De mi is az a co-housing? Lényegében olyan közösségi lakóhely és lakhatási forma, ahol a lakók közösségi feladatokat is végeznek. A co-housing nem kommuna: a lakóknak van jól körülhatárolt személyes életterük, saját tulajdonuk; a privát szférán túl azonban különféle megosztott, közösségi terek is a rendelkezésükre állnak. Ezek lehetnek közös időtöltésre szolgáló belső (nappali, étkező, könyvtár) vagy külső (terasz, kert) terek, illetve közös használatú gazdasági helyiségek (mosókonyha, biciklitároló, barkács-szoba).
Emellett minden co-housingnak fontos jellemzője az aktív részvétel a közös lakóhely megteremtésében és működtetésében: az együttes tervezést követően a ház önmenedzselése, közös programok szervezése vagy épp a gyermekfelügyelet is az itt lakók feladata.
A közösségek általában törekednek a kor, nem, társadalmi helyzet szempontjából való sokszínűségre, de vannak idősek, egyedülálló nők vagy gyermekes családok számára létrejött speciális lakóközösségek is. Bár a co-housing nyitott mindenki számára, a szakirodalom szerint főként a középosztály tagjainak jelent ez a lakhatási forma alternatívát, hiszen az önszerveződési képesség, a tudatosság, és a fenntarthatósági szempontok náluk kaphatnak nagyobb szerepet.