Előre jelzett világvége

Mi történne, ha az emberiség teljesen elégetné a Föld fosszilis energiahordozó-készleteit? Ezt a kérdést tette fel néhány kutató a számítógépének, és az eredménynek cseppet sem megnyugtatóak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az Antarktisz maga a megfagyott világvége: ha elolvadna az átlagosan 4800 méter vastag jégpáncél, a tengerszint ötven méterrel emelkedne meg, a szárazföld nagy területei kerülnének víz alá, az emberiség fele kényszerülne elhagyni az otthonát. Egy ilyen világvége-szituációhoz egyetlen alkotóelem szükséges: nagy mennyiségű üvegházgáz. Ha a minden ma ismert, még kiaknázatlan fosszilis energiahordozót, szenet, kőolajat és földgázt felhasználnánk, az összességévben mintegy 10 000 milliárd tonnányi szén-dioxidot juttatna a levegőbe. Ez 12 Celsius-fokkal emelné meg a Föld globális átlaghőmérsékletét, és ennek hatására teljesen elolvadna az Antarktisz jégpáncélja – erre az eredményre jutottak a német Potsdam Intézet kutatói, Ricarda Winkelmann és Anders Levermann, a Science Advances magazinban publikált szimulációikban.

Ehhez semmi mást nem kell tennünk, mint a jelenlegi ütemben használnunk a fosszilis energiahordozókat (pedig jobb lenne a földben hagyni őket). A kőolajjal várhatóan 2075 előtt végeznénk, a földgáz 2150-ig is kitartana, ami után már csak a kőszénre számíthatnánk, amelyet még két-három évszázadig használhatnánk. A fellelhető készletek jelentős része ugyan a jelenlegi módszerekkel nem kitermelhető, de a kutatók figyelmeztetése szerint a technológiai fejlődés – mint a palagáz esetén láthattuk az elmúlt években – már több alkalommal rácáfolt erre a hitre.

Ennek hatására a világtengerek szintje átlagosan ötven méterrel emelkedne. Minden tengerparti város, óriási, ma sűrűn lakott területek kerülnének víz alá. A jelenlegi menekültválság kismiska ahhoz a népvándorláshoz, amelyet egy ilyen katasztrófa okozna: az ENSZ becslései szerint ma a Föld hétmilliárdnyi lakosságának a fele a tengerparttól legfeljebb 150 kilométeres távolságon belül lakik, amelyet ellepne tenger.

Tengerszint-emelkedés: viszlát Tokió!
A NASA legfrissebb előrejelzése szerint elkerülhetetlen a tengerszint legalább egy méteres emelkedése, ami olyan tengerparti metropoliszokat sodorhat veszélybe, mint Tokió vagy Szingapúr.
Egy ilyen mértékű felmelegedés nem is lenne meglepetés. Matthew Winnick, a Stanford Egyetem paleoklimatológusa szerint a földtörténetben többször is előfordult, hogy hasonlóan meleg volt bolygónk klímája. Legutóbb mintegy 50 millió évvel ezelőtt, amikor 15 fokkal volt melegebb a Föld klímája. Az Antarktiszt akkor sűrű növényzet borította, amelyben dinoszauruszok, madarak és az emlősök elődei éltek. Azóta a déli kontinens délebbre sodródott, és az elmúlt 11 millió évben egyetlen klímaváltozás sem tudta megbontani a jégpáncélt.

Egészen mostanáig: a kutatók szerint ugyanis az ember okozta globális felmelegedés miatt egyre gyorsuló ütemben olvad a déli kontinens jege. Azért nem kell azonnal feladni a tengerparti nyaralás tervét: a teljes jégolvadás kétezer év alatt mehet végbe, és ennek következtében a tengerszint évente mintegy 30 centiméterrel lehet magasabb.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo