A University of Nevada két geológusa, Brenda Buck és Rodney Metcalf Nevada síkságain találtak bizonyítékokat arra, hogy a kőzetek azbeszttel vannak telítve, írta a The New York Times.
Nem ipari szennyeződésről van szó, a kövekben eleve megtalálható az azbeszt, de az építkezések, a régió ipari fejlettsége és a kövek természetes erodálódása miatt gyakran megforgatott talajból a szél a magasba fújja ezt az emberi szervezetre káros anyagot.
A mezoteliómás megbetegedéseket az orvostudomány gyakran az azbeszttel való érintkezésnek tudja be. Nevada déli részén főleg kamaszok és nők szerepelnek az új esetek között, holott hagyományosan az idősebb férfiak köréből kerültek ki az esetek, akiknek valamilyen közük volt a bányászathoz. Az USA központi betegnyilvántartó hivatala is megerősítette az adatokat. A hatóságok és a közvélemény akkor jött rá, milyen veszélynek vannak kitéve, amikor a két geológus Las Vegas közelében is talált azbesztet a talajban és a kövekben.
Elhallgató hadművelet
Megkezdődött a vizsgálat eltussolása. A két geológus felkereste a hatósági képviselőket, de azok nem voltak hajlandók értekezni velük. Sőt, Nevada állam egészségügyi hatósága arra kötelezte Francine Baumannt, a University of Hawaii kutatóját, hogy mondja le egy szakmai konferenciára megszervezett prezentációját, mely erről a témáról szólt volna. Ezután a rákos megbetegedések folyamatosan frissített hivatalos statisztikáihoz való hozzáférését is visszavonták a szakembertől.
A tudósok és a hivatali személyek egymásnak feszülése évek óta tartó ügy. Nevada állam természetesen fél attól, hogy az azbeszt-kitettség hírétől és egyáltalán bármilyen tudományos, komolyan vehető kutatási eredménytől visszaesne a turizmus, melyből Las Vegas él. Az egészségügyi hatóság saját kutatása nem talált bizonyítékot arra nézvést, hogy az azbeszt veszélyt jelentene a helyi lakosok egészségére. Szerintük a mezoteliómás megbetegedések száma nemhogy nem haladja meg az országos átlagot, de bőven az alatt van.
Egy 490 millió dolláros autópálya-építési projektet leállítottak Boulder City környékén, miután kiderült, hogy a régió azbesztben gazdag, de a hatóságok végül úgy találták, hogy a 150(!) mintában egytől-egyig megtalált azbeszt mennyisége nem jelent veszélyt az emberekre. Egy Las Vegas-i autóút építése is veszélybe került, mert a két említett egyetemi geológus által azonosított azbeszt-gazdag régión futna keresztül. A két nevadai geológus megvizsgálta a nevadai Boulder City-ben és a Las Vegasban talált azbesztmintákat és úgy találták, hogy azok alakban és méretben hasonlítanak egymásra. Tudósok néhány hete a természetes azbeszt felbukkanásáról jelentettek meg tanulmányokat a szomszédos Arizona államban. Véleményük szerint az anyag Nevadából érkezett a levegőben.