A külföldi turisztikai marketingre kiírt pályázatra egyedül a Mediaedge:cia Hungary Kft. adott be ajánlatot: a kétéves feladatra nettó 1 milliárd 575 millió forint keretösszeggel. A belföldi médiastratégia megalkotására, médiatervezésre szintén egy ajánlat, az I.M.G. Inter Media Group Kft.-é érkezett azonos összegre.
Bizonytalan kilátások
Az erőteljes marketingre az ágazatnak nagy szüksége van. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) szerint a hazai turizmus, szállodaipar fejlődésének kilátásai bizonytalanok, az utazási irodák szövetsége szerint legjobb esetben is csak stagnálás várható a következő egy-két évben a kiutazás és a beutazás területén.
A Magyar Turizmus Zrt. 2012-re - figyelembe véve a nemzetközi turisztikai szervezetek (UNWTO, ETC) előrejelzéseit, továbbá a társaság saját kutatásait és várakozásait, tekintettel az euróválság nehezen megjósolható következményeire és a magyarországi hitelválságra - reális célokat kívánt kitűzni maga elé. Ennek megfelelően a tavaly év végén elfogadott marketingterv szerint legjobb esetben a belföldi vendégéjszakák számának szinten tartása, a külföldi vendégéjszakák számának 3,6 százalékos növekedése, összességében a vendégéjszakák számának 1,8 százalékos növekedése várható a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken az idén. A hivatásturizmusban a konferenciák számának 3-5 százalékos növekedését várja a társaság.
Elindultak a külföldiek Magyarországra
Az esztendő első öt hónapjában a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint 4,6 százalékkal nőtt a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, az árbevétel ez idő alatt 5,7 százalékkal alakult magasabban, mint egy évvel korábban. A külföldiek által eltöltött éjszakák száma ezen belül 9,7 százalékkal emelkedett, miközben a belföldieké 1,1 százalékkal csökkent.
A Magyar Hotel Monitor (MHM) adatai szerint az esztendő első felében a hazai szállodaipar vegyes képet mutatott. Az év az amúgy is alacsony átlagárak további esésével indult, s csak április hozott némi fordulatot, ám ebből is elsősorban a három, illetve négy csillagos fővárosi hotelek tudtak profitálni. Az öt csillagos szállodáknál ugyanakkor kifejezetten jelentős csökkenés volt tapasztalható, amelynek egyik legfontosabb oka a MALÉV leállása volt, tény ugyanakkor, hogy a bázis kifejezetten magasan állt: egy évvel korábban az EU elnökség 2011 első félévére gyakorolt kedvező hatása miatt.
Hullámzás megmarad
A hotelszakma az év hátralévő részét illetően sem igazán bizakodó: az esztendő második hat hónapjában a korábbi folyamatok folytatódását várják a hotelek, mind az elérhető árakra, mind a foglaltsági adatokra vonatkozóan az MHM és a Szallodak.hu felmérése szerint. Régiónként és kategóriánként számottevő eltérések mutatkoznak ugyanakkor.
Míg a vidéki szállodák inkább a foglaltság javulásában bíznak, a budapestiek elsősorban az elérhető árak javulását remélik. Utóbbi körben a 3 csillagos szállodák (részben a diszkontforgalom emelkedése miatt) az MHM-modell szerint javítani tudják majd eredményeiket. A budapesti négy csillagos házaknál pedig inkább az átlagárak mintsem a kihasználtság javulása tételezhető fel az előrejelzés szerint.
Érdemi következtetést levonni persze majd csak a főszezon lezárultát követően, az első 8 havi adatok ismeretében lehet. A SZÉP-kártya egyre nagyobb áranyú terjedése, illetve a számos idei hosszú hétvége némiképp segítheti a belföldi forgalom alakulását is.