Szeptembertől új uniós rendelet jön a gázkazánokra

Szeptember 26-án életbe lép hazánkban az az uniós rendelet, amely szerint csak 95 százalék feletti hatásfokú kondenzációs gázkazánok hozhatóak forgalomba, amelyek a háztartási gépekhez hasonló energiacímkét kapnak – figyelmeztet a Ventil-team.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Ventil-team felmérése szerint a jelenleg használt gázkazánok állapotával az üzemeletetők 30 százaléka az, aki legalább közepesen elégedett. A többség jelenleg üzemelő gázkazánja javításra vagy karbantartásra szorulna és a fűtési rendszert is korszerűsíteni kéne. Jelenleg a megkérdezettek több mint fele nem tud arról, hogy szeptember 26-án életbe lép hazánkban az az uniós rendelet, amely szerint csak 95% feletti hatásfokú kondenzációs gázkazánok hozhatóak forgalomba. A válaszadók 71 százaléka tudta, hogy ha kondenzációs gázkazánt szerel fel a régi készüléke helyére, akkor a kéményrendszert is át kell alakítani. A rendelet értelmében egyébként a gázkészülékekre is energia címkék kerülnek, mint a többi háztartási gépre. A gázkonvektorok alacsony teljesítményük miatt nem tartoznak a rendelet hatálya alá.

Sokan a lakásfelújításhoz vagy a fűtés korszerűsítéshez kénytelenek hitelt is igénybe venni. Amennyiben a szigorító jellegű EU-s rendelkezést ellensúlyozandó kedvezményes hitel lehetőség vagy valóban elérhető EU-s támogatás létezne, akkor a válaszadók 84%-a szívesen igénybe venné azt.

Érdemes időben eszmélni az őszi karbantartással kapcsolatban. A szeptemberi-októberi időszakban már szinte lehetetlen gázkészülék szerelőt találni, mert éjjel-nappal dolgoznak, 10-15 címük van egy napra. Aki tehát időben ébred, még normál áron kitisztíttathatja, felújíttathatja, vagy kicserélheti készülékét idegeskedés nélkül.

Mit látunk az új energiacímkéken?
Szeptember 26-tól kell teljesíteni a gyártók, beszállítók és forgalmazók számára előírt, energiacímkék alkalmazását, a 812/2013/EU és 814/2013/EU bizottsági rendeletek alapján: a vízmelegítőket, a melegvíztároló tartályokat, fűtőberendezéseket, kombinált fűtőberendezéseket és szolár készülékeket kell ellátni energiacímkékkel, és kísérő termékismertetővel. Segítünk átlátni, mit is jelentenek az adatok.
Közel 500 válaszadó véleménye alapján kiderült, hogy a háztartások csaknem fele 10 évnél idősebb gázkazánt használ és az átlaglakásokban a készülékek felét nézetik át éves rendszerességgel.

A nyilvánvaló biztonsági kockázatokon felül - balesetveszély vagy szén-monoxid mérgezés - kevesen tudják, hogy a karbantartás és tisztítás elmulasztása jelentősen csökkenti a gázkészülékek hatásfokát. Míg egy új, korszerű elektronikával és szabályozó rendszerrel ellátott gázkazán hatásfoka 85 és 108 % között mozog (a 108% nem elírás, a kondenzációs kazánok hatásfoka tényleg ennyi.) A leggyakoribb hatásfok csökkentő tényező az elkoszolódás és/vagy vízkövesedés.

A régi készülékek cseréje mellett szól az is, hogy az őrláng kb. annyi gázt fogyaszt el egy nap alatt, amivel egy ember melegvízben le tud zuhanyozni. A régi gázkészülékek karbantartása során néha meghökkentő dolgok derülnek ki. Jellemző, hogy a régi gázkészülékek kevés szolgáltatásából sem működik már minden, az évek során egy csomó "lekopott", ki-be kapcsolással még üzemel, miközben iszonyú gázszámlákat okoz. Jellemző problémák: biztonsági funkciók átkötéssel való kiiktatása (alkatrész spórolás),  után keringtetés elmaradása, halálán lévő öreg szivattyú vagy régi és primitív termosztát használata.

Egy másik kérdés a melegvíz előállítás volt. Az emberek 44 százaléka gázkazán segítségével állítja elő a használati melegvizet is. Ez azt jelenti, hogy egész évben folyamatosan üzemel a gázkészülék. Kevesen tudják, hogy szén-monoxid mérgezés nyáron is történhet. A gázüzemű készülék vízmelegítés közben is okozhat Co mérgezést. A hagyományos kémények huzata nyári időszakban jóval kisebb mint télen. Ezért egy teljes kád víz átfolyós üzemű gázkészülékkel való feltöltése hordozhat kockázatot éppen úgy, mint télen a fűtési üzemmód.

Forrás: Ventil-Team.hu

Miért a környezetszennyezést ösztönözzük a termékdíjjal?
2015 januárjától környezetvédelmi termékdíjat kell fizetni minden elektromos vezérlésű kazán után. A termékdíj független attól, hogy takarékos-e a készülék, milyen mértékben áll újrahasznosítható alkatrészekből, van-e Környezetbarát Termék minősítése. Mértéke 57 forint kilónként, ami 3-5 százalékkal teszi drágábbá a modern, energiatakarékos kazánokat. Eközben a kevésbé hatékony, természeti erőforrásokkal pazarlóbban bánó, környezetet jobban terhelő fűtőberendezések után nem kell fizetni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo