Elzárják a lakáshitelesek elől az üres házakat

Nemcsak ökológiailag jelentett óriási pazarlást a 2008-ig felpörgő ingatlanboom, mely üresen álló, félkész nyaralónegyedeket hagyott maga után Spanyolországban és másutt. A kész lakóépületekbe beköltözhetnének a kilakoltatott lakáshitelesek. De a polgármesteri hivatalok a bankok pártját fogják.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy fenntartható társadalomban ideális esetben nem fújódnak fel olyan piaci lufik, melyek kipukkadásakor jelentős erőforrások mennek veszendőbe. Mégis időről-időre elszállnak a várakozások, a profitérdekek, felkúsznak egyes vagyontárgyak árai - aztán összeomlik a mánia és az árszint.

Az eredmény: csend utáni vihar, elértéktelenedett, feleslegessé vált ingatlanok. Nem tucatjával, hanem ezrével.

Egy a sok befejezetlen projekt közül
(fotók: www.sabinegruffat.com/Speculation.html)

Ez látszik a Speculation Nation című dokumentumfilmben, melyet a Thesszaloniki Dokumentumfilm fesztiválon vetítettek. A filmet narráló Sabina Gruffat -a film társrendezője- megjegyzi, hogy Amerikában nagyon absztraktan kezelték a gazdasági válságot. Mindenki a derivatívákról beszélt, amelyek a krízist okozták. Spanyolországban sokkal konkrétabb megjelenést kapott a válság. Ezt közvetíti Gruffat képsoraival.

Félbehagyva

A gazdasági válság itt "egy hely, amit meglátogathatsz", mondja. "Ház, amibe belopózhatsz, út, amin autózhatsz, egy teljesen felépült repülőtér, ahol soha többé nem szállhatsz fel egy repülőre."

Groteszk látvány tárul az ember -és a kamera- elé. Egész nyaralónegyedek lettek az enyészeté. Nemcsak az ibériai félszigetén, de például olyan luxusszigeteken is, mint Mallorca. Luxusvillák, nívós sorházak, stílusos lakások, teraszok, ahol a felső középosztály süttette volna magát. Sok lakást el sem tudtak adni, mert mire elkészültek, már nem volt rájuk fizetőképes kereslet. Így néznek ki a hamvába holt luxus mementói.

Abbamaradt

No és ott vannak még az elmaradhatatlan golfpályák. Sőt egy reptér is. Pontosabban az üres kifutópálya (amely a leghosszabb volt Európában), az üres terminál, az üres parkoló. Ez maradt utána. A reptér mindössze 3 évnyi működés után 2012-ben bezárt, mert tulajdonosai csődbe mentek.

Eredetileg Don Quijote reptérnek hívták (később Ciudad Real Central Airport néven üzemelt). Stílszerű elnevezés. A piac az ingatlanbőség és a könnyű hitelezés vízióját kergette - akárcsak Don Quijote a maga fantazmagóriáit.

Lakóépület-förmedvény

Mennyi pénz, energia, erőforrás ment ezekbe a projektekbe. Homok, beton, villamosenergia, benzin, munkaórák. E luxus-szeméttelepek az ökológiailag pazarló nyugati civilizáció szégyenfoltjai.

Elkészületlenül

Törvénymódosítás az oka
A spanyol ingatlanboom gyökerei 1998-ra nyúlnak vissza, amikor egy a korábbinál jóval liberálisabb földtörvényt léptettek életbe.
Korábban a mezőgazdasági területeket védte a jogrend, ezt törölte el az új jogszabály. Ezzel sokkal könnyebbé vált az ingatlanfejlesztés.
Az építőipar hamarosan a GDP 12 %-át tette ki, míg Franciaországban vagy Angliában a szektor ennek felével részesült a nemzeti össztermékből.
Ekkoriban évente 120 000 jelzálogot raktak lakásokra. 2013-ban már csak 15 000-t.
Kihasználatlan javak

Sabine Gruffat és Bill Brown közös filmjéből kiderül, hogy a Sesenia lakónegyedet például 30 000 emberre tervezték. De amikor beütött a krach, az ingatlanfejlesztő lelécelt. Állítólag Egyenlítői-Guineában húzta meg magát.

Az elkészült lakóházak -egy rideg spanyol várostervezés és építészeti stílus förmedvényei- üresen állnak. Tulajdonjoguk átszállt a hitelező bankokra. A 6 legnagyobb spanyol bank összesen 159 milliárd eurót érő ingatlanvagyonnal rendelkezik, állítja a Goldman Sachs jelentése.

A bedőlt lakáshitelek miatt utcára kényszerült családok feltörték a lakatokat és beköltöztek e házakba. A graffiti-művészet is felvirágzott: a nagytőkéseket karikírozó rajzok díszítik a kültéri falakat.

A polgármester úgy határozott, hogy kikapcsolják a vizet és a villanyt. Az illegális ingatlanbitorlók így hát generátorral elégítik ki áramigényüket.

A kihasználatlan javak léte -melyek használatára mindennél nagyobb igény lenne most-erkölcsi kérdést is felvet. A film foglalkozik a lakáshitelesek mozgalmának aktivistáival, akik szerint a spanyol alkotmányt idézik: "Minden spanyolnak joga van ahhoz, hogy tisztességes és megfelelő lakhatással bírjon, a hatóságok elősegítik a megfelelő körülmények létrejöttét és a kellő szabályokat hozzák meg a köz érdekében."

A filmben látni, ahogy azért tüntetnek, a városvezetés sajátítsa ki az üres épületeket, vegyék át azokat a bankoktól, és engedjék be oda a kilakoltatott családokat.

A törvény a bankok oldalán áll

De a hatóságok még a közterületet is védik: Sevillában a kilakoltatottak a város feletti domb apró barlangvájataiban alakítottak ki garzonlakásokat. De jöttek a rendfenntartók és ezeket is befalazták.

A Tel Aviv-i DocAviv fesztivál versenyprogramjában szerepelt a The Shelter című film, mely a spanyol ingatlansztori másik oldalát, vagy inkább folytatását villantja fel. Ez a film egy svájci város (esti) hajléktalanszállójának mindennapjait örökíti meg (ahol néhány euróba kerül a szállásdíj). Itt a nincstelen között felbukkan egy spanyol pár is. Akik munkát jöttek keresni, mert otthon a bank elvette a lakásukat. Van megspórolt pénzük, de minden eurócentre szükségük lesz, hogy kibírják addig, míg munkát találnak.

Occupy Wall Street? Occupy Spain!

A protekció és a tulaj jóindulata szükséges, mivel minden este óriási a sor és csak a rászorulók töredéke juthat be. Megy hát az ordibálás, tolakodás. Könnyek potyognak, indulatok csapnak a magasba. A film hatásosan dokumentálja ezt a mindennapos tortúrát, ami különösen a téli hónapokban élet-halál kérdése. Az alkotók tulajdonképpen ezen keresztül éreztetik a fejlett jóléti állam állítólagos demokráciája elleni kritikájukat.

A földalatti szálló üzemeltetői igyekeznek mindig helyet biztosítani az olyan bevándorlóknak, mint a spanyol pár. Embereknek, akiknek megvan az esélyük, hogy felemelkedjenek. De nem sikerül nekik. A film vége felé újra felbukkan a férj: felesége elhagyta. Lelépett egy másik férfival.

Graffiti-demokrácia

Diszkontáron viszik
Az ingatlanboom csúcspontja óta eltelt időben 50 %-kal estek az ingatlanárak Spanyolországban. A piac ismét kedvező terep lett a külföldi nagybefektetők számára, akik csőstül jönnek, hogy diszkontáron vásároljanak.
A The New York Times szerint a British Airways Londonból Madridba induló járatai rendre tele vannak brit ingatlanügynökökkel. Megjelentek az amerikaiak is. A Baupost hedge fund bevásárlóközpontokat vett, Soros György alapja és a Paulson & Company spanyol ingatlancégekben vásárol részesedéseket. A Goldman Sachs és a Blackstone lakásokat vásárol Madridban (utóbbi 1860 lakást 125,5 millió dollárért, vagyis darabját 67 473 dollárért, azaz 18,7 millió forintért). A Kohlberg Kravis Roberts egy játékparkba vásárolta be magát.
A válság hamvain újabb lufi van készülőben?

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo