Infokom

GDPR és adatvédelem: meglátni és eltörölni
A GDPR minden olyan hazai szervezetre vonatkozik, amely valamilyen szinten személyes adatokat kezel. A feltételek megértése, tisztázása és teljesítése jelentős terhet és plusz munkát ró a vállalatokra, hiszen számos különféle területet, dokumentumot és adatbázist érint. A Micro Focus szakértői szerint azonban automatizálással jelentősen egyszerűsíthetők ezek a feladatok.

Könnyen lebuktathatók a drónozók
Terjednek a drónok – a bűnözésben is. Az amerikai hatóságok az Interpollal együttműködve dolgozzák ki a módszereket a tettesek felderítésére.

Hatalmas tévedésben élnek a cégvezetők
Továbbra is tévedésben élnek a kis- és középvállalatok vezetői. A hordozható eszközöket szinte elhanyagolható kiberfelületi fenyegetettségnek találják és még inkább nincsenek tisztában a valós támadások igen késői felfedezésével. Ezen felül a hátrahagyott károk költségeit is csak utólag vehetik számításba.

Állandó mozgásban a német taxisok
Hannoverben 160 „mozgó taxi” járja az utcákat. Telefonos alkalmazással rendelhetők, perceken belül a helyszínen vannak, hogy a kívánt célpontra szállítsák az utast – jövőre már elektromos kocsikkal és Hamburgban is.

Avatar-robot szűrné ki a gyanús alakokat
A következő években megkétszereződik az utazók száma, így tovább nő a bűnözés, a terror veszélye. Ezért a mesterséges intelligenciát is bevethetik a hatékonyabb határ-ellenőrzésre az EU-ban.

Fekete pénteken se higgyünk a milliós kedvezményben
A Black Friday időszakára létrehozott hamis webáruházak hihetetlennek tűnő ajánlatokkal kecsegtetnek, ha pedig bedőlünk nekik, nemcsak egy adott tétel árát, de a bankkártya-adatainkat is bukhatjuk.

Ha gyorsan kell, nem mindegy, mivel töltjük a telefont
Mobiltelefonunkat, tabletünket néha sürgősen, méghozzá gyorsan kéne tölteni. Mit tehetünk?

Illegális appokkal fertőznek a bűnözők
Az anyagi motiváltságú, digitális bűnözők a célzott zsarolóvírushoz fordulnak, másokat is erre ösztönözve. 2018-ban a digitális bűnözők dollármilliókat szereztek egyedi tervezésű, célzott zsarolószoftveres támadásaikkal.

A jogi csűrcsavart még nem lehet gépesíteni
A következő évtizedekben gyökeresen átalakíthatja a jog minden területét a technológia, azonban a mesterséges intelligencia széles körű alkalmazása és a blokklánc-rendszerek terjedése ellenére a humán tényező továbbra is nélkülözhetetlen eleme marad a jogalkotásnak és a jogalkalmazásnak egyaránt.

Bőrünknek megfelelő krémet kever az AI
A mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása a következő években átalakítja a kereskedelmet. Csatlakozni tudnak az új rendhez a kisebb boltok is – de aki nem számol az új korszakkal, veszít.
Black Friday riasztás: a bűnözők is rákészültek
A népszerű online divatáru-boltok az adatlopó programok első számú célpontjai között vannak 2018-ban. Néhány banki trójai vírus több tucatnyi fogyasztói online vásárlási oldalt támad; főként az európai és a feltörekvő országbeli piacok érintettek – figyelmeztet a Kaspersky Lab.
Olcsóbb lesz a telefonálás külföldre
Olcsóbb telefonálást és új vészhivó rendszert vezetnek be jövőre az Unióban. A távközlési cégek ugyanakkor a kiszámíthatóságnak köszönhetően felpörgethetik befektetéseiket a nagysebességű internetbe.
Menő lett a zöld kötvény a pénzvilágban
A digitalizáció új távlatokat nyitott a klasszikus banki területeken. Fenntarthatóság és fintech lehetnek a globális pénzvilág jövőjének kulcsszavai.
Bankok és webáruházak a csalók célpontjai
Az adathalászatot sokszor az egyik legtrükkösebb kibertámadásnak tartják, mivel pszichológiai manipulációs technikákra épül és észrevétlenül történhet - írja a Kaspersky Lab friss felmérése.
A kézbesítő csak egyszer csönget
Az „intelligens ajtócsengő” megkönnyíti a kézbesítést és csökkenti a betöréseket. A találmányt gyártó céget már nagy pénzért felvásárolta az Amazon.
Hibátlanul szolgálja a rezsimet az új műsorvezető
A kínai állami hírügynökség újdonsága a hírolvasó robot. Napi 24 órában használható, soha nem fárad el.
Fogalmunk sincs róla, mire használhatók ellopott adataink
Bár már sokan hallottunk az adat- és/vagy személyazonosság-lopással járó kiber-bűncselekményekről, vagy talán áldozatul is estünk ilyennek, a jelek szerint mégis viszonylag kevesen vagyunk tisztában a tőlünk ellopott információ értékével.
Sok cég rájött, hogyan segítheti működését a robotika
A robotizált folyamatautomatizálást alkalmazó szervezetek bevallása szerint javult a hatékonyságuk, csökkentek a költségeik és jobb minőségű döntéstámogató információkat tudtak kinyerni a rendszereikből – derült ki egy friss felmérésből.
Reklámban Magyarország jól teljesít
A közép- és kelet-európai reklámpiac rohamléptekkel nőtt az elmúlt évben is, értéke elérte a nettó 13 milliárd eurót. Bár a televízió maradt a legjelentősebb hirdetési felület a térség legtöbb országában, az online platformok szinte mindenütt egyre jobban felzárkóztak mögötte.
A netezők többsége védi a bankkártya adatait
Az online visszaélések egyre nagyobb fenyegetést jelentenek nemcsak a cégek, hanem a magánszemélyek számára is. Ezzel párhuzamosan azonban úgy tűnik, a tudatosság is egyre inkább előtérbe kerül, hiszen a magyar netezők háromnegyede tesz valamilyen óvintézkedést bankkártya adatai védelme érdekében.
Az Uber nem adja fel
Önjáró autója tavasszal halálos balesetet okozott, az Uber azonban Amerikában tovább folytatja kísérleteit és biztonságos kocsikat ígér.
Új védelemmel látják el az űrkomputert
Lényegében sikeresen működött a Hewlett-Packard sorozatgyártású számítógépe a nemzetközi űrállomáson – ha merevlemezeinek egy része és az áramellátás néha fel is mondták a szolgálatot.
Internet vs. médiaóriások: elmaradt forradalom
A 2000-es évek elején még általános volt az az elképzelés, hogy az internet terjedése, az illegális letöltések és a tartalmak szabad áramlása meg fogja törni a nagy kiadók, stúdiók, médiavállalatok monopóliumát. Ez máig nem történt meg, a nagy médiavállalatok bevételei egyre csak nőnek, és a globális médiapiac centralizáltabb, mint valaha.
A befektetési piacon is átveszi a hatalmat az AI
A világ intézményi befektetőinek csaknem háromnegyede véli úgy, hogy a technológiai fejlődés 2025-re átalakítja az ágazatot. Befektetési folyamata során tízből egy intézményi befektető már igénybe veszi mesterséges intelligencia segítségét.
Itt a "letölthető" SIM-kártya
A nagy németországi mobil-szolgáltatók bevezették az elektronikus SIM-kártyát: műanyag lapocska helyett a neten lehet regisztrálni a készüléket.
Minek töltenénk le, ha van streaming?
A streaming szolgáltatások egyre népszerűbbek világszerte, az európai országokban a fogyasztók 72%-a ezeket használja ahelyett, hogy megvásárolná és letöltené a videótartalmakat.
Izgulunk az adatainkért, miközben önként átadjuk azokat
A hazai internetezők kétharmada aggódik a róla tárolt információk biztonsága miatt, az adatvédelmi tájékoztatókat mégis csak a megkérdezettek mintegy 20 százaléka olvassa el – hangzott el a témában rendezett konferencián.
Dönthet-e egy ember életéről egy önvezető autó?
Kit mentene meg, ha elkerülhetetlen egy autóbaleset? Mi a helyzet, ha öregek és fiatalok, szegények és gazdagok között kell választani? Ilyen kérdésekre válaszolt világszerte 40 millió ember, a felmérés eredményét a napokban tette közzé egy önvezető autókkal foglalkozó kutatócsoport.
Harci helyzetben is önállóan dönthet a mesterséges intelligencia
Kilencven ország hadseregének van már pilóta nélkül repülő harci eszköze, ötvennek felfegyverzett drónja. A jövő AI-hadviselése súlyos veszélyekkel is jár.
Virtuális egészségügyi asszisztenst fejlesztett egy magyar csapat
Virtuális egészségügyi asszisztenst fejlesztettek magyar, portugál és svéd kutatók - közölte a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. A felhőalapú mobil alkalmazás elkészült prototípusa képes az időskorúak vérnyomás-, vércukorszint- és egyensúlytartási adatainak összegyűjtésére, rendszerezésére és kritikus diagnosztikai adatok beérkezése esetén a közvetlen riasztásra is.
Digitális gyermekvédelem: „egészséges paranoia” ajánlott
Az általános iskolás gyerekek 90 százaléka gondolja úgy, hogy jobban ért az internethez, mint a szülei - és az esetek többségében igazuk van. Azonban az interneten leselkedő veszélyektől a szülő felelőssége megvédeni a gyereket.
Lemaradnak a hazai tulajdonú cégek a digitalizációban
Az autóiparban aktív magyar tulajdonú vállalkozások kevésbé érzik fontosnak a digitalizációt, mint az ágazatban működő külföldi tulajdonú cégek – derül ki az SAP Hungary felméréséből.
Figyelni kell a jelekre, az internetes keresők is jelzik a klímaváltozást
Az időjárás tartós változása mérhetően kihat az online vásárlási szokásokra is. A vállalkozásoknak fel kell ismerni a jeleket, és alkalmazkodniuk kell a klímaváltozáshoz.
Saját találmányaiktól óvják gyerekeiket a Szilícium-völgy kutatói
A Szilícium-völgy sok vezető embere is korlátozza gyermekei mobil- és tv-használatát: szakemberek szerint egyre veszélyesebb a fiatalok képernyő-függése.
Biotechnológiai labor nyílik Szegeden
Nagy lélegzetű nemzetközi projektet indít az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Lendület Gomba Genomika és Evolúció kutatócsoportja az amerikai Joint Genome Institute-al és világszerte több mint 40 kutatócsoporttal együttműködésben.
Félmillió dollárért árvereztek el egy AI-val készült festményt
Csaknem félmillió dollárét adtak el egy mesterséges intelligenciával (AI) készített festményt New Yorkban, a Christie’s árverésén.
Google és Netflix: óriási az adatforgalom ökolábnyoma
Minden Google-keresésünk erőforráshasználattal jár és károsítja a bolygónkat. Nem a felhőben zajlik a netes életünk és üzletvitelünk, hanem a Földön: az adathasználat és adatforgalom igenis szennyező, mint bármely más termelő tevékenység.
3 milliárdból kutathat hálózatokat az MTA és a CEU
A Magyar Tudományos Akadémia, a CEU és a prágai Károly Egyetem együttműködésében megvalósuló hatéves hálózatkutatási program nyerte az Európai Kutatási Tanács 10 millió eurós támogatását.
Nemcsak az Amazonon érdemes kereskedni
Az online kereskedelem nagy része az Amazonon és az Alibabán zajlik, de érdemes lehet kisebb piactereken is hirdetni – írja a Kosárérték Magazin.
Alexa gyógyszert is rendel, ha fáj a torkunk
Alexa, az Amazon okos hangszórója arra is képes lesz, hogy használója hangjából feliismerje egészségi állapotának változását és megfelelő lépésekkel, ajánlásokkal szolgáljon.
A hackerek ellen nincs csodaszer
Milyen veszélyek fenyegetik a kis- és középvállalatokat. és hogyan védekezhetnek ezek ellen? A Cisco legfrissebb kutatása szerint minden második céget ért már adatvesztés, és ez nem kevés pénzbe is került.
Megszűnik a magánéletünk?
Nem a vonalkód lesz a közeljövő gazdaságának legmeghatározóbb információja, hanem a külső megjelenés, amit vizuális szoftverek értelmeznek. Az alakfelismerő szoftverek révén gyorsul a termékazonosítás, a logisztika, az e-kereskedelem, főleg hogy ezeket a programokat az okostelefon-kamerák és a köztéri kamerák képi információi hajtják. Emiatt aztán az intimszféránknak is lőttek. Már a ruhánk alapján képesek lesznek minket felismerni a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás rendszerei.
Van egy pont, amikor már nem vagy köteles kiszolgálni a vevőt, aki az agyadra megy
Még ha nem is jogos, amit felpanaszol, az ügyfél elégedetlenségét és dühét szóban vagy írásban el kell ismerni, mint tényt, csak ezután lehet elkezdeni a kifogásolt probléma megoldását. Erről is szó esett a Piac & Profit Ügyfélélmény - 2018 konferenciáján.
Az e-kereskedelemben is használható a blockchain
A virtuális pénzek alapjául szolgáló technológia, a blockchain számos, az e-kereskedelemben is használható megoldást kínál. A Kosárérték Magazin ezekből szedett össze néhányat.
Hímsovinsztává vált az Amazon hr-robotja
Botrányba fulladt az Amazon hr-programjának bevezetése, a mesterséges intelligencia szisztematikusan dobta ki az állásokra jelentkező nőket. A cég most dobhatja ki az egész fejlesztést.
Újabb ország indítana állami kriptovalutát
Ellehetetlenítik a Bitcoint és társait, közben viszont saját kriptovaluta indításán gondolkodik az indiai kormány. Ezután viszont kiszoríthatják az országból a többi kriptopénzt.
Egyre népszerűbb a készpénzmentes fizetés
Egyre többen választanak inkább készpénzkímélő fizetési megoldásokat Magyarországon. Míg az elmúlt években a felnőtt internetezők egyharmada fizetett inkább készpénzmentesen – ha tehette; arányuk mára már 44 százalékra nőtt.
10-12 év múlva jöhetnek az okosotthonok
A szakemberek szerint akár már 10-12 év múlva megszűnhetnek az okosotthonok, azaz az internetalapú technológiákkal (IoT) automatizált házak – legalábbis maga az elnevezés.