Klímablog


Valami tényleg nincs rendben az időjárással

Valami tényleg nincs rendben az időjárással 

Az idei szeptember az eddigi legmelegebb volt globálisan a feljegyzések kezdete, 1880 óta. Magyarországon is magasabb volt az átlaghőmérséklet, mindez azonban rekordmennyiségű csapadékkal párosult. Ez nem az egyetlen anomália volt az idei évben.
Ez lenne a leghatékonyabb rezsicsökkentés

Ez lenne a leghatékonyabb rezsicsökkentés 

Az energiahatékonyság a legolcsóbb energiaforrás - állítja a Nemzetközi Energiaügynökség legújabb jelentése. Sokat nyerhetnénk azzal, ha ugyanúgy költenénk a hatékonyságra, mint az energia előállítására.
Jól keresnek a szennyezők az emissziós kvótákon

Jól keresnek a szennyezők az emissziós kvótákon 

2020-ra megduplázódhat az ÜHG-kibocsátási engedélyek száma Európában, állítja a Sandbag lobbiszervezet. A kvóta-túlkínálat már most is túl alacsonyan tartja a karbonárfolyamot.
Ökolakások praktikustól a mesebeliig - képekkel!

Ökolakások praktikustól a mesebeliig - képekkel! 

A gondolatébresztő, művészeti installációszerű megoldásoktól az élhetőbb, gyakorlatiasabb otthonokig széles a spektrum. Visszatérő elem a meglévő anyagok, eszközök újrahasznosítása, a mindennapi élethez szükséges használati tárgyak számának csökkentése és a lakótér radikális minimalizálása. Ha nem is egy az egyben megvalósíthatók ezek az otthonok, ötleteket lophatunk a projektekből.
Kazáncserére pályázna? Ügyeljen a határidőre!

Kazáncserére pályázna? Ügyeljen a határidőre! 

A nagy érdeklődésre való tekintettel régiónként eltérő beadási határidőket jelölt meg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a Fűtéskorszerűsítés (kazáncsere) pályázat problémamentes benyújtása érdekében.
Túl szép, hogy igaz legyen – sci-fibe illő fúziós reaktor tíz éven belül?

Túl szép, hogy igaz legyen – sci-fibe illő fúziós reaktor tíz éven belül? 

A Lockheed Martin amerikai fegyvergyártó óriás állítása szerint forradalmian új fúziós generátort dolgozott ki, amelyet tíz év múlva már kereskedelmi mennyiségben gyártanának is. Ha a bejelentés valós, az egész világgazdaság forradalmi változások előtt áll.
Módosul a homlokzati nyílászárócsere-pályázat benyújtási határideje

Módosul a homlokzati nyílászárócsere-pályázat benyújtási határideje 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2014. szeptember 29-én, az Otthon Melege Program keretében hirdette meg a Homlokzati Nyílászárócsere Alprogramot. A pályázatok benyújtására szakaszosan, az egyes régiók számára egyedileg meghatározott időpontban lesz lehetőség.
Élelmiszer csomagolás nélkül? Miért ne!

Élelmiszer csomagolás nélkül? Miért ne! 

Magyarországon is kezd egyre népszerűbbé válni a szelektív hulladékgyűjtés, de mi lenne, ha egy szinttel feljebb lépnénk és vásárlásaink során egyáltalán nem is termelnénk hulladékot? A Berlinben most nyílt, nemzetközi trendet követő, kisbolt hangulatot keltő szupermarket a vásárlási szokások forradalmasításával épp ezt kívánja elérni.
A magyarok harmada éhezik – pedig a kukából is jóllakhatnának

A magyarok harmada éhezik – pedig a kukából is jóllakhatnának 

A magyarok harmada nem engedheti meg magának hogy húst, halat, vagy csirkét vásároljon amikor szeretne. Közben csak azzal az élelmiszerrel, amit a kukába dobunk, felszámolhatnánk a hazai éhezést. Globálisan az élelmiszerellátás oroszlánrésze a fizetés nélkül dolgozó családok vállán nyugszik: miközben ők maguk gyakran nem jutnak elegendő mennyiségű élelmiszerhez.
Már a benzinfalókat is visszafogják

Már a benzinfalókat is visszafogják 

Még a határtalan fogyasztású autók földjére is begyűrűzött a klímavédelem az elmúlt években, amíg 2007-ben majdnem 12 liter benzint evett egy átlagos amerikai autó, addig mára csaknem ötödével csökkent az átlagfogyasztás.

Természetes ellenszert találtak a malária ellen? 

Az emberek többsége utálja a pókokat - tulajdonképpen egy dolgot utálnak talán még annál is többen, a szúnyogokat. Nos, ha aki így van ezzel, a Paracyrba wanlessit imádni fogja.

Komplett ebéd 300 forintért - ilyen is van 

Első és második fogás körettel - ezt kínálja egy euróért (valamivel több mint háromszáz forintért) egy Milánóban nyílt étterem, ahol nem csak hajléktalanokat várnak.

Megoldódtak a gondok a napenergiával? 

A nap csak akkor tud az első számú energiaforrássá válni, ha a fejlesztők lehetővé teszik az energiaveszteségtől mentes tárolást. Egy izraeli cég azt állítja, hogy költséghatékony módszert dolgozott ki a probléma kiküszöbölésére.

DiCaprio bort iszik és vizet prédikál? 

Az ENSZ Közgyűlésén tartott beszédében a klímapolitika mellett szállt síkra, ugyanakkor magánemberként luxuséletvitel jellemzi és magánrepülőgépeken utazik évente akár két tucatszor is.

Így lesz kevesebb az élelmiszer hulladék 

Az egész világon, így Magyarországon is rengeteg felhalmozott élelmiszerfelesleg kerül a szemetesbe, pedig ez a több millió tonna jó minőségű élelmiszer csökkenthetné az éhezők számát. Egy ingyenes internetes oktatófelület gyakorlati segédletet nyújt az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez.

A nád írja át a Duna-delta jövőjét? 

Az éghajlatváltozás hatásai egyre jobban fenyegetik a Duna élővilágban és természeti erőforrásokban is gazdag torkolatvidékét. A WWF szakértői már három éve dolgoznak a páratlan élővilágnak otthont adó deltavidék állapotának javításán, amely a helyi közösség megélhetését is segíti.

Nem melegszik a tengerfenék 

Nem növekedett az óceánok mélyének átlaghőmérséklete 2005 óta a NASA tanulmánya szerint. Az 1995 méternél mélyebb vízrétegben szinte semmiféle hőmérsékleti változás nem történt az elmúlt évtizedben.

A világ 2030-ban: alga hajtja a bioléghajót? 

A hidrogéntermelő algafarmok újrahasznosítják a szén-dioxidot, és ellátják bioüzemanyaggal a függőleges léghajókat, melyek megépítését 2030-ra tervezik.

Első körben megúszta a magyar akác 

Az Európai Unió elfogadta hétfőn az EU-n kívülről származó, a helyi élővilágra fenyegetést jelentő állat- és növényfajok kizárását és visszaszorítását szolgálni hivatott uniós rendeletet. A tervezett listáról kikerült a fehér akác – egyelőre.

Jönnek a katasztrófakötvények 

A Chicago Mercantile Exchange égisze alatt 13 országból kötöttek a felek 50 szerződést a jövőbeli időjárási kockázatok fedezésére. A származtatott ügyletek és a kötvények új fajtái a klímaváltozás káros hatásainak anyagi terhétől óvják meg az érintetteket.

Pontgyűjtés környezetszennyezésre 

Bush kormányzása idején vezették be azt a rendeletet, mely arra kötelezi a lápokat elpusztító cégeket, hogy ugyanakkora területű lápot állítsanak helyre. Ez alól az állami szervezetek sem kivételek. Ezért segédkeznek a BP által okozott olajszennyezés eltakarításában más szennyező cégek is. Erőfeszítésükért kreditet kapnak, amit elszámolhatnak saját környezetpusztító hatásuk ellentételezéseként.

Jégtörő se kell már az Északnyugati-átjáróhoz  

Először kelt át teherhajó az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal összekötő északnyugati átjárón jégtörő hajó segítsége nélkül. Az Északi-sark olvadó jégmezői számos új tengeri útvonalat nyitottak meg a kereskedelmi hajózás előtt a térségben az elmúlt években.

Klímacsúcs: sok kicsi, sokra ment 

Sikernek értékelte a New York-i klímacsúcsot Bartholy Judit klimatológus, aki szerint most nem hatalmas, átfogó egyezményeket akartak tető alá hozni, hanem kisebb, de konkrét és értékelhető vállalások hangzottak el.

A vadállatok fele elpusztult, mi meg csak nézünk... 

A WWF kétévente készíti el az Élő Bolygó Jelentést (Living Planet Report), melyben a földi élet állapotáról számol be. Az idei jelentés legmegdöbbentőbb megállapítása, hogy a gerinces fajok populációi a felére zsugorodtak az elmúlt 40 évben. A vadon élő állatok eltűnése rávilágít arra, hogy azonnali cselekvésre van szükség a bolygó fenntartható jövőjéhez.

Itt a pályázat nyílászáró cserére! 

A pályázati úton elnyerhető forrás által lehetővé válik a lakóingatlanok elavult állapotú, gyenge minőségű homlokzati nyílászáróinak cseréje. A megvalósuló beruházások révén jelentős mértékben csökkenthető az épületek energiavesztesége és a szén-dioxid-kibocsátás. A vissza nem térítendő, utófinanszírozású támogatást a Zöld Beruházási Rendszer keretében, a kvótabevételek terhére biztosítja a szaktárca.

Felhőkarcolókkal védenék az esőerdőket 

A tűzvész hatalmas károkat okoz az esőerdőkben, az Amazonas erdőparkjának 3 százalékát pusztítják el évente a lángok. Ennek megfékezésére készültek el az esőerdőket védő komplexum tervei.

Debra Winger ellenzi a palagáz-kitermelést 

Az 1980-as évek legendás hollywoodi sztárja „kreatív tanácsadóként” közreműködött a Gasland című Oscar-jelölt dokumentumfilm elkészítésében, amely a palagáz-kitermelés káros környezeti hatásait dokumentálta meghökkentő felvételekkel.

Bukhatja a tengerpartokat Spanyolország 

Akár egy negyvenméteres sávot is elveszíthet tengerpartjából egyes szakaszokon Spanyolország az éghajlatváltozás miatt 2050-re, mert az emelkedő tengerszint súlyosan erodálja a turisták által is kedvelt földközi-tengeri partokat.

Félsiker az erdőirtás ellen 

Megtörtént az első jelentős előrelépés a New York-i klímacsúcson: több mint harminc ország egyezett meg az erdőirtások korlátozásáról. Ugyanakkor az egyezmény csak félsikernek tekinthető, mert az egyik legnagyobb fakitermelő ország, Brazília nem írta alá az egyezményt, ami egyébként sem kötelező érvényű.

Kazáncsereprogram: mától lehet! 

Ma indulntak a kormány új lakossági energiahatékonysági pályázatai, összesen 2,72 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás áll rendelkezésre három különböző pályázatból. Az első kiírás nem sikerült fényesen, a reggeli indulás elmaradt.

Hódít Európában az e-bicikli 

Hat-hét éve kezdtek elterjedni az elektromos biciklik, idén a BMW is piacra saját modelljét. A lábkímélő járműalkalmatosság azonban nem olcsó termék. Nyugat-Európában átlagosan 645 ezer forintnak megfelelő összegbe kerül.

Túlléphetjük a kritikus felmelegedést 

Hogy állunk az üvegházgáz-kibocsátás csökkentéséért folytatott harcban? És elegendő-e e limit betartása ahhoz, hogy megfékezzük a természetben végbemenő folyamatokat, mint amilyen a tundra metánban gazdag jégtakarójának felolvadása vagy a melegedő tengerek karbonelnyelő képességének csökkenése? Az ENSZ konkrét válaszokat kínál.

Vészjósló rekordot döntöttünk meg augusztusban 

Augusztusban ismét megdőlt a globális melegrekord, ezzel folytatódott az idei havi rekordok sora. Az óceánok felszíne még soha, semmilyen hónapban nem volt ilyen meleg a mérések kezdete óta.

Botswanában is biztonságosabb élni, mint nálunk 

Szaúd-Arábia, Katar, Málta az éllovas azon a listán, amely a természeti katasztrófák szerint rangsorolja az országokat. Magyarország a lista közepén helyezkedik el, elsősorban az egyre pusztítóbb árvizek és esőzések miatt, de még így is megelőzzük Hollandiát és Japánt.

Ózonlyuk: még unokáink is bánni fogják 

Habár a hatékony fellépésnek köszönhetően a magaslégköri ózon mennyisége újra növekvőben van, és az ózonlyuk is egyre kisebb és kisebb lesz, az elmúlt évtizedek szennyezésének még unokáink is fizetni fogják az árát.

Már a repülő autókra készül az EU 

A sci-fi filmekben már láttuk őket sokszor, a Szárnyas fejvadásztól a Star Wars: A klónok támadásáig. Mik az esélyei, hogy kereskedelmi forgalomba kerüljenek ilyen modellek?

Csúcsra járatjuk az emissziót 

Nem sikerült visszafognunk az emissziónkat: erről tanúskodnak a legfrissebb adatok, amelyek szerint tavaly rekordmagasságba emelkedett a légköri szén-dioxid szintje a kibocsátásunk pedig még sosem volt ilyen magas.

A bőrünkön érezzük a klímaváltozást! 

A klímaváltozás nem jövőbeli esemény. Nem csak a gyerekek és unokák ügye. Már javában zajló folyamat. De ha védekezünk ellene és csökkentjük légszennyezésünk, ennek költsége javarészt csak az évszázad második felében kezd megtérülni, vélik a közgazdászok és a természettudósok.

Még a cigicsikk is jó valamire! 

2013 óta több mint kétmillió csikket gyűjtöttek össze Magyarországon. A haszontalannak tűnő hulladékból műanyag raklapok, öntözőkannák és számos további termékek készülnek.

Magyar siker a fenntartható építészetben 

Magyar díjazott is van a Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny európai színterén! A fiatalokat díjazó "Next Generation" szekcióban egy költői jelzővel illetett sótalanító berendezés nyerte el a zsűri tetszését.

New Yorkban épülhetne a függőleges kert 

A Szitakötő egy önfenntartó ökováros víziója, amely a forradalmi függőleges farmgazdálkodással teljesen önellátó, és csak megújuló erőforrásokból táplálkozik. A világ egyik legzsúfoltabb városán segíthetne.

Összefogással szereznek napenergiát a tető nélküli lakók 

A napenergiát nemcsak azok szerezhetik be egy háztartásra elegendő, kis mennyiségben, akik önálló ház tulajdonosai, vagyis tetővel rendelkeznek. Amerikában országszerte a szomszédság fog össze, hogy szolárkerteket létesítsenek lakásaik energiaellátására.

Az Interpol is figyeli a környezetszennyező maffiát 

A törvénysértő tevékenységek által okozott környezeti károk értéke évente eléri a 213 milliárd dollárt, állítja az ENSZ és az Interpol. Egész bűnügyi hálózatok szakosodtak arra, hogy így keressenek pénzt.

Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok 

Megint elindulnak a japán bálnavadászok jövőre, a szigetország a jelek szerint nem törődik a nemzetközi kritikákkal és újra az Antarktisz közeli vizeken vadásznak majd a tengeri emlősökre.

Nemzetközi konferencia a fenntartható fejlődésről 

2014. október 2–3-án Budapesten új távlatok nyílnak a fenntartható fejlődésben, hiszen az Antall József Tudásközpont által életre hívott SUSCO Budapest 2014 nemzetközi konferencián elsők között lesz alkalmuk a szakembereknek, hogy megvitassák az ENSZ által néhány nappal korábban kiadott határozatot a 2015-től életbe lépő Fenntartható Fejlődési Célokról.

Nincs autóipar, nincs víz 

A tönkrement autóipar detroiti családok tömegét sodorta a szegénységbe. A városban 90 ezer fogyasztó összesen 90,3 milliárdnyi vízdíjjal tartozik a szolgáltatóknak. A vízműipari vállalatok széles körben elkezdték kikapcsolni a vízszolgáltatást, hogy kintlevőségeik ne növekedjenek.

Melyik országban él a legtöbb klímaszkeptikus? 

Az amerikaiak 60 százaléka alapvetően fikciónak, hazugságnak tartja a globális felmelegedésről szóló tudományos elméletet, illetve túlzottnak találják a klímaváltozást övező félelmeket egy kutatás szerint.

A porszívók is beszállnak a klímaharcba 

Új uniós szabályozás lép érvénybe szeptembertől, eszerint az Unión belül tilos olyan porszívót forgalomba hozni, melynek elektromos teljesítménye meghaladja az 1600 wattot. Emellett maximum 80 decibelben a zajszintet is korlátozzák.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?

Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?  

Az utódlástervezés olyan hosszú távú, stratégiai befektetés, amely mind a nagy-, mind a középvállalkozásokat megvédi az elkerülhetetlen jövőbeli fennakadásoktól.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?  

A bankok általában óvatosan kezelik az ártéren elhelyezkedő ingatlanokat.

Cégblog

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság  

A Brussels Airlinesnál a személyzet zöme, köztük a biztonsági egységek egynapos munkabeszüntetést tartanak.

Gazdaság

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?  

A bankok általában óvatosan kezelik az ártéren elhelyezkedő ingatlanokat.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo