A különböző rendezvények, demonstrációk és akciók célja, hogy felhívják a figyelmet a divesztálás, azaz a tőkekivonás fontosságára. Az állam, illetve a magánbefektetők támogatása nélkül ugyanis a fosszilis energiahordozók kitermelése, felhasználása jelentősen csökkenne. Az energiaellátás folytonosságának megőrzésére a 350.org a tiszta, megújuló energiák támogatását javasolja, amely a tőkeátcsoportosítással dinamikus fejlődésnek indulhatna.
Bár a divesztálás csak kis lépés a globális klímaváltozás elleni küzdelemben, mégis kifejezetten fontos a megújuló energiák jelentősebb felhasználása felé, továbbá azt az egyértelmű üzenetet hordozza, hogy a fosszilis tüzelőanyagok nem a hosszú távú fenntarthatóságot szolgálják, nem építhetjük rájuk a jövőnket.
Ha helytelen a környezet rombolása, akkor helytelen a környezetet károsító vállalatok támogatása is!
A Globális Divesztálás Napja alkalmából Magyarországon két akcióhoz lehet kapcsolódni:
1. Petíció aláírása, melyben arra kérik a szervezők a Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságát, hogy hozzon létre egy munkacsoportot, melynek feladata többek közt az átláthatóság biztosítása lenne a fosszilis tüzelőanyagok iparágát érintő magyarországi befektetésekről és támogatásokról.
2. Február 14-én 14.00–15.00-ig a Deák téren szimpatizánsok részvételével gyülekezés. A cél a lakosság informálása a divesztálás jelentőségéről, a fosszilis energiahordozókban rejlő környezetszennyezésről.
A petíció online már elérhető és aláírható itt:
A szervezők minden érdeklődőt várnak a Deák térre, február 14-én 14.00 órára!
Van, amit jobb lenne a földben hagyni
Ahhoz, hogy a globális felmelegedés mértékét a még elviselhető két Celsius-fokos tartományban tarthassuk, nem szabad kibányásznunk a Föld fosszilis energiahordozó-készleteinek jelentős részét.