A klímatárgyalások célja évek óta az, hogy 2 Celsius fok alatt tartsák a globális felmelegedést, s az ehhez szükséges mértékben csökkentsék az országok üvegházgáz-kibocsátását.
Ha ehhez nem tudja tartani magát a nemzetközi közösség, Pakisztán például nem lesz képes felszámolni a mélyszegénységet 2030-ig, ugyanis ha az éghajlatváltozás a megszokott mederben halad, az egyre súlyosabbá váló vízhiány további károkat okoz a mezőgazdaságnak és a kistermelőknek, derült ki az angliai Climate and Development Knowledge Network tanulmányából.
Ha sikerül tartani a 2 Celsius fokos felmelegedést, az országban csak "alacsony a veszélye", hogy felszámolhatatlan lesz a szegénység, ismertette a jelentést a Reuters. Ez az első jelentések egyike, mely végre számosítja a környezetpusztulás vagyontalan lakosságra gyakorolt hatását.
3-5 C
3-5 Celsius fokos felmelegedés esetén a fejlesztési célok -melyek a szegénység felszámolását, a nemek munkavállalói egyenlőségét, a vezetékes víz elterjesztését célozzák meg- egyértelműen sérülni fognak, s a szegények létszáma óvatos becslések szerint 80%-kal, de akár 140%-kal is nőhet, főként Ázsiában, valamint Afrika Szaharától délre fekvő részén.
A klímavédelmi egyezményre vonatkozó tárgyalások következő fordulóját New Yorkban tartják 2015 szeptemberében, majd Párizsban következik az újabb találkozó decemberben. (De már hosszú évek óta készülnek rá.)
Mivel a szárazság vagy a tengerszint növekedése visszaveti az agráriumot, a terményhozamot és károsítja a kistermelők és családjaik megélhetését, a "zéró emisszió" és a "zéró szegénység" céljai elválaszthatatlanok egymástól, vélik szakértők.
A gazdag donorországok 2020-ig 100 milliárd dollárnyi "új" klímasegély -vagyis új forrás, nem átpántlikázott, eddig is folyósított adomány- folyósítását vállalták egy e célra létrehozott alapba. Mind ezidáig az összegnek csak töredéke érkezett be.