Szép kártya cikkek
A SZÉP kedvez a kkv-knak
A tavaly bevezetett Széchenyi Pihenő Kártya ellen és mellett is szólnak érvek. A háromzsebes cafeteriajuttatás a munkáltatóknak kevesebb adminisztrációt jelent, a munkavállalóknak pedig kényelmes. Az ellenérv viszont az lehet, hogy a kártya költhetőségét az elektronikus POS terminálok elterjedtségének szűkössége korlátozza. A bérkompenzáció kapcsán pedig egyáltalán nem érdemes a cafeteriával számolni.
SZÉPül a kép
Több mint 270 ezer munkavállalónak van már elektronikus utalványkártyája, derül ki a K&H Bank, az MKB Bank és az OTP Bank legfrissebb, március eleji adataiból. A Nemzeti Üdülési Szolgálat és a három pénzintézet által rendelt friss piackutatás eredményei szerint a megkérdezett munkavállalók 43 százaléka részesül az idén béren kívüli juttatásban.
A bankok és a SZÉP kártya
A cafeteria rendszer átalakításával a kormányzat prioritása a belföldi idegenforgalom, a szálláshelyek és a vendéglátás fellendítése, valamint a hazai boltok támogatása. Ez a szempontrendszer vezérelte a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) és az Erzsébet utalvány létrehozását. Az elfogadóhelyek számának növeléséért állítólag a kártyát kibocsátó bankok is sokat tehetnek.
Cafeteria 2012: átalakítás után
A cafeteriarendszer közel egy éve indult szerkezeti átalakítása lezárult. Az állam célja az volt, hogy egyszerűbb, átláthatóbb, hatékonyabb és olcsóbb rendszert alakítson ki, olyat, amely a hazai vállalkozásokat segíti. Mégsem mindenki elégedett a tavaly év végén véglegesített törvénnyel.
Pénzt takarít meg a SZÉP-kártya
Az új cafeteria plasztik olcsóbb a munkáltatóknak, mint az üdülési csekk vagy az étkeztetési utalvány volt, és az elfogadóhelyek is jóval kevesebb jutalékot fizetnek a SZÉP-kártya elfogadása után. A Pénzügykutató számítása szerint az Üdülési Csekk és a melegétel-utalvány kártyával történő kiváltása a munkáltatóknál, munkavállalóknál és elfogadóhelyeken együttesen legalább 12-15 milliárd forint közvetlen megtakarítást eredményez.
A wellness a nyerő
Felemás évet tudhat maga mögött a hazai turisztikai piac. Az év egészét tekintve a KSH kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó éves adatai kismértékű visszaesést mutatnak, a belföldi vendégforgalom csökkenését ugyanis nem tudta ellensúlyozni külföldi beutazók számának növekedése. A szállodák - különösen a wellness - viszont jól teljesítettek, miközben a panziók és a kempingek egyre kevesebb vendéget vonzanak.
SZÉP kártya: egyre több elfogadóhely
Folyik a SZÉP-kártyák gyártása, a munkavállalók azonban még bizonytalanok, hogy hol költhetik el az erre érkező pénzeket. A juttatások kölhetőségét befolyásolja a POS-terminálok száma, valamint, hogy melyik kereskedelmi elfogadóhely kötött szerződést a kibocsátó pénzintézetekkel. A hazai kiskereskedelmi kártyaelfogadóhelyek száma nem éri el a nyugat-európai átlagot, a korábban az üdülési csekket elfogadó helyeknek csak csupán 20 százaléka rendelkezik terminállal.
Cafeteria 2012: kevesebben kapnak
A kkv vezetők nyilatkozatai alapján a cafeteria rendszer átalakítása jelentősen csökkentette azoknak a vállalkozásoknak az arányát, amelyek béren kívüli juttatást nyújtanak alkalmazottaiknak, de ezzel együtt is a vállalkozások többsége beépíti azokat a juttatási rendszerébe. Az elmúlt években már megszokott étkezési, valamint közlekedési hozzájárulás mellett a gyakorlatban idén debütáló SZÉP Kártya jelenleg a harmadik leggyakrabban juttatandó cafeteria elem a kkv-k körében.
A két új elem: az Erzsébet-utalvány és a SZÉP kártya
Közel egy éve indult a cafeteria rendszer szerkezeti átalakítása, mondta Szatmáry Kristóf, gazdaságszabályozásért felelős államtitkár egy pénteki sajtótájékoztatón. Január 1-jétől már mindenki tisztán láthatja az új szisztéma jellemzőit. Az állam célja az volt, hogy egyszerűbb, átláthatóbb, hatékonyabb és olcsóbb rendszert alakítson ki, olyat, amely a hazai vállalkozásokat segíti.
Cafeteria 2012: Büntetik a juttatásokat
A béren kívüli juttatások átalakításának vannak vesztesei, de igazán nyertesei nincsenek. A jövő évi változások áttekintésére, a tervezésre és a döntésre alig néhány hetük van a munkáltatóknak és a munkavállalóknak, pedig a 2012. évre vonatkozó jogszabályok erőteljesen átalakították a cafeteria munkáltatókat terhelő költségeit és azt is, hogy mire költhető el a juttatás.
Zökkenőkkel indul az idei cafeteria
A SZÉP-kártya feltételei a 2011. december 27-én megjelent kormányrendeletben kristályosodtak ki, így sem a munkáltatóknak, sem a munkavállalóknak nem maradt sok idejük a juttatások megismerésére. Az elfogadóhelyekkel is csak most indul a szerződéskötés.
Még mindig megéri a cafeteria
Megnövekedett teher mellett, de - a végleges a jövő évi szabályokat alapul véve - továbbra is őrzik költségelőnyüket a béren kívüli cafeteria rendszerben adható juttatások. A munkáltatók a meghatározott elemekre a maximált összeghatárig 31 százalékos adóteher mellett biztosíthatnak forrásokat munkavállalóik számára - összegzi az RSM DTM szakértője. Tehát érdemes cafeteriában gondolkodnia a munkáltatónak.
Cafeteria 2012: Minden juttatás egy kártyáról
Az idén megismer SZÉP Kártya máris módosult az elfogadott adótörvények értelmében. A háromzsebes kártyát kibocsátó három bank mellé januártól csatlakozik a Multi-Pay Zrt. is. Ez lesz az egyetlen olyan kártya, amely az összes cafeteriaelem kezelésére képes az egészségpénztári befizetésektől az iskolakezdési támogatásig. A kártyával az étkezésért és az üdülésért is lehet majd fizetni.
Jó lesz-e a SZÉP Kártya?
2,5 millió felhasználó eshet két szék közül a pad alá 2012-ben, amennyiben a SZÉP Kártyát egyeduralkodóként vezetik be, állítja az EUFE. Lehet-e módosítást elérni egy már benyújtott kormányzati koncepción ma, vagy csak azért mert üzleti szereplők érdekeit is szolgálná, helyből el kell utasítani?, teszi fel a kérdést az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés.
Cafeteria 2012: tervezni kéne, de semmi nem végleges
A Top Cafeteria szakértője a Multi-Pay Cafeteria oldalán összefoglalta, amit a cégek már biztosan tudhatnak a jövő évre vonatkozó béren kívüli juttatásokról. Bár itt a tervezés ideje, a bizonytalanságok miatt kevesen vágtak bele.
Cafeteria 2012: Kiszivárogtak a kormány tervei
A kormány jövőre átalakítja a béren kívüli juttatások rendszerét. A Piac & Profithoz került előterjesztésből kiderül, hogy jelenlegi formájában megszűnik az étkeztetési támogatás és kibővül a SZÉP Kártya. Az átalakítás célja, hogy a béren kívüli juttatások révén a gazdaságba áramló források a jelenleginél hatékonyabban szolgálják a kormány gazdaságfejlesztési céljait. Kérdés persze, hogy a rendszert eddig jellemző „választhatóság” korlátozásával és azzal, hogy az állami kibocsátású SZÉP Kártyára terelik a legkedveltebb juttatásokat, jobban fognak-e teljesülni a gazdaságpolitikai célok.
Eltűnhet az étkezési utalvány?
Már az egykulcsos adó bevezetésénél is számtalan munkáltatóban felmerült – illetve adótanácsadók javasolták –, hogy az egykulcsos szja következtében alacsonyabbá váló nettó béreket a cafeteria-keret bővítésével kompenzálják. Ez költséghatékony megoldás a munkáltató szempontjából, ugyanakkor növeli az alkalmazott elégedettségét és lojalitását a cég felé. A 2012-es adóváltozások újból felvetik a béren kívüli juttatások előtérbe kerülésének lehetőségét, ha a kormányzat időközben nem szabja át a lehetőségeket. Így ugyanis nehéz tervezni.