Rekordsebességgel olvadnak a gleccserek

Évente egy méterrel rövidülnek a világ gleccserei, amelyektől több milliárd ember ivóvízellátása függ. Egy most közzétett kutatás eredményei szerint háromszor gyorsabban olvadnak a gleccserek az utóbbi években, mint a múlt században.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Unokáink már látni sem fogják– ezt a táblát lehetne kitenni a világ gleccsereinek többsége fölé. A jégnyelvek ugyanis olyan gyors olvadásnak indultak az utóbbi időben, hogy évente fél-egy méterrel lesznek rövidebbek. A hegységekben az egyensúlyi állapot annyira felborult, hogy ha a globális felmelegedés most azonnal megállna, akkor is folytatódna az olvadás – áll a Journal of Glaciology szaklapban közzétett kutatás összefoglalójában.

„Az általunk megfigyelt olvadási sebesség az utóbbi években a 20 századi átlag háromszorosa” – mondta a kutatást jegyző Michael Zemp, a zürichi World Glacier Monitoring Service kutatója. A tanulmány összesen 2300 gleccser adataira támaszkodik, az elmúlt 120 megfigyeléseire alapozva. Habár pontos mérési adatok csak „néhány” száz gleccser tömegveszteségéről vannak, a rendelkezésre álló műholdas mérések alapján az olvadás a világ gleccsereinek több mint 90 százalékát súlyosan érinti. (A gleccserolvadás sok millió ember ivóvízellátását fenyegeti – egyedül Európában.)

Bár nem mindegyiket. Elsősorban a dél-amerikai Andok hegység déli régióiban található néhány jégnyelv, amely a megnövekedett csapadékmennyiség miatt növelni tudta tömegét. Hasonló jelenség volt tapasztalható a norvég partmenti gleccsereknél, amelyek közül néhány több tucat méterrel hosszabb lett a múlt században. „Ez a megnövekedett téli hómennyiségnek volt köszönhető, amely az éghajlati változások miatt következett be ezeken a területeken. A 2000-es évektől azonban ennek is vége” – emelte ki Michael Zemp.

Lesz mezőgazdaság, csak öntözni nem lesz mivel
2050-ben még rendelkezésünkre fog állni elegendő édesvíz, hogy a várhatóan 9 milliárdra növekvő lakosság élelmezése megoldható legyen, de a túlfogyasztás, szennyezés és az éghajlatváltozás egyéb hatásai miatt világszerte több régióban csökkenni fog a mennyisége.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo