A kártyák gyártási költsége a kibocsátó pénzintézeteket terheli. Az elfogadóhely 1,5 százalék + áfa forgalmi jutalékot fizet a tranzakciók értéke után, ami jelentősen kedvezőbb, mint az üdülési csekk 6 százalékos jutaléka volt. A munkáltató nem fizet a főkártyáért, míg a társkártya és a pótkártya díja 1500 forint + áfa.
Kevés helyen fogadják el
Bár az éve eleji 5 ezerről, alig egy hónap alatt 7 600-ra emelkedett a SZÉP-kártya elfogadóhelyek száma, még mindig erősen korlátozott annak alszámláira érkező juttatások költhetősége. Pedig a kártya használata lényegesen egyszerűbb, mint az üdülési csekké volt: a vendéglátóknak nem kell 10-20 ezer forintos csatlakozási díjat fizetniük, illetve a csekkel szemben nem kell vesződni a beváltással sem. A pénzhez jutás ideje is gyorsabb lehet. A csekkre jellemző 2 hónappal szemben most 15 napot ígér a miniszteri biztos.
Mindhárom kibocsátó lehetővé tette a költés engedélyezését telefonon és interneten keresztül is, ám ez sem a tökéletes megoldás: lassú és körülményes, ráadásul sok helyen erre sincs mód.
Mivel a kártya felhasználási területei csak az év utolsó napjaira váltak egyértelművé, jelenleg országosan alig néhány étterem, uszoda vagy sportlétesítmény szerepel az elfogadóhelyek között.
Kevés a POS
A kártyás fizetéshez egyértelműen POS terminálra van szükség, ami a falusi vendéglátóhelyeken szinte alig akad. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2010 során lendületesen bővült a kiskereskedelmi POS-hálózat különösen az év első és utolsó negyedében. Egy év alatt összesen 7324 POS terminált helyeztek ki a bankok az üzletekben, így az év végére a kiskereskedelemben lévő kártyaolvasók száma elérte a 73 516 darabot, ami 11 százalékos növekedés az egy évvel korábbi hálózathoz képest. A dinamikus fejlődés ellenére a hazai POS-hálózat elmarad a nyugat-európai országok átlagától. Különösen a kisebb üzletek ragaszkodtak a készpénzes fizetéshez a magas banki jutalékra, valamint a pénzhez jutás hosszú átfutási idejére hivatkozva.
A kormányzat azonban optimista, szerinte tágabb lesz a SZÉP kártyát elfogadók köre, mint az üdülési csekké volt. Ennek érdekében – és mivel nemzetgazdasági cél is a kártyás fizetés ösztönzése – a kormány támogatási rendszert dolgoz ki, hogy a kisebb turisztikai szolgáltatók kedvezményesen juthassanak a kártyás fizetéshez szükséges POS-terminálhoz. Azt azonban még nem lehet tudni, hogy a támogatás a terminált kihelyező bankoknak, a kártyát kibocsátó pénzintézeteknek vagy esetleg a kiskereskedelmi elfogadóhelyeknek jár majd.
A kkv vezetők nyilatkozatai alapján a cafeteria rendszer átalakítása jelentősen csökkentette azoknak a vállalkozásoknak az arányát, amelyek béren kívüli juttatást nyújtanak alkalmazottaiknak, de ezzel együtt is a vállalkozások többsége beépíti azokat a juttatási rendszerébe. A 700 hazai kisvállalkozás vezetőjének megkérdezésével végzett negyedéves kutatás azt mutatja, hogy az idén életbe lépő cafeteria szabályozások csökkent azoknak a cégeknek az aránya, amelyek a jelenleg alkalmazható béren kívüli juttatások valamelyik formáját nyújtani kívánják dolgozóiknak- - mondta el Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője. Ez az elmúlt évek gyakorlata szempontjából az eddigi legalacsonyabb érték. Az étkezési hozzájárulás továbbra is őrzi elsőségét a leggyakrabban juttatandó cafeteria elemek sorában, hiszen a vállalkozások 36 százaléka számol vele. A közlekedési hozzájárulást, mint a második leggyakrabban alkalmazni kívánt béren kívüli juttatást a kkv-k negyede tervezi nyújtani dolgozóinak idén. Az egyre ismertebb és keresettebb Széchenyi Pihenő Kártyát a decemberi felmérés során már a harmadik leggyakoribb juttatási formaként jelölték a vállalkozások, minden 10. kkv számol vele 2012-ben.