Első alkalommal állapodott meg konkrét klímacélokban az Egyesült Államok és Kína. A két legnagyobb szennyező eddig nemzetközi színtéren semmit sem tett a klímaváltozás megfékezéséért. Korábban ugyan - mint azt megírtuk – Barack Obama már kitűzte a szénerőművek emissziójának csökkentését és Peking is tett arra utaló jelezéseket, de konkrét vállalást nem.
A nemzetközi klímavédelem viszont éppen azért akadozott, mivel a két legnagyobb gazdaság eddig akadályozta a megegyezéseket. Kína ragaszkodott ahhoz, hogy fejlődő országként tekintsék és így mentesüljön a fejlett országoktól elvárt vállalások alól, míg az Egyesült Államok semmilyen kötelezettséget nem vállalt, még a Kyotó-i egyezményt sem ratifikálta.
A jelenleg Kínában tartott csúcstalálkozón azonban mind a kínai elnök, mind a Fehér Ház vezetője konkrét vállalásokban egyezett meg. Xi Jinping államelnök országa nevében vállalta, hogy 2030-ig Kína energiamixében 20 százalékra emelik a megújuló energia források részarányát, Barack Obama pedig arra tett ígéretet, hogy az USA 2025-ig 26-28 százalékkal csökkenti emisszióját a 2005-ös szinthez képest.
Zöld szervezetek szerint a megállapodás ugyan történelmi jelentőségűnek tekinthető, azonban meglehetősen csekély a várakozásokhoz képest: mint azt közöltük, az IPCC utolsó jelentése is felhívja a figyelmet, hogy ahhoz, hogy a klímaváltozást kordában lehessen tartani 2050-re 40-70 százalékkal kellene csökkenteni az üvegházgázok kibocsátását.