létformát biztosító lakókörnyezetre; ráadásul az együttlakás alternatív megoldást jelent(ene) számos hazai lakhatási problémára.
Alkalmazás segít az élelmiszerpazarlás csökkentésében

Alkalmazás segít az élelmiszerpazarlás csökkentésében 

Még mindig döbbenetes mennyiségű élelmiszer kerül a kukába, ami mára szerencsére a forgalmazókat is zavarja. Egy nagyáruház lánc Nagy Britanniában egy alkalmazást fejlesztett, hogy tegyenek valamit ez ellen.
Van fél percünk a következő fél évszázadra?

Van fél percünk a következő fél évszázadra? 

Nemcsak a környezetet, hanem a gazdasági növekedés esélyeit is tönkreteszi a globális klímaváltozás - mondta Áder János köztársasági elnök szombaton Sopronban a 23. Volt Fesztiválon.
Kihalóban: huszonöt év mínusz a jegesmedvéknek

Kihalóban: huszonöt év mínusz a jegesmedvéknek 

Nő az üvegházgáz-kibocsátás, olvadnak a sarkköri jégsapkák, hajléktalanná válnak és kipusztulnak a jegesmedvék. Már most is alig 20-25 ezren vannak életben közülük.
Hogy kerülne klímatudós egy olajmultihoz?

Hogy kerülne klímatudós egy olajmultihoz? 

New York város főszámvevője, Scott M. Stringer 75 amerikai vállalatnak javasolta, hogy a részvényesek jelölhessenek klimatológusokat igazgatótanácsi tagnak. A menedzsmentek azonban a legkülönfélébb jogi trükkökkel igyekeznek kivédeni, hogy a szakemberek pozíciót kapjanak a felügyelőbizottságban.
Pink festék menti meg a rinocéroszokat?

Pink festék menti meg a rinocéroszokat? 

Egy újszerű megoldás vethet véget az orrszarvúak orvvadászatának. Egyelőre 100 állat szarvába fecskendeztek olyan rózsaszín festéket, amilyet a bankjegyekben is használnak - vagyis kiszűrhetővé válnak, ha a vadászokhoz kerül a "trófea".
Miképp lehet környezetbarát egy betű?

Miképp lehet környezetbarát egy betű? 

A nyomtatás alapvetően meglehetősen környezetkárosító tevékenység. Áramot és papírt és tintát is használunk hozzá, a tonerek pedig különösen kellemetlen hulladékok. Sok mindent tehetünk, hogy csökkentsük a szükséges nyomtatás káros hatását, például most már öko-betűtípust is választhatunk.
Nyaralás etikusan? Mutatjuk, hova menjen!

Nyaralás etikusan? Mutatjuk, hova menjen! 

Sok fejlődő ország harcol a turisták kegyeiért, nehéz eldönteni, melyek azok az úti célok, ahol a felelősen gondolkodó utazó úgy érezheti, a pénze tényleg jó helyre ment.

Történelmi pillanat: nem fogyasztottunk többet, mint előző évben 

2014 volt az első év, amikor a globális gazdasági növekedés ellenére megállt a világ energiafogyasztásának és károsanyag-kibocsátásának emelkedése. Az elmúlt 40 évben – a gazdasági válság okozta kisebb visszaesésektől eltekintve – ez először következett be.

Autópálya épülhet méheknek 

Oslóban külön "autópályát" építenek a városi környezet terjeszkedése miatt óriási veszélyben lévő méheknek. A kreatív megoldás jó a fontos fajoknak és az embernek is.

Elzárják a lakáshitelesek elől az üres házakat 

Nemcsak ökológiailag jelentett óriási pazarlást a 2008-ig felpörgő ingatlanboom, mely üresen álló, félkész nyaralónegyedeket hagyott maga után Spanyolországban és másutt. A kész lakóépületekbe beköltözhetnének a kilakoltatott lakáshitelesek. De a polgármesteri hivatalok a bankok pártját fogják.

Leleplező film készült: fukusimai katasztrófa emberközelből 

Túlterhelt hatóságok, inkompetens, három napot késő katasztrófaelhárítás, rothadó hullák. Nincs rá biztosíték, hogy egy másik országban másképp zajlana le az atomreaktor-katasztrófa. A tévéhíradókból nem ismert meghökkentő pillanatokat, mozzanatokat kapott lencsevégre a fukushimai atomreaktor tragédiájáról a helyszínen készült dokumentumfilm, a Nuclear Story, melyet a Thesszaloniki Dokumentumfilmfesztiválon láttuk.

Csúcsétterem ételmaradékból 

El tud képzelni egy elegáns éttermet, ahol profi séfek, csodás tányérokon és nem utolsó sorban sok pénzért olyan ételeket szolgálnak fel, ami után mind a tíz ujját megnyalja? Ez eddig rendben. És ha azt mondjuk, hogy minden egyes étel alapanyaga olyasmi, ami átlagos esetben a szemétben végezné?

Légszennyezés miatt bíróságra küld két tagországot az EU 

Melyek a legrosszabb levegőjű európai országok? Belgium, Bulgária, Svédország és Anglia. Ha nem javítanak levegőjük minőségén, naponta ketyeg a bírság.

Itt az idő a beszéd helyett cselekvésre váltani 

Az Európai Unió által 2020-ra kitűzött célok eléréséhez a vállalatok – legyenek kicsik vagy nagyok – nagyon jelentős mértékben járulhatnak hozzá, ha belátják saját felelősségüket. Ennek tudatosítása érdekében jött létre a Vállalkozás 2020 Manifesztum, amely kijelöli a legfontosabb prioritásokat. A dokumentum azt hangsúlyozza, eljött a konkrét és gyakorlati lépések ideje.

Kevesebb autó, több szeretet - mikor győznek a kétkerekűek? 

A Bikes vs. Cars című angol nyelvű svéd dokumentumfilm annak az esélyét vizsgálja, hogy a kétkerekű életvitel mikor kerülhet be a fősodorba, vagy stílszerűen a középső sávba. A válasz nem túl rózsás: a politikusok továbbra is a fosszilis gazdasági érdekeknek kedveznek. A filmet a kolozsvári Transilvania Filmfesztiválon láttuk.

Ködből fakasztanak ivóvizet Marokkóban 

Ködből fakasztanak ivóvizet egy nagyszabású program keretében Marokkóban, ahol az ország délnyugati hegyvidékes térségében megalkották a világ legnagyobb "ködbegyűjtő és vízelosztó rendszerét" a falvak ivóvízellátásnak biztosítására.

Veszélyben a mindennapi kenyerünk 

A globális felmelegedés alapjaiban változtatja meg, hol és hogyan termeljük meg az élelmünket. Hatására csökkenhet bizonyos mezőgazdasági termények táplálkozás-élettani értéke, állapította meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) legújabb jelentése. Egyúttal kitér arra is, mit jelentenek mindezek az éhezés és szegénység elleni küzdelem és a globális élelmiszer-kereskedelem szempontjából.

Ferenc pápa: öngyilkos az életmódunk 

A Föld védelmére szólított fel Ferenc pápa első „saját” enciklikájában. A katolikus egyházfő szerint csökkentenünk kell szén-dioxid kibocsátásunkat, és ki kell állnunk a társadalmi egyenlőtlenségek mellett. A környezetvédelmi szervezetek örömmel fogadták az egyházi állásfoglalást.

Zöldre vált a LEGO 

A mindenki által ismert kis, színe műanyag kockák nemsokára talán már nem is műanyagok lesznek. A LEGO ugyanis 1 milliárd dán koronát - körülbelül 42 milliárd forintot - költ mostantól arra, hogy fenntartható alapanyagokra álljon át.

A pápa is felszólal a Föld védelmében 

A közös otthon védelme - ez lesz a címe Ferenc pápa várva várt enciklikájának, amely a környezetvédelemről szól majd. Június 18-án mutatják be.

Elszegényedhet a lakosság klímaegyezmény nélkül 

Az éghajlatváltozás kedvezőtlen mellékhatásai a nincsteleneket érintik a legkellemetlenebbül. Radikális emissziócsökkentési vállalások nélkül a klímaváltozás másfélszer annyi embert taszíthat szegénysorba, mint amekkora a létszámuk most, figyelmeztetnek a szakemberek.

A globális GDP 6,5%-a gáztámogatásra megy el 

A szén, olaj-, benzin- és gázártámogatásokkal a kormányok világszerte a fogyasztók pénztárcáját igyekeznek kímélni, sőt gyakran a cégek büdzséjét is. Ez azonban fosszilis függőséghez vezet és erősíti a status quót: megnehezíti az átállást a megújuló energiákra.

Lehet vulkánkitörés a Kárpát-medencében? Lehet bizony 

A Kárpát-medence legfiatalabb vulkánja, a Szent Anna-tóról ismert székelyföldi Csomád alatt még van olvadékot is tartalmazó magmás test, tehát nem zárhatjuk ki, hogy az inaktívnak tekintett tűzhányó felébred – közölte a Magyar Tudományos Akadémia.

Ujjongásba csapott át a tiltakozás 

A G7 csúcstalálkozón komoly előrelépés történt a klímavédelemben: a legfejlettebb országok két, létfontosságú témában is megállapodtak, nullára csökkenti szén-dioxid emissziójukat és pénzzel segítik a szegényebb országok klímavédelmi törekvéseit is.

Mit kell tennie a cégeknek a klímaváltozás ellen? Megmutatjuk 

Május végére elkészült az a magyar jogszabály, amely átveszi a klímaváltozás elleni uniós direktívát. Az új szabályozás fontos kötelezettséget ró a vállalkozásokra, minden cégnek ki kell vennie a részét a felmelegedés elleni küzdelemből. A Framework Hungary szakértőjének segítségével megmutatjuk, mit kell és mit érdemes megtennie a vállalkozásoknak.

Természetes mérget hozott felszínre az építkezés 

Nevada államban egyre nő a mezoteliómás, azaz a hártyák sejtjeiből kiinduló rosszindulatú daganatos megbetegedések száma. Geológusok úgy tartják, ennek a helyi kőzetekből felszálló azbeszt az oka. Főként kamaszok és nők közül kerülnek ki az új betegek.

Drónokkal gondoskodhatnak a biztonságunkról 

Drónokkal ellenőriznék a olaj- és gázkitermelő létesítmények állapotát. A módszertől azt remélik, hogy így időben fel lehet fedezni a műszaki hibákat és megelőzni a katasztrofális baleseteket.

…és mégis melegszik a Föld 

Ilyen is van, a tudósok is tévedhetnek. Évek óta abban a hiszemben készülnek a különféle klímamodellek, hogy a globális felmelegedés éppen szünetet tart. Most kiderült, hogy nincs így.

Így élheti túl a Föld Űrhajó 

Közel vagyunk ahhoz a kritikus ponthoz, ahol végképp eldől, hogy lefelé ,vagy felfelé halad tovább a világunk - László Ervin professzor szerint. Az Üzleti Etikus Cégek Fórumára küldött üzenetében a professzor hangsúlyozta, mind egy űrhajóban utazunk, amelynek fenntartása közös kötelességünk és érdekünk is.

A fogyasztásunkon múlik a Föld jövője 

Több mint 40 éve ünneplik június 5-én a Környezetvédelem Világnapját. Bár ez hosszú idő, valódi tettek elmaradnak, mind az egyének, mind a döntéshozók szintjén. Megoldások már léteznek, mégis a gyors gazdasági haszonszerzésnek rendeljük alá a természeti értékek jövőjét - írja a WWF közleménye.

Öt évünk van fékezni a klímaváltozást 

Legkésőbb 2020 után csökkennie kell az emberiség által kibocsátott üvegházhatású gázoknak, hogy a klímaváltozás következményei még kezelhetőek legyenek. A klímaváltozás elleni harc következő fontos állomása Bonn lesz, ahol nehéz kérdésekkel kell szembenéznie a diplomatáknak - közölte a WWF.

Erdőket véd és megújuló energiákra vált az Apple 

Az óriáscég a World Wildlife Funddal(WWF) fog össze a kínai erdők megmentése érdekében. Kínai gyárainak áramfogyasztását pedig megújuló energiákból fogja ellátni.

A Földért kampányol a 14 éves "Anti-Bieber" 

Ha Justin Bieber az elkényeztetett tiniceleb céltalan idétlenkedését jelképezi a modern társadalomban, a 14 éves ökoaktivista, Xiuhtezcatl Martinez ennek az ellenkezőjét, a globális felelősséget és a jövőtudatos gondolkodást.

Tilos lesz pazarolni az ételt? Még az is lehet! 

Franciaországban nemrég törvény született róla, hogy az élelmiszerboltoknak jótékony célra kell felajánlaniuk a még ehető, de nem eladható élelmiszert. Az ötletadó az egész világra kiterjesztené a szabályt.

Tudatosabb célkitűzés hozhat csak eredményt 

Bár egyre több vállalat igyekszik tenni valamit azért, hogy csökkentse a működése által okozott széndioxid-kibocsátást, csak nagyon kevesen vannak, akik számszerű, tudományosan megalapozott célokat tűznek ki e területen. Pedig csak így lehetne a környezet számára igazán hasznos és a vállalatok számára is vállalható eredményeket elérni a WWF szerint.

Vége lehet az utolsó érintetlen olajmezőnek is 

Az Északi-sark a Föld utolsó nagy, feltáratlan olajmezője. 23 milliárd hordónyi kőolajkészletet rejt magában. Seattle kikötőjében nagyszabású demonstrációt tartottak aktivisták, tiltakozva a sarkköri olajkutatás újraindulása ellen. A tervek szerint a városban működne a Shell olajkutató egységének a főhadiszállása.

Az állam dönt a vitatott gázforrásról 

Egy új jogszabály az állam jogkörébe helyezte a palagáz engedélyezését az USA-ban, nem a városok dönthetnek. Úgy tűnik, győztek a palagázt kitermelő, ellentmondásos megítélésű kőfúró-technológia, a fracking támogatói. Itthon is vitatott, hogy megéri-e a palagáz.

Ökocsini - nem biztos, hogy árt a divat 

Sokan, sokszor kritizálják a divatipart, hogy mind a ruhák előállításával, mind a túlzott fogyasztásra ösztönzéssel nagyon rosszat tesz a környezetnek. De lehet másképp is divatozni!

Napfény segíti a fejlődést Afrika elmaradott tájain 

Napenergiával működő lámpákkal segíti a fejlődést Afrika legelmaradottabb régióiban egy megacég és egy civil szervezet együttműködése. Az ingyenes áram mellett még kereseti lehetőséget is jelent sokak számára a koncepció.

A pénztárcának is megéri a zöld csomagolás 

A szabályozási környezet a zöld megoldások felé tereli a csomagolás-felhasználó vállalatokat. A csomagolt termékeket forgalmazó vállalkozások kétharmadának fontos, hogy az általuk felhasznált csomagolószer környezetbarát legyen.

A levegőt is fűti a melegebb tenger 

Akár 80 centiméterrel is megemelkedhet a Balti-tenger vízszintje, hőmérséklete pedig 2–4 Celsius-fokkal is nőhet az évszázad végére. A tengervíz sótartalma is csökken, ami a teljes ökoszisztémát érintheti.

Választási téma a klímaváltozás Amerikában 

Az amerikai közvélemény nagy része már érti, hogy a klímaváltozás akut probléma és vallja, hogy ennek megoldásában a kormánynak is szerepet kell vállalnia. De az egyént érintő problémák rangsorolásában még mindig hátul kullog az éghajlat a listán.

Kötelező lenne a klímastratégia a tőzsdei cégekél 

Hatvan intézményi befektető és a legnagyobb amerikai nyugdíjalap azért lobbiznak, hogy a tőzsdei cégeknél kötelező legyen a klímaváltozáshoz kapcsolódó stratégia közzététele.

Eltűnhetnek a gerlék, a pacsirták és a sármányok 

Minden harmadik európai madár veszélyeztetett - derült ki a kontinens vadvilágáról és természetes élőhelyeiről készített eddigi legátfogóbb tanulmányból, amelynek nyers változata a The Guardian című brit napilap birtokába került.

Ez a tenger már nem az a tenger 

A klímaváltozás okozta mélyreható változások miatt "új korszakába" lépett a Jeges-tenger - állítják norvég szakemberek. A felmelegedés miatt egy gazdasági időzített bomba ketyeg az Északi-Sarkon.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.
Az erősebb verseny segíthet letörni az energiaárakat – mondja Lakatos Benjamin

Az erősebb verseny segíthet letörni az energiaárakat – mondja Lakatos Benjamin 

Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés.

Pénzszerzés

Felfoghatatlan pénzeket tesznek zsebre a bankvezérek

Felfoghatatlan pénzeket tesznek zsebre a bankvezérek  

Sergio Ermotti, a svájci UBS vezérigazgatója volt tavaly a legjobban fizetett bankvezető a kontinentális Európában.

Cégblog

Védelem és kényelem egyetlen munkavédelmi cipőben

Védelem és kényelem egyetlen munkavédelmi cipőben 

A munkavédelem világában a lábvédelem kérdése sokkal összetettebb annál, mint hogy pusztán megfeleljünk a jogszabályi előírásoknak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo