A Unió Horizon 2020 programjából finanszírozzák az „iBorderCtrl” elnevezésű programot, amelyben több ország szakértői kutatják a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazásának technikai és jogi lehetőségeit. Kísérletek folynak, hogy hazugságvizsgálóval egészítsék ki a határvizsgálatot: Avatar-robot tesz fel 13 kérdést a vizsgált személynek.
A gép nem a válaszokat elemzi, hanem azt, milyen a beutazni kívánó testbeszéde, arckifejezése, miközben válaszol.
A kísérleteknél a válaszolók egyik része korrekt válaszokat adott, másik részének valótlant kellett állítania. A robot 75 százalékos eredménnyel szűrte ki a „gyanús” személyeket, akiket aztán a határőröknek alaposabban meg kell vizsgálniuk.
A hazugságvizsgaló tehát nem bizonyult biztos kontroll-rendszernek, de azt eleve csak kiegészítő módszerként vennék számításba.
Sok útlevélben szerepelnek már biometrikus adatok, mint az ujjlenyomat, az írisz, 3D-s arckép. Az utóbbiaknál külön gondot jelent, hogy az útlevél-képek hamisítására is létezik már technológia.
Az új ellenőrzési lehetőségek kutatói abból indulnak ki, hogy minél több fajta módszer alkalmazása a kívánatos, majd végső soron a kontrollt végző tisztviselőknek kell emberismeretük, tapasztalataik alapján dönteni, ha az AI-rendszerek gyanút jeleznek. A jövendő technikai újításoknál szerepet játszik majd az is, hogy azok megfeleljenek a személyi adatok védelmére vonatkozó uniós eljárásoknak: az utasoknak tájékoztatást kell kapniuk arról, milyen kontrolloknak vetik alá őket.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)