A Paracyrba wanlessi, vagyis maláj ugrópók a kutatások szerint ez a pókfaj az első és eddig egyetlen ragadozó, amely a rovar életciklusának minden fázisában, vagyis lárvaként, bábként és rovarként is megeszi a szúnyogot.
"Azért jelentős a felfedezés, mert a vízben élő lárva és báb nagyon eltér a felnőtt repülő rovartól, amely vér után kutatva gyötri az embereket. Az ugrópóknak nem kell megtanulnia, hogyan állapítsa meg a különböző fázisokról, hogy ugyanarról a rovarról van szó" - írta közleményében Fiona Cross, a Canterbury Egyetem munkatársa, a kutatás egyik résztvevője.
Az ugrópókoknak a lehetséges zsákmányállatok nagy választékát kínálták a kísérletben, és azok mindig a szúnyogot választották, bármilyen stádiumában is találkoztak vele. Mindjárt rokonszenvesebb nem igaz? Amellett, hogy bírnánk, ha a nyári estéken a közelben lenne egy-egy falánk példány ebből a pókfajból, ennél az emberiség számára nagyobb mértékű hasznot is hozhat. A pókpusztító faj ugyanis kiváló ellenszere lehet az évente több millió ember haláláért felelős maláriának. (A malária tényleg nagy gond, ld. keretes írásunkat.)
A kutatás pillanatnyi fázisában túlzás lenne azt állítani, hogy ez a pók hatékony szúnyogirtó fegyverként használható, de tanulmányozása mindenképpen sokat segíthet a kutatóknak különösen, hogy a malária ellen egyelőre csak nagyon durva vegyszerekkel lehetséges védekezni. Sokkal egyszerűbb, ha az azt terjesztő szúnyogok természetes ellensége végez vele.