Unokáink már látni sem fogják– ezt a táblát lehetne kitenni a világ gleccsereinek többsége fölé. A jégnyelvek ugyanis olyan gyors olvadásnak indultak az utóbbi időben, hogy évente fél-egy méterrel lesznek rövidebbek. A hegységekben az egyensúlyi állapot annyira felborult, hogy ha a globális felmelegedés most azonnal megállna, akkor is folytatódna az olvadás – áll a Journal of Glaciology szaklapban közzétett kutatás összefoglalójában.
„Az általunk megfigyelt olvadási sebesség az utóbbi években a 20 századi átlag háromszorosa” – mondta a kutatást jegyző Michael Zemp, a zürichi World Glacier Monitoring Service kutatója. A tanulmány összesen 2300 gleccser adataira támaszkodik, az elmúlt 120 megfigyeléseire alapozva. Habár pontos mérési adatok csak „néhány” száz gleccser tömegveszteségéről vannak, a rendelkezésre álló műholdas mérések alapján az olvadás a világ gleccsereinek több mint 90 százalékát súlyosan érinti. (A gleccserolvadás sok millió ember ivóvízellátását fenyegeti – egyedül Európában.)
Bár nem mindegyiket. Elsősorban a dél-amerikai Andok hegység déli régióiban található néhány jégnyelv, amely a megnövekedett csapadékmennyiség miatt növelni tudta tömegét. Hasonló jelenség volt tapasztalható a norvég partmenti gleccsereknél, amelyek közül néhány több tucat méterrel hosszabb lett a múlt században. „Ez a megnövekedett téli hómennyiségnek volt köszönhető, amely az éghajlati változások miatt következett be ezeken a területeken. A 2000-es évektől azonban ennek is vége” – emelte ki Michael Zemp.