Függőséget árulnak a cukrozott élelmiszerek gyártói

Milyen vállalati felelősségvállalás lehetséges egy olyan szektorban, ahol a termék kimutathatóan függőséget okoz és egészségkárosító hatással van? A patkánykísérletekben a heroin helyett is a cukrot választották a négylábúak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Tagadhatatlan, cukorra szükség van. Bizonyos ételek, élelmiszerek nem létezhetnek nélküle. De a fair, teljeskörű tájékoztatás jegyében nem kellene törvényileg kötelezni a cukorgyártókat arra, hogy a csomagolásra ráírják, termékük függőséget is okozhat?

James J . DiNicolantonio, a Saint Luke's Mid America Heart Institute szív- és érrendszeri betegségeket kutató tudósa és Sean C. Lucan, az Albert Einstein College of Medicine munkatársa közös vizsgálatukban mutatták ki, hogy a cukor éppúgy addiktívnak mondható, mint a drogok.

kép: freeimages.com

Az ünnepekkor irdatlan mennyiségű cukrot fogyasztunk. Ami a magas vérnyomás, a zsírmáj, a kettes típusú cukorbetegség, az elhízás és vesebetegségek kialakulásához vezethet, írta a két tudós a New York Timesban. "Az élelmiszeripar mindent megtesz, hogy függőségben tartson minket", jelentette ki a két szakember.

Néhány évszázaddal ezelőttig, a kávéházak és a cukrászdák elterjedésééig -melyek kezdete a barokk korba nyúlik vissza- a cukor ilyen mennyiségben sosem volt étrendünk része (sőt egyáltalán nem szerepelt a táplálkozásunkban!), mivel az édesítés-ízesítés mézzel történt.

Egyes szakemberek ezért vallják, hogy az emberi test evolúciós értelemben nem szokott hozzá ilyen mértékű cukorbevitelhez. Szerintük pontosan ez okból harapózott el a modern társadalomban a cukorbetegség, ami már-már népbetegségnek számít. (Erre kitért a Food, Inc. című Oscar-díjra jelölt dokumentumfilm is.)

Az Egyesült Államokban árusított csomagolt -javarészt gyártósorokon létrehozott- élelmiszerek 75 %-a tartalmaz cukrot. Egy átlagos amerikai fogyasztó naponta 11 dekagramm cukrot nyel le. Főként kávéban, cukrozott üdítőitalokban. A szerzőpáros szerint egy palacknyi ilyen ital több cukrot tartalmaz, mint amit egy néhány száz éve élt ember egész évben(!) elfogyasztott.

A természetes cukorforrások, mint például a gyümölcsök fogyasztása azért kevésbé káros az egészségre, mert a növény rostjai, leve csökkentik az egy falatra jutó cukormennyiséget. Az iparilag előállított, finomított cukor viszont rendkívül erős -mert a a cukorrépa rostjait, vizét, vitaminjait, ásványi anyagait leválasztják- és csak a "megtisztított édesség, a cukros kristályok" maradnak, melynek dózisa azonnali hatású.

A két tudós vonakodott, hogy hasonló finomítási folyamatot ragadjon elő párhuzamként a kábítószer-készítés gyakorlatából. De tény, hogy a kokacserjék és a pipacsok is hasonló finomítási folyamaton mennek keresztül, hogy ultraerős, potens hatású heroin és kokain legyen belőlük. Sőt kísérleti körülmények között a patkányok a heroin helyett a cukrot választották, amikor megadatott nekik a lehetőség a választásra! Mert a jutalom, az édes ízérzet nagyobb örömöt nyújt, mintha szimplán be lennének tépve.

Az agyműködést vizsgáló MRI (mágneses-rezonanciás képalkotó) tesztek kimutatták, hogy a milk shake (magyarul turmix) iránti vágyakozást nem az ital zsírtartalma, hanem a cukortartalom idézi elő.

kép: freeimages.com

A két szakember megoldásként azt javasolja, hogy a cukrot meg kellene adóztatni, vagyis a piaci árát megdrágítani, így az élelmiszeripari szereplők kevésbé tudnák cukorral telíteni termékeiket a vevőt elriasztó áremelés nélkül (a chips-adó európai formáit nem említik). A másik fontos lépés az lenne, ha hatóságilag kitiltanák a cukrozott italokat az iskolákból és kórházakból, ahogy a szeszes italok és a dohányipari termékek sem kaphatók a tanintézményekben. Reklámozásukat is szabályozni kellene, a hirdetések nem jelenhetnének meg ilyen intézményekben. (A hazai "chipsadó" valami hasonlóval próbálkozik, de az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) szerint nem változott érdemben a magyar lakosság só- és cukorfogyasztása a népegészségügyi termékadó hatására, míg az érintett ágazatok vesztesége jelentősen emelkedett.)

A két tudós ugyanakkor attól is tart, hogy ha a törvényhozók megnehezítik a cukor használatát az élelmiszeripar számára, akkor valamilyen más, nem kevésbé egészségtelen alkotóelemmel vagy adalékanyaggal rukkolnak elő, hogy behelyettesítsék a cukrot.

A szerzőpáros szívesen látná, ha az elvonóintézetekben "cukorelvonóra" is lehetne menni.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo