Peking nem az a város, ahol maszk nélkül indulnánk egy kis esti kocogásra. Ez két héttel a pekingi maraton után is nyilvánvaló (a 26 mérföldes távot a résztvevők maszkban teljesítették) , a Mercedes-Benz China Fashion Week egyik legmenőbb bemutatkozója, a Qiadan Yin Peng Sports Wear Collection ugyanis a ruhákhoz immár trendi kiegészítőként szmogmaszkokat is rendelt. Nem véletlenül, hiszen ez a kellék immár elengedhetetlen velejárója a kínai nagyvárosi életnek.
A légszennyezettség ugyanis már-már elviselhetetlen: a fővárosban átlagosan minden második napon meghaladja az egészségügyi határértéket, a nagy iparvárosokban, mint Sanghaj, vagy Tiencsin, pedig még ennél is szennyezettebb a levegő. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) friss kutatása szerint évente 1,2 millió kínai haláláért tehető felelőssé a szmog.
A szénből jön a gond
A szmog elsősorban a nyakló nélküli széntüzelésből származik: a fővárosban és környékén található erőművektől a számtalan házi kályháig. A helyzet pedig a hangzatos kormányzati ígéretek ellenére évről-évre rosszabb lesz, és nem csak Pekingben: Kína óriási gazdasági fellendülését, gazdagodását ugyanis elsősorban a szén fűti. Egyedül a kínai szénalapú áramtermelés éves növekménye nagyobb, mint a 25 európai OECD tagállam teljes megújuló energia kapacitása. Ha a kínai éves szénfogyasztást vasúti vagonokba pakolnánk, 550 ezer kilométer hosszú szerelvényt kapnánk. Ez a fekete reneszánsz a jövőnkbe kerülhet.
Pekingben elsősorban a szálló por okoz problémát, míg London a nitrogén-dioxidban veri a kínai fővárost: Londonban a Regent’s Park közelében 2012-ben 94, tavaly Pekingben pedig 56 mikrogramm/köbmétert mértek. (A kínai főváros levegője viszont egyéb káros anyagok tekintetében sokkal rosszabb a londoninál. A nitrogén-dioxidra vonatkozó uniós határérték 40 mikrogramm/köbméter.
A magyar helyzet sokkal rosszabb
Magyarországon minden évben sokkal rosszabb a helyzet. Az elmúlt fűtési évadban Debrecenben 247 mikrogramm/köbméter értéket mértek, szemben a londoni 102-vel, míg Nyíregyházán 187 volt a csúcskoncentráció. Az alig 8000 lakosú Putnokon február 1-jén 146 mikrogramm/köbméter volt a PM10 napi átlagkoncentrációja. Miskolcon 115 mikrogramm volt a tavalyi rekordérték, Szegeden pedig 102, éppen annyi, mint most Londonban. Budapesten is mértek a londoninál magasabb szennyezettséget. Pesthidegkúton 104, a többi külső kerületben „csak” 90 mikrogramm volt a tavalyi csúcskoncentráció.