A gázálarc is lehet trendi

Már a nagy divattervezők legfrissebb kollekcióiban is teret kap a mérgező szmog elleni védekezés Kínában. A legújabb divatkollekciókban már ebben a hétköznapokban elmaradhatatlan kiegészítőben mutatkoztak be a modellek.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Mercedes-Benz China Fashion Week

Peking nem az a város, ahol maszk nélkül indulnánk egy kis esti kocogásra. Ez két héttel a pekingi maraton után is nyilvánvaló (a 26 mérföldes távot a résztvevők maszkban teljesítették) , a Mercedes-Benz China Fashion Week egyik legmenőbb bemutatkozója, a Qiadan Yin Peng Sports Wear Collection ugyanis a ruhákhoz immár trendi kiegészítőként szmogmaszkokat is rendelt. Nem véletlenül, hiszen ez a kellék immár elengedhetetlen velejárója a kínai nagyvárosi életnek.

A légszennyezettség ugyanis már-már elviselhetetlen: a fővárosban átlagosan minden második napon meghaladja az egészségügyi határértéket, a nagy iparvárosokban, mint Sanghaj, vagy Tiencsin, pedig még ennél is szennyezettebb a levegő. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) friss kutatása szerint évente 1,2 millió kínai haláláért tehető felelőssé a szmog.

A szénből jön a gond

A szmog elsősorban a nyakló nélküli széntüzelésből származik: a fővárosban és környékén található erőművektől a számtalan házi kályháig. A helyzet pedig a hangzatos kormányzati ígéretek ellenére évről-évre rosszabb lesz, és nem csak Pekingben: Kína óriási gazdasági fellendülését, gazdagodását ugyanis elsősorban a szén fűti. Egyedül a kínai szénalapú áramtermelés éves növekménye nagyobb, mint a 25 európai OECD tagállam teljes megújuló energia kapacitása. Ha a kínai éves szénfogyasztást vasúti vagonokba pakolnánk, 550 ezer kilométer hosszú szerelvényt kapnánk. Ez a fekete reneszánsz a jövőnkbe kerülhet.

Pekingben elsősorban a szálló por okoz problémát, míg London a nitrogén-dioxidban veri a kínai fővárost: Londonban a Regent’s Park közelében 2012-ben 94, tavaly Pekingben pedig 56 mikrogramm/köbmétert mértek. (A kínai főváros levegője viszont egyéb káros anyagok tekintetében sokkal rosszabb a londoninál. A nitrogén-dioxidra vonatkozó uniós határérték 40 mikrogramm/köbméter.

A magyar helyzet sokkal rosszabb

Magyarországon minden évben sokkal rosszabb a helyzet. Az elmúlt fűtési évadban Debrecenben 247 mikrogramm/köbméter értéket mértek, szemben a londoni 102-vel, míg Nyíregyházán 187 volt a csúcskoncentráció. Az alig 8000 lakosú Putnokon február 1-jén 146 mikrogramm/köbméter volt a PM10 napi átlagkoncentrációja. Miskolcon 115 mikrogramm volt a tavalyi rekordérték, Szegeden pedig 102, éppen annyi, mint most Londonban. Budapesten is mértek a londoninál magasabb szennyezettséget. Pesthidegkúton 104, a többi külső kerületben „csak” 90 mikrogramm volt a tavalyi csúcskoncentráció.

ÉVENTE 18 EZREN HALNAK MEG A SZÉNERŐMŰVEK MIATT
Egy kutatás szerint Európában közvetve 18 ezer ember haláláért tehetők felelőssé a szénbányák és a szénerőművek. A szén égetése következtében a levegőbe kerülő szennyezés miatt fellépő egészségügyi költségek még a legóvatosabb becslés szerint is elérik a húszmilliárd eurót, a széntüzelésre visszavezethető megbetegedések miatt kieső munkanapok száma pedig meghaladja a négymilliót.

Véleményvezér

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.
Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo