Már nem csak geekek hobbija a nyílt forráskódú szoftver

Egyre nagyobb a nyílt forráskódú programok üzleti jelentősége, írja a SUSE. A nyílt szoftverek fontos projektek alapjait képezik, és valós alternatívát jelentenek a kereskedelmi forgalomban kapható termékekkel szemben is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt évek, illetve évtizedek során jelentősen megváltozott a felfogás a nyílt forráskódú megoldásokkal kapcsolatban. Már nem a „kockák” és hobbiprogramozók játékszerének számítanak ezek a szoftverek, hanem divatos és izgalmas projektek alapjait képezik, és valós alternatívát jelentenek a kereskedelmi forgalomban kapható termékekkel szemben is. Ezt támasztja alá, hogy az open source fontos szerepet játszik minden olyan előremutató technológiában, amelyek alaposan átformálják mindennapjainkat. A SUSE szakértői erre gyűjtöttek össze nyolc területet, ahol a mindennapok része a nyílt forráskodú szoftverek használata.

Mesterséges intelligencia

Ráfázhat a hamis szoftverre a cégvezető
A magyarországi vállalatoknak üzleti eredményeik javítása és a kibertámadások kockázatának csökkentése érdekében érdemes felmérniük telepített szoftverállományukat, és kerülniük kell a licenc nélküli szoftverek használatát – állítja a BSA idei szoftverhasználatot vizsgáló globális felmérése.
A Gartner előrejelzése szerint a mesterséges intelligencia globális üzleti értéke idén eléri az 1,2 billió dollárt. A technológia számos különböző területre hatással van az ügyfélszolgálatoktól és chatbotoktól kezdve a pénzügyi szolgáltatásokon és a kutatásokon át az adatközpontok automatizációjáig és a biztonságig. A mesterséges intelligencia, illetve a gépi tanulási folyamatok óriási mennyiségű adattal dolgoznak, és jelentős számítási kapacitást igényelnek. Erről a legtöbb szervezetnél nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) eszközökkel gondoskodnak, amelyeken jellemzően nyílt forráskódú Linux operációs rendszerek futnak. Ilyen, kifejezetten HPC környezetekre optimalizált változat például a SUSE Linux Enterprise Server rendszeréből is elérhető.

Big Data és analitika

A Big Data piac értéke az IDC szerint 2020-ra eléri a 210 milliárdot, ami elsősorban a pénzintézeteknél és a gyártási területeken eszközölt befektetésekből származik majd. A nagy mennyiségű adat gyors feldolgozásához számos nyílt forráskódú adatbázis-kezelő rendszer áll rendelkezésre. Ráadásul egyre több adatfeldolgozó és adatbányász szolgáltatást futtatnak a felhőben, amihez szintén jó alapot kínál az open source. A sok információ kezeléséhez és mentéséhez az adattárolást is hatékonyabbá kell tenni, ehhez pedig megfelelő támogatást nyújthat például a SUSE aktív közreműködésével fejlesztett Ceph elosztott tárolási rendszer.

Robotika

Már most is rengeteg területen alkalmaznak robotokat a munkafolyamatok hatékonyabbá tételéhez, köztük gyárakban, a mezőgazdaságban, raktárakban vagy éppen az egészségügyben. A robotika fejlődését számos nyílt forráskódú megoldás segíti, jó példa erre a Linuxra épülő, nyílt forráskódú ROS (Robotics Operating System) platform, amely hasznos eszközöket tartalmaz az összetett robotok tervezéséhez és vezérléséhez.

Kép: Fotolia

IoT

Ma már egyáltalán nem számít újdonságnak, hogy különféle okos eszközök kapcsolódnak az internethez a háztartási készülékektől kezdve a szállítmányozásban, a gyártásban, a közlekedésben vagy éppen a közműveknél használt berendezésekig. A Gartner azt jósolja, hogy 2020-ra 26 milliárd csatlakoztatott IoT-eszköz lesz üzemben. Ezeknek a megoldásoknak a nagy része pedig valamilyen beágyazott Linux rendszert alkalmaz – köztük a SUSE Embedded Linux –, mivel ez kínálja a megfelelő alapot a gyors, egyszerű, költség- és energiahatékony működéshez.

Önvezető járművek

Az önvezető autók már most sokat szerepelnek a hírekben, bár általános elterjedésük még valószínűleg várat magára néhány évet. Ezekhez a járművekhez sziklaszilárd, megbízható és biztonságos operációs rendszerre van szükség, hiszen óriási károkat és akár életveszélyes helyzetet is okozhat, ha rosszindulatú támadók feltörik a kocsi rendszerét, és átveszik az irányítást. Fontos továbbá, hogy a különféle szenzorok és kamerák, a távolságmérés, a navigálás és a gépi tanulási technológiák hatékonyan és összehangoltan működjenek. Az autógyártók kezdik belátni, hogy a fejlesztéshez kapcsolódó kihívások leküzdését jelentős mértékben megkönnyíti az open source projekteknél alkalmazott, együttműködő megközelítés. Folyamatosan nő az olyan projektek népszerűsége, mint az Automotive Grade Linux (AGL) és az OpenCV, sőt, nemrégiben még a Tesla is úgy döntött, hogy közzéteszi nyílt forráskódú Linux rendszerének kódját.

Virtuális és kiterjesztett valóság

Bill Gates 6 jóslata, és ami bejött belőle
Bill Gates 1999-ben fejezte be Üzlet @ gondolat sebességével: működik a digitális idegrendszer című könyvét, amelyben több jóslat is szerepelt az információs technológia jövőjéről. A Business Insider nemrég megnézte, hogy a korábbi Microsoft-vezető mely jóslatai jöttek be eddig.
VR és AR technológiákat alkalmaznak napjainkban már többek között a különféle képzéseknél (legyen szó sebészek vagy pilóták oktatásáról), az egészségügyben, a turizmusban, termékek és épületek vizualizációjában, a sportban, a művészetekben és a szórakoztatóiparban. A Gartner szerint 2020-ra a nagyvállalatok ötödénél bevett gyakorlat lesz valamilyen AR-, VR- vagy vegyes technológia használata. A VR- és AR-alkalmazások, illetve játékok fejlesztéséhez pedig több különféle nyílt forráskódú platform és motor elérhető, ilyen például az ApertusVR, az OpenSpace3D, az OSVR, az ARToolKit, a DroidAR, illetve a Google ARCore megoldása.

Felhő és mobil

A fent említett technológiákat a felhő segít összekötni, és mobil eszközeinken keresztül tudjuk őket bármikor, bárhonnan elérni. Ezek pedig szintén nyílt alapúak, hiszen a legnépszerűbb mobil operációs rendszer, az Android a Linux kernelre épül, és még a Microsoft Azure felhőplatformján futtatott virtuális gépek 40 százaléka is Linuxon működik. Azok a vállalatok, amelyek pedig nem nyilvános, hanem privát felhőt alakítanak ki, a legnagyobb arányban a szintén nyílt forráskódú OpenStack platformot részesítik előnyben.

Kiberbiztonság

Aranyigazság – nem csupán a fent említett önvezető autók esetében –, hogy amelyik eszközhöz az interneten keresztül hozzá lehet férni, azt fel is lehet törni. Ezért kiemelten fontos az új technológiák és megoldások védelme, amiben szintén nagy segítség, ha egy teljes fejlesztői közösség dolgozik a problémák és veszélyek kiküszöbölésén, ahogyan az az open source projektek esetében is történik. Jó példa erre, hogy a SUSE és a Linux közösség rendkívül gyorsan elkészítette a frissítést a Meltdown és Spectre processzorok sebezhetőségének kijavítására.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo