Klímablog


Csúcsra járatjuk az emissziót

Csúcsra járatjuk az emissziót 

Nem sikerült visszafognunk az emissziónkat: erről tanúskodnak a legfrissebb adatok, amelyek szerint tavaly rekordmagasságba emelkedett a légköri szén-dioxid szintje a kibocsátásunk pedig még sosem volt ilyen magas.
A bőrünkön érezzük a klímaváltozást!

A bőrünkön érezzük a klímaváltozást! 

A klímaváltozás nem jövőbeli esemény. Nem csak a gyerekek és unokák ügye. Már javában zajló folyamat. De ha védekezünk ellene és csökkentjük légszennyezésünk, ennek költsége javarészt csak az évszázad második felében kezd megtérülni, vélik a közgazdászok és a természettudósok.
Még a cigicsikk is jó valamire!

Még a cigicsikk is jó valamire! 

2013 óta több mint kétmillió csikket gyűjtöttek össze Magyarországon. A haszontalannak tűnő hulladékból műanyag raklapok, öntözőkannák és számos további termékek készülnek.
Magyar siker a fenntartható építészetben

Magyar siker a fenntartható építészetben 

Magyar díjazott is van a Holcim Awards fenntartható építészeti világverseny európai színterén! A fiatalokat díjazó "Next Generation" szekcióban egy költői jelzővel illetett sótalanító berendezés nyerte el a zsűri tetszését.

New Yorkban épülhetne a függőleges kert 

A Szitakötő egy önfenntartó ökováros víziója, amely a forradalmi függőleges farmgazdálkodással teljesen önellátó, és csak megújuló erőforrásokból táplálkozik. A világ egyik legzsúfoltabb városán segíthetne.
Összefogással szereznek napenergiát a tető nélküli lakók

Összefogással szereznek napenergiát a tető nélküli lakók 

A napenergiát nemcsak azok szerezhetik be egy háztartásra elegendő, kis mennyiségben, akik önálló ház tulajdonosai, vagyis tetővel rendelkeznek. Amerikában országszerte a szomszédság fog össze, hogy szolárkerteket létesítsenek lakásaik energiaellátására.
Az Interpol is figyeli a környezetszennyező maffiát

Az Interpol is figyeli a környezetszennyező maffiát 

A törvénysértő tevékenységek által okozott környezeti károk értéke évente eléri a 213 milliárd dollárt, állítja az ENSZ és az Interpol. Egész bűnügyi hálózatok szakosodtak arra, hogy így keressenek pénzt.
Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok

Jövőre újra a bálnák után erednek a japánok 

Megint elindulnak a japán bálnavadászok jövőre, a szigetország a jelek szerint nem törődik a nemzetközi kritikákkal és újra az Antarktisz közeli vizeken vadásznak majd a tengeri emlősökre.
Nemzetközi konferencia a fenntartható fejlődésről

Nemzetközi konferencia a fenntartható fejlődésről 

2014. október 2–3-án Budapesten új távlatok nyílnak a fenntartható fejlődésben, hiszen az Antall József Tudásközpont által életre hívott SUSCO Budapest 2014 nemzetközi konferencián elsők között lesz alkalmuk a szakembereknek, hogy megvitassák az ENSZ által néhány nappal korábban kiadott határozatot a 2015-től életbe lépő Fenntartható Fejlődési Célokról.
Nincs autóipar, nincs víz

Nincs autóipar, nincs víz 

A tönkrement autóipar detroiti családok tömegét sodorta a szegénységbe. A városban 90 ezer fogyasztó összesen 90,3 milliárdnyi vízdíjjal tartozik a szolgáltatóknak. A vízműipari vállalatok széles körben elkezdték kikapcsolni a vízszolgáltatást, hogy kintlevőségeik ne növekedjenek.

Melyik országban él a legtöbb klímaszkeptikus? 

Az amerikaiak 60 százaléka alapvetően fikciónak, hazugságnak tartja a globális felmelegedésről szóló tudományos elméletet, illetve túlzottnak találják a klímaváltozást övező félelmeket egy kutatás szerint.

A porszívók is beszállnak a klímaharcba 

Új uniós szabályozás lép érvénybe szeptembertől, eszerint az Unión belül tilos olyan porszívót forgalomba hozni, melynek elektromos teljesítménye meghaladja az 1600 wattot. Emellett maximum 80 decibelben a zajszintet is korlátozzák.

Jobban szennyeznek a szénerőművek, mint gondolnánk 

Kutatók szerint alulbecsülik a fosszilis tüzelőanyagokat használó erőművek szén-dioxid-kibocsátását. A különbség nem csekély: éves szinten akár ötmilliárd tonnányi üvegházgázt is jelenthet.

Globális felmelegedés: kaptunk egy kis haladékot 

Az elmúlt 15 évben a globális felmelegedés üteme jelentősen lelassult a korábbi évtizedekhez képest, miközben a levegő szén-dioxid-tartalma folyamatosan nőtt. Még egy évtizedig tarthat a globális felmelegedés lassulása, azt követően újra gyors hőmérséklet-emelkedésre lehet számítani.

Olcsóbb lehet az élelmiszer – de nem a boltokban 

A legújabb keletű Nyugat–Oroszország kereskedelmi háborúskodás jó eséllyel le fogja nyomni az árakat. Ám ha ez be is következik – figyelmeztet a FAO szakértője –, nem lesz szükségszerűen olcsóbb a kenyér vagy a hús a boltokban.

A diákok nyomására zöldül az egyetem 

Amerikában tulajdonképpen minden tanintézmény spekulál a nyugdíjalapja és ösztöndíjalapja pénzeivel. A rangos Stanford Egyetem 18,7 milliárd dollárnyi szénipari részvénytől válik meg.

Bibliai méretű aszály pusztít Kínában 

Az ország éléskamrájának is nevezett észak-kínai síkságon és az északi Liaoning tartományban hat évtizede nem látott aszály pusztít. A szárazság a kontinensnyi méretű ország egyharmadát érinti.

Ez az igazi biznisz az élelmiszeriparban 

A hűtés nemcsak az áruk tárolását jelenti, hanem hűtött szállítását is. Az igazi pénz állítólag ebben van. Az USA-ban a megvásárolt élelmiszerek 70 százaléka úgynevezett "hidegláncon" keresztül érkezett az áruházakba, vagyis hűtőházakban volt tárolva és hűtőkamionokon szállították.

Úszó ökovárosok lehetnek az emberiség menedékei 

A Vincent Callebaut tervezőiroda biotechnológiai ökovárosokat tervezett, arra az eshetőségre, amikor az éghajlatváltozások, a globális felmelegedés, a tengerszint emelkedése már elviselhetetlen problémát jelent az emberiség számára.

Tényleg az ember a felelős a gleccserek eltűnéséért 

Egyre inkább az ember felelős a gleccserek zsugorodásáért: az elmúlt 160 évben a gleccserek tömegvesztésének 25–35 százaléka emberi tevékenység környezetkárosító hatásának számlájára írható.

A sivatagok növekedése erősítheti az Al-kaidát 

Az éghajlatváltozás egyre súlyosbodó következményei a lakosságra s a víz- és élelmiszer-ellátás biztonságára nézve mind nagyobb katonai és nemzetbiztonsági kockázatokat jelentenek – jelentette ki a CNA Corporation hadügyi tanácsadó bizottsága.

Pusztítja a klímát a frigó divat 

Világszerte az élelmiszerhűtés felelős az áramfogyasztás 15 százalékáért. A mirelit termékek, főleg a kínai gombóckák divatja felerősítette a hűtőszekrények és fagyasztók iránti keresletet a Föld legnépesebb országában. Ez nem kis terhelést jelent a környezetre és bolygónk légkörére.

Még mindig túl sok a rezsi 

Budapesten az egyik legolcsóbb a villany és gáz ára az európai fővárosok közül, de nemzetközi összehasonlításban annak kifizetése egy átlag magyar háztartás számára még mindig kiemelkedően nehéz. Épületeink pazarolják ugyanis az energiát, ezért a további rezsicsökkentéshez elengedhetetlen az energiahatékonyság emelése.

Visszaszorítaná a szénfogyasztást Peking 

A légszennyezés továbbra is súlyos problémákat okoz a kínai nagyvárosokban, amelynek oka elsősorban a túlzott szénfogyasztás és az elöregedett járműpark. Peking ezért drasztikusan visszaszorítaná a fekete arany felhasználását.

A tíz legnagyobb klímagyilkos 

Rekordokat dönt a fosszilis tüzelőanyagokból származó, üvegházhatást okozó szén-dioxid-kibocsátás a világon. Az emelkedésről elsősorban a fejlődő országok tehetnek. Míg hatalmas népességük egyre inkább hozzájut az ipari társadalom biztosította kényelemhez és jóléthez, károsanyag-kibocsátásuk folyamatosan emelkedik.

Emissziócsökkentés: olcsón megússzák 

A kereskedelmi kamarák hajlamosak vészriadót fújni, ha klímavédelemről van szó. Szerintük minden egyes karbonkvóta vásárlás, erőmű korszerűsítés, üzemegység zöldítés veszteségforrás. Az USA Kereskedelmi Kamarájának idei jelentés is ilyen üzenetet hordoz, ám Paul Krugman Nobel díjas közgazdász szerint a költségvonzat valójában "elképesztően alacsony".

Túl drága a sótlanított tengervíz? 

Kaliforniában várhatóan 2015-re készül el egymilliárd dollárért az az ivóvízgyár, mely a tengervizet sótlanítja. Már John F. Kennedy is e módszer mellett kardoskodott a 60-as években.

Ez az időjárás tényleg szokatlan 

Az elmúlt több mint 110 évben mostanáig mindössze kétszer volt ilyen csapadékos, de ugyanakkor meleg a július. Az OMSZ előzetes adatai alapján a júliusi országos csapadékösszeg 113 milliméter volt, amely a sokéves átlag csaknem kétszerese.

Tíz év alatt kitakaríthatók az óceánok? 

Tudósok százai vizsgálták már, hogyan lehetne az óceánokban felhalmozódott 20 milliárd tonnányi műanyag hulladékot eltávolítani, de a legnagyobb élővizek megtisztítása korábban lehetetlennek tartott ötlet volt.

Ingyen kell elszállítani az elektronikus hulladékokat 

Nem csak ingyen köteles visszavenni a használt elektromos és elektronikus berendezéseket a gyártó és a forgalmazó, hanem ha a vásárlónak házhoz szállítják az újat, akkor szintén ingyen kell a régi berendezést elszállítani tőle - egy augusztus 9-től hatályos kormányrendelet szerint.

Nem is biztos, hogy eltűnik Banglades 

A Himalájából érkező folyók haladnak végig Bangladesen. Tengeri deltájuknál a mezőgazdasági termelés éltetői. Jelenlétük áldás és átok egyszerre. Hordalékuk viszont megmenthetik a tengerszint-növekedés által fenyegetett országot.

A szemét, ahogy még sohasem látta 

Sok szó esik arról, hogy úszunk a szemétben, a hulladéklerakók tömve, de már az óceán, sőt a világűr is az emberiség haszontalan maradékaival van tele. Ezen nem segít sem az újrahasznosítás, sem a modern technológia, csak egy olyan gondolkodásmód, amelyben a szemét nem szerepel mint lehetőség.

Árvízvédelem: mi a titka a hollandoknak? 

Hollandia a tengerszint alatt fekszik. Több évtizedes munkával és módszeres állami befektetési politikával azonban sikerült olyannyira árvízbiztossá tenni az országot, amennyire a körülményekhez képest lehetséges.

A július már tuti rekorder - esőben 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat adatainak jelenlegi feldolgozottsága alapján az idei július valószínűleg bekerül az 1901 óta vezetett statisztikában az öt legcsapadékosabb július közé. Országos átlagban csaknem kétszer, helyenként háromszor annyi eső esett, mint egy átlagos júliusban.

Irdatlan mennyiségű energia megy el telefontöltésre 

A környezetvédők most vigyázó szemeiket az okostelefonokra vethetik. A legfrissebb számítások szerint ugyanis az ezek miatt kibocsátott széndioxid mennyisége több mint kétszeresére nő 2019-ig.

Deepwater Horizon: nagyobb a baj, mint gondolták 

A négy évvel ezelőtt leégett, összedőlt és elsüllyedt fúrótorony miatt a Mexikói-öbölbe ömlött olaj nagyobb környezeti károkat okozott, mint azt korábban a kutatók feltételezték, még a fúrótoronytól 22 kilométerre is károsodtak a veszélyeztetett korallfajok.

Töltsd ki a világod! – magyarok a fenntartható fejlődésért 

Május elsején hazánk is bekapcsolódott az ENSZ fenntartható fejlődésről szóló felmérésébe, a My World kezdeményezésbe, így szeptember végéig mi magyarok is elmondhatjuk véleményünket arról, hogy milyen világban szeretnénk élni.

Egy fa lesz a tájfun leghíresebb áldozata? 

A Matmo tájfun számlájára írt, halálos áldozatok tucatjait követelő tajvani légi balesetről szóló hírek mellett a helyi média arról is beszámolt, hogy épületeket rombolt, fák százait döntötte ki a helyenként 155 kilométeres óránkénti széllökésekkel, sűrű esővel a nyomában elvonuló trópusi ciklon. A helyi közvélemény egy fa sorsát is különös aggodalommal figyeli.

Kétnemű lett a béka a szennyezett víztől 

A víz a Föld talán legértékesebb természeti erőforrása. Vele működnek az erőműveink és minden fontos iparág kénytelen rá hagyatkozni. Húsz érdekes adat, amit talán nem tudott a vízről.

Tiszta víz? Nem kell! 

Sok szervezet dolgozik a szegény országokban azon, hogy tiszta ivóvizet biztosítson a falvak lakóinak. De nem minden közösségben fogadják örömmel az ajándékot. Ennek oka a tudatlanság.

Még egy hétig jelentkezhetnek a takarékosság bajnokai 

Megvalósult szervezeténél az elmúlt 5 évben olyan környezetvédelmi intézkedés, amely egyben gazdasági hasznot is hozott? Csatlakozzon programunkhoz, mutassa be fejlesztését, és nyerje el a 2014-es díjak egyikét!

Ez az év is bekerül a legmelegebbek közé 

Április és május után júniusban is megdőlt a globális melegrekord, ezzel összességében egy nagyon meleg 2014-es évre van kilátás. A hőmérők az Antarktisz kivételével minden kontinensen rekordhőmérsékleteket regisztráltak.

Meredeken nő a nyári áramfogyasztás 

Az ország energiafelhasználásának egyre nagyobb részét teszi ki a nyári időszakban történő fogyasztás, ezáltal a téli és nyári energiafelhasználási csúcsok közötti különbség a tavalyi év végére 1,8 százalékra csökkent.

Kéne egy saját kút Afrikában? 

Az adakozók hiúságára apellál az ivóvízproblémákra szakosodott szervezet, mely afrikai és ázsiai falvakban fúrat kutakat. Az adományt fizetőről nevezik el a kutat.

Kártékony az öntözőrendszerek állami támogatása 

A vízfogyasztás növekedéséhez vezetett az öntözőberendezések beszerzésének állami támogatás az USA-ban. Hogyan lehet hát víztakarékosságra szoktatni a lakosságot?

Kevesebbet fogyaszt és többet ér a jövő háza 

Hamarosan kötelező lesz alacsonyabb energiaigényű házakat tervezni és építeni. Ez nem csak a környezetnek éri meg, hanem a lakóknak is. Csökken a rezsi, de a nyugat-európai példák alapján az épületek értéke is magasabb, ha nem pazarolnak.

Csípi a méheket? 

Nem sokan gondolják végig, hogy a méhek milyen fontos szerepet töltenek be az életünkben szorgos munkájukkal. Mostanában azonban súlyos veszélybe kerültek. Pedig mindenki tehet valamit a méhekért! Mondjuk örökbe is lehet fogadni egyet.

Az egymilliós kérdés: mi köze a méheknek az olajhomokhoz? 

Vajon mi a közös a tengeri leguánban, a mézelő méhben és az olajhomokban? Brian Gregg, a GE Global Research munkatársa szerint az említett triumvirátus választ adhat egy régóta fejtörést okozó termelési dilemmára. Ha van rá ötlete, egymillió dollárt nyerhet.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pórul jártak a nyugdíjasok

Pórul jártak a nyugdíjasok 

Folytatjuk a Piac és Profit podcast sorozatát, a Nyugdíjszervizt.
Az erősebb verseny segíthet letörni az energiaárakat – mondja Lakatos Benjamin

Az erősebb verseny segíthet letörni az energiaárakat – mondja Lakatos Benjamin 

Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés.

Pénzszerzés

Felfoghatatlan pénzeket tesznek zsebre a bankvezérek

Felfoghatatlan pénzeket tesznek zsebre a bankvezérek  

Sergio Ermotti, a svájci UBS vezérigazgatója volt tavaly a legjobban fizetett bankvezető a kontinentális Európában.

Cégblog

Váratlanul csaptak le a népszerű budapesti piacra a NAV-osok, meglett az eredménye

Váratlanul csaptak le a népszerű budapesti piacra a NAV-osok, meglett az eredménye  

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőrei rendszeresen ellenőrzik a fővárosi Golgota úti piacot. Ezúttal több mint 7 ezer hamis terméket vontak ki a forgalomból.

Gazdaság

Csalásrekord az USA-ban

Csalásrekord az USA-ban 

A befektetési csalások okozzák a legnagyobb veszteséget.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo