A külföldiek 8,9 százalékkal több (1458 ezer), a hazai látogatók 1,1 százalékkal kevesebb (1693 ezer) vendégéjszakát töltöttek el a hazai szálláshelyeken. A szállodák összeségében valamivel jobban zárták az esztendő hetedik hónapját: 8,2 százalékkal élénkült a vendégforgalom, amelyben a négycsillagos házak szerepe volt meghatározó a Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint.
A politikus szerint a vonatkozó adatok minden idők legmagasabb vendégforgalmát jelzik. A magyar kereskedelmi szálláshelyeken január és július között eltöltött közel 12 millió vendégéjszaka egyaránt meghaladja a 2008-as gazdasági világválság előtti és utáni szintet.
Az államtitkár a turizmus gazdasági eredményeinek elismerése mellett kiemelte az ágazat munkahelyteremtésben, foglalkoztatásban betöltött szerepét is. A turizmusra jellemző ágazatokban 318 ezer fő dolgozik hazánkban – a teljes foglalkoztatottak 8,4 %-a – a KSH 2008-as adatai szerint. A foglalkoztatási multiplikátor kedvező hatása érvényesül a turizmusban. Egy jól működő turisztikai szektor előnyeiből nemcsak a turisták, de a helyben élők is egyaránt részesülnek.
Szatmáry Kristóf a SZÉP Kártyáról szólva elmondta, hogy az eddigi adatok az előzetes várakozásokat is messzemenően meghaladó sikert igazolnak. A három nyári hónapban több mint 20 milliárd forintot költöttek a kártyákról a belföldi turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások igénybevételére az emberek, az ez évi teljes eddigi költés pedig megközelíti a 26 milliárd forintot. Az új juttatás tehát beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és rácáfolt azokra, akik az Üdülési Csekk kivezetésekor a belföldi turizmus válságát jósolták.
A turisztikai forgalom kedvező alakulásában meghatározó jelentőséggel bír a magas minőség. Ennek jegyében a sajtótájékoztatón Szatmáry Kristóf, valamint Kopócsy Andrea, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke közösen adta át a 250. Hotelstars nemzeti tanúsító védjegyet. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a szakmai szövetség által közösen működtetett nemzeti tanúsító védjegy révén a magyar szállodák egy Európa 12 országában működő olyan minősítési rendszer részévé válhatnak, amely hozzájárul a vendégéjszakák növekedéséhez, a turisztikai bevételek emelkedéséhez, a hazai turizmus színvonalának javulásához.
Kopócsy Andrea a sajtótájékoztatón ismertette a SZÉP Kártya forgalomról a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége 47 tagszállodájára kiterjedő felmérés eredményeit. Eszerint júliusban az Üdülési Csekk és a SZÉP Kártya együttes forgalma már 34,5%-kal meghaladta a 2011. júliusi Üdülési Csekk forgalmat. Ebben a hónapban a SZÉP Kártya felhasználás a vizsgált szállodákban már közel háromszorosa volt az Üdülési Csekk felhasználásnak.
Szobaszállodákba fektetnek a szemfülesek
A szállodák átlagosan 14 593 forintos bruttó átlagárral működtek 2012 első hat hónapjában. Az egy kiadható szobára jutó bruttó árbevétel 6250 forint volt, a legmagasabb mutatót az ötcsillagos (19 739 forint) és a négycsillagos (7013 forint), továbbá a gyógy- (7077 forint) és a wellness-szállodákban (5956 forint) regisztrálták. – áll a KSH elemzésében. Az egy főre jutó költségért azonban már egy komplett család is elszállásolható, ha valaki lemond a szállodai szolgáltatásokról és inkább privát személyek kiadó lakásait veszi igénybe néhány napra. Az erre a szolgáltatásra szakosodott portálok több száz ilyen lakást kínálnak csak a fővárosban, és a népszerűbbek közülük folyamatosan ki is vannak adva.