A kormányzat prioritása a belföldi idegenforgalom, a szálláshelyek és a vendéglátás fellendítése, valamint a hazai boltok támogatása. Ez a szempontrendszer vezérelte a Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP kártya) és az Erzsébet utalvány létrehozását, hangsúlyozta Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) gazdaságszabályozásáért felelős államtitkár egy sajtótájékoztatón, és hozzátette: a két új elemtől a kormány azt reméli, hogy a szállodák, a vendéglátóhelyek és az élelmiszerboltok az elmúlt évek visszaesése után idén növelni tudják a bevételeiket. (A szállodák - különösen a wellness - viszont jól teljesítettek, miközben a panziók és a kempingek egyre kevesebb vendéget vonzanak.) Arra biztatta a hazai munkáltatókat, hogy éljenek az új cafeteriaelemek kínálta adókedvezménnyel. Az eddigi legkedveltebb cafeteriaelemeket magában foglaló SZÉP Kártyára utalt 100 ezer forintos juttatás mindössze 131 ezer forintjába kerül a munkáltatóknak. Cafeteria-tanácsadó cégek viszont úgy látják, a foglalkoztatók körében még mindig meglehetősen nagy a bizonytalanság és a bizalmatlanság, és sok a nyitott kérdés is a juttatások fizikai kivitelezése körül.
Nehezen terjed
A SZÉP kártya a bankkártyákéhoz hasonló fizetési gyakorlat alapján működik: az elveszett kártya letiltható, az egyenleg és a költések online követhetők, és a bankok telefonos ügyfélszolgálata is fokozza a kényelmet. A plasztik öt évig érvényes, az arra érkező pénz pedig a következő év december 31-éig használható fel.
Az elektronikus utalványra évente összesen 450 ezer forint utalható. A háromzsebes utalványról évi 75 ezer forintig egészségmegőrzésre és rekrációra, 150 ezer forintig pedig vendéglátóhelyen meleg étkezésre költhet a munkavállaló. A szálláshely-alszámlára évente legfeljebb 225 ezer forintot utalhat a munkáltató, de ilyen célra a másik két zsebből is lehet költeni. A kártya alszámlái között nincs átjárás, valószínűleg ezért került bele az utolsó pillanatban a rendeletbe az utóbbi kitétel.
- Az elfogadóhelyek számára a kártya egyik nagy előnye az olcsósága, hiszen az üdülési csekk hatszázalékos jutalékával szemben ezúttal csak a forgalom másfél százalékát kell átengedjék. Reményeink szerint az így generált forgalombővülés idén megközelítheti a GDP-növekedés félszázalékos szintjét - mondta Szatmáry Kristóf.
Sok munkáltató és munkavállaló mégis inkább óvatos.
- Van olyan cég, amely még mindig nem teszi be a kártyát a választéklistába. Többen a dolgozókra bízzák a kártyakibocsátó kiválasztását is, mert nem tudják eldönteni, melyik lenne előnyösebb. A „zsebek" feltöltését is inkább havi részletekben vállalják, ami megkönnyíti az elszámolást a kilépő dolgozókkal, mert így nem kell esetleg nagyobb összeget visszafizettetni, ami az üdülési csekknél problémákat okozott - sorolja P. Király Ágnes, a Top Cafeteria ügyvezetője, akinek tapasztalatai szerint a SZÉP kártya étkezési zsebére - vendéglátás alszámla - ott van nagyobb érdeklődés, ahol munkahelyi étkezésre használják. A szállás célú igény még nagyon visszafogott, amit az is magyaráz, hogy ha a munkáltató havi részletekben utal, nyaralásig kevesebb összeget lehet összegyűjteni.
Többen kritizálták a kártya elfogadói hálózatának bővülési ütemét. Félő, hogy ha a juttatások felhasználhatósága akadozik, a juttatás inkább elégedetlenséget szül a dolgozók körében. (Az 1998-ban bevezetett Üdülési Csekk kibocsátásának eredeti célja a belföldi turizmus élénkítése és a szociálisan rászorulók kedvezményes üdülésének segítése volt, felhasználhatóságának körét azonban oly mértékben bővítették, hogy néhol még szépségápolási termékek megvásárlására is fel lehetett használni a támogatott csekket, ami egyáltalán nem szolgálta az eredeti célt.) Körtvélyessy László, a SZÉP kártya kibocsátásáért és felhasználásáért felelős miniszteri biztos viszont úgy véli, „szép ütemben" haladnak a dolgok: 2011. december 31-én már több mint 5000 szálláshellyel kötöttek szerződést, és a tervek szerint 2012 közepén már a 20 ezret is elérheti az elfogadóhelyek száma, ha a kisebb szállodák is csatlakoznak.
Cikkünk holnap folytatódik, akkor kártya-kibocsátók témáját járjuk körül. Látogasson vissza holnap!