Energiapazarlók: legyőzhető a rutin

Amerikában pazarolnak a polgárok és a gyárak is. Pedig rengeteg pénzt spórolhatnának meg az energiatakarékos eszközökkel és a hőszigeteléssel.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Államok a világ egyik legkevésbé hatékony energiafelhasználója, onnan kezdve, hogy az áruk nagy távolságokat tesznek meg belső égésű motorokkal meghajtott járműveken, odáig, hogy a légkondicionáló berendezések megállás nélkül működnek a nagy irodaházakban és – az európai otthonoknál nagyobb – családi házakban.

Bármit csinálnak az amerikai állampolgárok, több energiát használnak el, mint a fejlett világ nagy részében élők. Ez a termelőegységekre is igaz. Amerikában a papírgyárak termelése háromszor annyi ÜHG-emisszióval jár, mint a brazil és dél-koreai üzemeké. Ennek oka az energiafogyasztás mértéke, ami eredhet az energaifaló gépekből, de a túlfűtött épületektől is, ahol nincsen hőszigetelés. Amerikában egy tonna cement előállítása is energiaigényesebb, mint Kanadában, Mexikóban és Kínában.

Minden egyes megtermelt dollárra több ÜHG-t bocsát ki a levegőbe az USA, mint 93 másik ország. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) által összeállított toplista 137 államot tartalmaz, tehát a mezőny második felében kullog az energiapazarló Egyesült Államok. A hitech-nagyhatalom Japán és a low-tech államok, mint Thaiföld és Mexikó egyaránt maguk mögé utasították az összesítésben Amerikát.

A legnagyobb hatás azzal lenne elérhető, ha ugyanúgy költenénk a hatékonyságra, mint az energia előállítására.

Boston éjjel – 
Fotó: freeimages.com

Okos mérőkkel az energiahatékonyságért
Az okos mérőeszközök tömeges alkalmazása kínálja az egyik legjobb megoldást az Európai Unió 2014-ben életbe lépő új energiamegtakarítási követelményeire. A közösség energiahatékonysági irányelve értelmében 2014-től a tagországokban évente 1,5 százalékkal kell az energiafelhasználást csökkenteni, ám az okos mérőeszközökkel akár 5–15 százalékos energiamegtakarítás is lehetséges.
Az amerikai áramhálózat korszerűsítése mintegy 476 milliárd dollárjába kerülne a kormánynak (van rá terv, hogy 20 év alatt kiviteleznék), ám a fogyasztók szintjén mutatkozó megtakarítások és előnyök értéke elérheti akár a 2000 milliárd dollárt is, jelentette szakértőkre hivatkozva a Reuters. Az okosmérők és más energiatakarékos eszközök piacán olyan cégek versenyeznek, mint a GE, a Siemens, a Google, a Toshiba, a Cisco, a Business Machines és az ABB. (Egy kutatás szerint látványosan csökkent az energiafogyasztás azokban a háztartásokban, ahol fogyasztásmérőket használnak.)

A tiszta energiák terén jelentkező innovációk 942 dollárral lesznek képesek csökkenteni egy átlagos amerikai háztartás éves energiaszámláját, s az egész társadalomra nézve 1,1 barrel (131 164 518 liter) olaj fogyasztását küszöbölik ki. Ezek révén 2030-ra 13 százalékkal lenne csökkenthető az ország üvegházgáz-kibocsátása, állítja a Google.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo