Infokom


Mire jó és mire nem az ICO?

Mire jó és mire nem az ICO? 

Az ICO-król, azaz a blockchain-alapú, közösségi tökebevonásról készített összefoglalót a Deloitte, annak előnyeit és hátrányait is bemutatva.
Hatalmas és nemcsak bűnözésre való a deep web

Hatalmas és nemcsak bűnözésre való a deep web 

Óriási, nagyrészt feltérképezetlen adattömeget jelent a deep web. Az internet sötét oldalát azonban ma már kevésbé használják a bűnözők, és szerepet játszik az internetes cenzúra kikerülésében is.
Magyar kereskedőknek is elérhető a Google Pay

Magyar kereskedőknek is elérhető a Google Pay 

Szeptember 1-től már a hazai webshopok is felkínálhatják vásárlóik számára a világ egyik legnépszerűbb és legnagyobb felhasználói körrel bíró fizetési megoldását, a Google Pay-t – írja a Kosárérték Magazin.
Küszöbön a vr-forradalom

Küszöbön a vr-forradalom 

Bár a piac az első negyedévben csökkent, az AR- és VR-eszközök forgalmának meredek emelkedésére számíthatunk a következő években – írja a Bitport.
Hogyan kerüljük el, hogy a rendszergazda visszaéljen a jogával?

Hogyan kerüljük el, hogy a rendszergazda visszaéljen a jogával? 

Egy friss tanulmány szerint ugyanis a vállalatoknál évente átlagosan közel öt alkalommal történik belülről induló támadás vagy visszaélés az adatokkal. A Micro Focus szakértői bemutatják, hogyan lehet biztonságosan kezelni és ellenőrizni a rendszergazai fiókokat.
Az egész háztartást megszervezi – ja és még hűt is

Az egész háztartást megszervezi – ja és még hűt is 

Fűt, zenél és világít. Ételreceptekkel, bevásárlási listával szolgál, és figyelmeztet, mielőtt a tárolt étel megromlana. Ez a Samsung mesterséges intelligenciával felszerelt hűtőszekrénye.
Van élet a mobilon túl is – néhány tanács függőség ellen

Van élet a mobilon túl is – néhány tanács függőség ellen 

Kevés a szabadidőnk – és abból is sokat elvesznek az elektronikus kütyük, főleg a mobil. Mit tehetünk ellene? Az alábbi tanácsokból okulhatunk.
Még mindig nem bíznak eléggé a blokkláncban a vezetők

Még mindig nem bíznak eléggé a blokkláncban a vezetők 

A blockchain technológiában hatalmas potenciál rejlik azáltal, hogy egyéni felhasználók az interneten keresztül bármilyen értéket átruházhatnak egymásra vagy bármilyen dokumentumot, szerződést létrehozhatnak egymás között harmadik fél közreműködése nélkül. Az üzleti megtérülés vonzó lehet, ha a szervezetek megértik, mi a technológia felhasználásának végső célja, és ezt összeegyeztetik a tervezésükkel.
Berlin leválna az amerikai technológiáról

Berlin leválna az amerikai technológiáról 

Németország nem akar függésben maradni az amerikai technológiától infrastruktúrájának biztosításában, ezért kockázati tőkével is támogatja a kíberbiztonsági kutatásokat.
Ez lehet a kiskereskedelem jövője

Ez lehet a kiskereskedelem jövője 

Nincs pénztáros, a vonalkódot mobillal olvassuk le, fizetni akár arccal is lehet – az Alibaba a közelmúltban számos futurisztikus, szinte teljesen automatizált boltot indított Kínában. A kényelem árnyoldala, hogy az árukért részben az adataikkal fizetnek a vásárlók.

Itt az ősz, megint jönnek a zsarolóvírusok 

Bár vannak olyan kibertámadási módszerek, amelyek során az elkövetők felhasználói közreműködés nélkül, szoftversérülékenységek és konfigurációs hiányosságok kihasználásával juttatnak kártevőket (zsarolóvírusokat, trójaikat, férgeket, kémszoftvereket, stb.) egy rendszerbe, az esetek jelentős részében mégis sokkal egyszerűbb magukat a célszemélyeket rávenni a betöréshez és fertőzéshez szükséges műveletek elvégzésére - írja a Makay.net kiberbiztonsági cég.

Egyre több országban manipulálják a közösségi médiát 

A világ országainak száma, ahol szervezetten manipulálják, nagy összegekből, a közösségi médiát, a korábbi 28-ról 48-ra emelkedett. Magyarországon a kormány 2010-ben alkalmazott ilyen módszert, olvasható az Oxfordi Egyetem Internet Intézetének jelentésében.

Mindennapi hadviselés: Robotkatonák a drónok ellen 

A héten 75 ország tudósai, szakértői tárgyalnak Genfben a „halálos önműködő fegyverek” eltiltásáról. Ilyen nemzetközi szerződésre sürgős szükség van, mert az olcsó technológia olyan gyorsan terjed, hogy 5-10 éven belül minden ország megengedhet magának ilyen fegyvereket.

Több százezer IT-biztonsági szakember hiányzik 

A kiberbűnözés terjedésével egyre növekszik az igény a jól képzett információbiztonsági szakemberekre. Három éven belül várhatóan 3,5 millió betöltetlen állás lesz a szektorban világszerte, az európai cégek háromnegyede szerint nem megfelelő a kiberbiztonsági csapata.

Mobilon böngészünk, de az asztalon vásárolunk 

Az online kereskedelem töretlenül halad előre: a felmérések szerint az elmúlt négy évben közel megduplázódott a forgalom. A GKI Digital adatai szerint miközben a kiskereskedelem egésze 2017-ben „csak” hozzávetőleg 6%-kal bővült egy év alatt, addig az online piac csaknem 18%-kal tudta növelni bevételeit. Adatok szerint a legtöbben mobilon válogatnak az ajánlatok között, a vásárlást azonban asztali gépről intézik.

A szülők felelőssége, hova kattint, mit oszt meg a gyerek az interneten 

Technikailag felkészültebbek, mégis kevésbé körültekintőek az online világ veszélyeivel kapcsolatban a tinédzserek, azaz nem fordítanak elég figyelmet az adataik, magánéletük védelmére, kártevőkre és a netes átverésekre – írja az ESET.

Átvette a GDPR-t egy amerikai állam, a Szilícium-völgy nem örül 

Kalifornia állam Amerikában elsőként fogadta el a személyes adatok védelméről szóló, 2020-tól életbe lépő szabályozást. A Szilícium-völgy óriásai nincsenek elragadtatva és máris megváltoztatnák a szabályozást – írja a Bitport.

Formabontó egérkísérlet 

„Felbillentett” egeret hoz forgalomba a Logitech, amely könnyebben illeszkedik a kézhez, mint elődei, ráadásul kábel helyett Bluetooth kapcsolja számítógépünkhöz.

Ne a zárat cseréljük le, hanem a jelszavakat, ha lapátra tesszük a pasit 

Az Egyesült Államokban egyre több nő hívja a különböző segélyvonalakat azért, mert a volt élettársa a lakásába telepített különböző okoseszközökön keresztül zaklatja. A G DATA arra figyelmeztet, hogy a szakítás részeként ma már érdemes minden eszközt a gyári állapotára visszaállítani, majd a hozzájuk tartozó jelszavakat lecserélni.

Álhíreket terjesztő orosz és iráni profilok százait törölte a Facebook 

Iráni szervek és az orosz katonai katonai hírszerzés által fenntartott profilok százait törölte a Facebook, hogy megakadályozza a további manipulációkat a Közel-Keleten, illetve az amerikai politikai élet befolyásolását.

Ezzel a koktéllal vigyázzon, minden cseppje fertőző 

Egy rendkívül fejlett és kifinomult Dark Tequila nevű kiberprogram tombol legalább öt éve Mexikóban: ellopja a bankszámlákhoz tartozó hitelesítő-, valamint a privát- és nagyvállalati adatokat egy olyan kártékony program (malware) segítségével, amely lehetővé teszi, hogy offline is mozgatni lehessen a fájlokat az áldozat számítógépein.

ML vs. AI: ön tudja, mi a különbség? 

Az ESET globális kutatása kimutatta, hogy a mesterséges intelligenciát (AI) és a gépi tanulást (ML) övező felhajtás eredményeként az informatikai döntéshozók háromnegyede csodafegyverként tekint ezekre a technológiákra a kiberbiztonság területén. Az ESET szakemberei azonban úgy vélik, hogy ez a népszerűség zavart okozhat az informatikai csapatok körében, és a hamis biztonságérzet miatt még nagyobb veszélyt is jelenthet a vállalatok számára.

A jövőben adatainkkal is fizethetünk lakbért 

Intelligens lakásokat ad bérbe egy New York-i startup, de cserébe a bérlőnek vállalnia kell, hogy minden tevékenységét figyelik. Az adatokat egyelőre még nem értékesítik.

Rengeteg szemetet kerülgetünk a közösségi oldalakon is 

Értve ez alatt a reklámcélú, de mindenképpen kéretlen üzeneteket, az álhíreket vagy a sima hülyeségeket. Ötödrészük viszont a helyzet javulását tapasztalja – írja a Bitport.

Felhőtechnológiát fejleszt a CERN 

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) újabb három évvel meghosszabbítja együttműködését az Oracle-lel.

Lesz-e európai Szilícium-völgy? 

Néhány sikeres próbálkozás ellenére még lemaradt Európa az Egyesült Államokkal szemben az innováció és a sikeres tech-cégek terén. A Széchenyi Tőkealap-kezelő blogja szerint azonban hamarosan Európából is megjelennek az unikorniscégek.

Akkor is lát a Google, ha azt hisszük, hogy nem 

A Google-t használva hiába töröljük számítógépünkön, mobilunkon a beállításoknál a tartózkodási helyek tárolását, a rendszer mégis rögzíti azokat.

Legszívesebben ujjlenyomattal lépünk be 

Az ujjlenyomat-olvasó a legnépszerűbb és legbiztonságosabbnak tartott képernyő-feloldási mód a magyar okostelefon-tulajdonosok körében – ez derült ki a Huawei több mint 7 ezer fő részvételével végzett online felméréséből.

Leginkább tévézésre használunk okos megoldásokat 

Az otthonunk működtetését szolgáló legkorszerűbb megoldások még nem terjedtek el széles körben Magyarországon – derül ki a Fundamenta okosotthonokat vizsgáló országos reprezentatív kutatásából.

Levélszavazás helyett: blockchain-appal szavazhatnak a külhoni választók 

Nyugat-Virginia amerikai szövetségi államban ősszel egy blockchainalapú mobilappon keresztül szavazhatnak azok a polgárok, akik épp külföldön tartózkodnak - írja a Bitport.

Pótolhatatlan képeink tűnhetnek el, mégsem törődünk a védelemmel 

Az emberek majdnem ötödének a legfontosabb adataik a mobil készülékeiken az utazásaikról készített fotók és videók. További harmaduk azt mondja, ha elvesztik vagy ellopnák azokat, nem tudná soha a rajta lévő fotókat pótolni.

A Facebook még több adatunkat szeretné, a bankok egyelőre ellenállnak 

A Facebook nagybankokkal tárgyal arról, hogy megkaphassa azok ügyfeleinek adatait és személyre szólóan hirdethessen. A bankok óvatosak.

Már az óvodások is alig hallgatnak mesét cd-ről 

Kilenc évesen minden második német gyereknek van mobiltelefonja, 13 éves korukra már 92 százalékuknak. Tévézés rádiózás, lapolvasás helyett egyre többen streaming és videó-szolgáltatásokat használnak.

Lehet, hogy totálkáros, de az adatok még így is menthetők 

Mobilok javításával foglalkozó szakembert kérdezett a Der Spiegel arról, mi a teendő, ha „szokásos” nyári baleset történik kedves mobilunkkal: a homokba esik, netán egyenesen a tenger vízébe pottyan?...

Kriptovaluta-szak is indul egy főiskolán 

Egy kínai milliárdos 300 millió dollárból épít az USA-ban egy kriptovalutákhoz kapcsolódó technológiákkal foglalkozó innovációs hubot, és mellé egyetemi képzést is indít, írja a Bitport.

Európai Bíróság: nem közölhető újra egy nyilvános Facebook-fotó sem 

Az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy a szerző engedélyével online hozzáférhetővé tett fotó nem használható fel a szerző újabb engedélye nélkül egy másik honlapon, azonban kiskaput jelenthet ez alól a kattintható hiperlinkek használata.

Hazánkból indul a tűzvédelem digitális forradalma 

Egy magyar fejlesztésű applikáció digitalizálja a tűzoltó készülékek minden adatát, így védi a környezetet a felesleges papírfelhasználástól, a karbantartók számára pedig rengeteg időt spórol, akik mostantól a mobiltelefonjuk segítségével pár perc alatt elvégezhetik azt, ami eddig több óráig tartott. A tűzvédelem digitalizációja hazánkból indulva a régiós piacokat is elérte; hamarosan Csehországban és Szlovákiában is áttérhetnek a digitális megoldásokra.

Sötét erdőben is tájékozódik az új szuperdrón 

Egy robot, drón, könnyen irányítható utakon, vagy a levegőben – de nem találja meg célját, ha erdő sűrűjében vezető ösvényen indítjuk. Erre találtak megoldást svájci kutatók.

12 percig bírják ki mobilozás nélkül a britek 

Szinte tíz percet sem bírnak ki a britek a mobiltelefonjuk nélkül, átlag 12 percenként "ránéznek" készülékükre csütörtökön ismertetett adatok szerint. 

Magunk szabályozhatjuk, mennyit lógjunk a Facebookon 

Új eszközök érkeznek a Facebookra és az Instagramra, hogy a felhasználók hasznosan tölthessék el idejüket a platformokon: az új activity dashboard felületen közösségi aktivitásukat tekinthetik át, de bekapcsolhatnak napi figyelmeztetőt is az oldalon töltött idő szabályozására, illetve egy új funkció áll rendelkezésükre az ismerősöktől érkező értesítések korlátozására is.

A robotporszívó is bármit kifigyelhet 

A Gartner előrejelzései szerint pár éven belül 50 milliárd eszköz lesz hálózatba kapcsolva. Az ezeken az eszközökön alapuló Internet of Things (IoT), azaz a dolgok internete már jelenleg is komoly kihívást jelent a biztonsági szakembereknek, ráadásul az egyre elterjedtebb otthoni okoseszközök felhasználói sincsenek biztonságban.

AI tervezné meg a tökéletes trailert 

A 20th Century Fox kutatói a mesterséges intelligencia bevetésével igyekeznek finomra hangolni a filmek csalogató előzeteseit, írja a Bitport.

Kínában már működik az automatizált házhoz szállítás 

Miközben nemrég több cég is engedélyt kapott Kínában arra, hogy drónokkal végezzenek kiszállítást, az utakon megjelentek az automatikusan közlekedő házhozszállító járművek.

Big data-val a háború is megjósolható? 

Big Data és AI segítségével jósolná meg a német honvédelem, mi várható a válságzónákban, azt is megpróbálják előrejelezni, hol a legnagyobb egy fegyveres konfliktus veszélye.

Sok fogyasztó boldog a személyre szabott reklámoktól 

A közösségi média központi eleme a reklám, amit azonban a használók nagy része nem is érzékel. Nem nagyon foglalkoztatja őket, hogy felismerjék és megkülönböztessék azokat más információktól.

Ipar 4.0: tanuljunk mintagyáraktól 

Ingyen, a digitális transzformációt már végrehajtott gyárak segítségével készítik fel a 4.0-s ipari megoldások bevezetésére a kkv-kat az Ipar 4.0 Mintagyárak programban. Az IFKA és az IVSZ közös projektjének célja, hogy a magyar beszállítók megfeleljenek a multinacionális megrendelők egyre növekvő igényeinek.

Már csak vállalatok vesznek pc-t 

A második negyedévben több, mint 62 millió személyi számítógépet adtak el a világon - hat év után először növekedett a pc-k iránti kereslet. A növekedés elsősorban vállalati vásárlásoknak tudható be.

Újra megéri bitcoinba fektetni? 

Ismét erősödni kezdett a bitcoin árfolyama, de a 2017-eshez hasonló roham nem látszik valószínűnek. Sok múlhat a Goldman Sach új elnökének, az óvatosan kriptovaluta-párti David Solomon döntésein.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Költségkímélés

Hízott a bankok fetekelistája

Hízott a bankok fetekelistája 

Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.

Pénzszerzés

Az egyik támogatott hitel ütheti ki a másikat?

Az egyik támogatott hitel ütheti ki a másikat? 

Egyáltalán nem indult jól az év a babaváró hitel szempontjából, hiszen érezhetően csökkent az új szerződések összege.

Adózás

Június végéig adott időt a NAV a gépjárműadóra

Június végéig adott időt a NAV a gépjárműadóra 

Június 30-ig kérhetik az automatikus öt havi pótlékmentes részletfizetést azok a magánszemélyek, akik nem tudják a gépjárműadót egy összegben rendezni.

Jogi kisokos

Új időszámítás kezdődik a magyar kriptopiacon

Új időszámítás kezdődik a magyar kriptopiacon  

Július elsejétől minden Magyarországon működő kriptoszolgáltatónak kötelező lesz a MiCA rendelet szerinti uniós engedély.

Klímablog

Új visszaváltó automata debütált

Új visszaváltó automata debütált  

Az új, mobil visszaváltó automata a jövőben fesztiválokon és tömegrendezvényeken teszi lehetővé majd a fémdobozok, a PET palackok és az üvegek visszaváltását.

Társadalom

Több százezer drónt küldenek a britek Ukrajnának

Több százezer drónt küldenek a britek Ukrajnának 

Brit külügyminisztérium: jelentős haladást sikerült elérni a londoni tárgyaláson a következő lépésekről.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo