Cafeteria 2012: Kiszivárogtak a kormány tervei

A kormány jövőre átalakítja a béren kívüli juttatások rendszerét. A Piac & Profithoz került előterjesztésből kiderül, hogy jelenlegi formájában megszűnik az étkeztetési támogatás és kibővül a SZÉP Kártya. Az átalakítás célja, hogy a béren kívüli juttatások révén a gazdaságba áramló források a jelenleginél hatékonyabban szolgálják a kormány gazdaságfejlesztési céljait. Kérdés persze, hogy a rendszert eddig jellemző „választhatóság” korlátozásával és azzal, hogy az állami kibocsátású SZÉP Kártyára terelik a legkedveltebb juttatásokat, jobban fognak-e teljesülni a gazdaságpolitikai célok.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A juttatások összegéről eddig a munkáltató szabadon döntött a bérpolitikájának megfelelően. Jövőre viszont a kormányzat számára készült előterjesztés plafonösszeg bevezetését javasolja annak érdekében, hogy az amúgy sokat keresők ne juthassanak többletjövedelemhez minimális közteher mellett. A Piac & Profithoz került tervezetben a béren kívüli juttatások költségvetésre gyakorolt hatásáról szóló rész hangsúlyozza azt is, hogy ily módon a tervezhető lesz a cafeteria költségvetési hatása.


Előre megírt menü lehet
Kép: Piac&Profit/Fényes Gábor

A javaslatban nem szerepel konkrét összeg, csak az, hogy a kedvezményesen adózó béren kívüli juttatások éves keretét ne a minimálbér százalékában határozzák meg, hanem abszolút értékben. Ha egy munkáltató mégis magasabb összegű cafeteria mellett dönt, a kereten felüli összeg után a 16 százalékos szja megfizetése mellett a 27 százalékos eho-t is meg kell fizesse.

Középpontban a SZÉP Kártya

„A gazdaságfejlesztési célú béren kívüli juttatásokat alapvetően a Széchenyi Pihenő Kártya foglalja rendszerbe”, olvasható az előterjesztésben. A SZÉP Kártya megjelenésével párhuzamosan az üdülési csekk – mondván a két elem profilja hasonló – már október 1-től kikerült a rendszerből (illetve a munkáltató a saját üdülőjében való üdültetésre adhatja a dolgozóknak), január 1-től pedig az étkeztetésért és a rekreációs szolgáltatásokért is SZÉP Kártyával fizethetünk. A legnépszerűbb cafeteria elemeket, a SZÉP Kártya legerősebb versenytársait, rendre bevezénylik az állami plasztik alá.

Szavazás:

Mit szól ahhoz, hogy megszűnhet az étkezési utalvány?

2012-től a SZÉP Kártya multifunkciós kártyaként működne az ideihez képest kibővített szolgáltatásportfolióval. A kártyával elkölthető összeg 450 ezer forintra emelkedik: a szálláshely szolgáltatásra maximum 225 ezer forint, meleg étkezésre 150 ezer forint, szabadidős, egészségmegőrző célra 75 ezer forint lesz az éves keret. Ezzel párhuzamosan a sokat kifogásolt kötelező szálláshely igénybevétel megszűnik. (A SZÉP kártya eddigi teljesítményével elégedetlenek a szállodák.) Az eredetileg pihenőkártyaként bevezetett plasztik tehát 2012-től „általános” cafeteriakártyává válik. Hasonló célú kártya amúgy már működik Magyarországon, piaci alapon is.

A tavaly összesen havi 18 ezer forintos kedvezményes étkeztetési juttatásból sokan csak hideg élelmiszert, vagy háztartási jellegű termékeket vettek, olvasható az előterjesztésben, ami leszögezi: ez ellentétes a juttatás céljával, azaz a napi egyszeri melegétkeztetés támogatásával. Ezért a tervezetben a hidegétel utalvány – „az üdülési csekk kivezetésével várhatóan a béren kívüli juttatásokon belül a SZÉP Kártya legnagyobb versenytársa”, fogalmaz az előterjesztés – megszüntetése szerepel, illetve hogy havi öt–nyolcezer forintra csökkentve egyetlen állami cégtől megrendelhető utalvány váltsa fel. A meleg étkeztetés éves szinten 150 ezer forintig csak a SZÉP-kártyával lesz támogatható.

Miután az egészségpénztári befizetés a kormány szerint az öngondoskodás fontos eszköze, továbbra is a cafeteria rendszer része marad változatlan keretösszeggel. Ugyanakkor a pénztári számlán felhalmozott összeg felhasználási feltételei változnának jövőre annak érdekében, hogy a SZÉP Kártya egészségmegőrzést és szabadidő eltöltést szolgáló szolgáltatásai valamint az adómentes egészségpénztári szolgáltatások között ne legyen átfedés. Nagy valószínűséggel tehát az egészségpénztárak által kedvezményesen finanszírozható szolgáltatások köre a jövőben szűkülhet.

Internet helyett lakhatási támogatás

A Piac&Profithoz került kormányzati előterjesztés szerint a munkáltató jövőre már nem támogathatja adómentesen a munkavállaló otthoni internethozzáférését, mondván az internetpenetráció elért szintje a továbbiakban nem indokolja az adókedvezményt. Az iskolakezdési juttatás változatlan feltételek mellett megmarad, valamint továbbra is kedvezményesen támogatható a magánszemély iskolai rendszerű képzése a minimálbér 2,5-szereséig. Az önkéntes nyugdíjpénztári befizetésekre vonatkozó szabályok is változatlanok maradnak.

Új elemként jelenik meg a lakbértámogatás: a munkáltató a lakbér összegének 50 százalékáig, de legfeljebb havi 20 ezer forintig kedvezményesen támogathatja a munkavállaló számlával igazolt lakásbérleti díját. A kormányzat szerint ez fehéríti a lakásbérügyletek piacát, másrészt fokozza a munkavállalói mobilitást.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo